0

Diş ipi kullanmak ağız bakımında önemli bir rol oynar. Bakım rutininiz sırasında diş ipini atladığınızda dişleriniz arasında ve diş eti çizginiz boyunca plak oluşabilir. Bu da zamanla diş çürükleri ve diş eti hastalıkları riskini artırır. Diş ipi, diş fırçasının ulaşamadığı bölgelerdeki plakları ve kalıntıları çıkarmak konusunda oldukça etkili. Ayrıca dişlerinizin arasında kalan bir çekirdek parçasını veya maydanozu çıkarmak gerçekten iyi hissettiriyor. Elbette diş ipinin diş ve diş etlerinizin iyi görünmesine yardımcı olmanın yanında başka faydaları var.

Diş İpi Kullanmanın 5 Faydası-1 - Saç Bakım Güzellik Diş İpi Kullanmanın 5 Faydası-2 - Saç Bakım Güzellik

Plaktan kurtulmanızı sağlar

Plak, dişlerinizin çevresinde veya arasında ve diş eti çizginiz boyunca biriken renksiz, yapışkan bir filmdir. Görülmesi zor olsa da ağzınızda uzun süre kaldığında ağız ve diş sağlığına ciddi zararlar verebilir.

Ağzınızdaki bakteriler, nişastalı veya şekerli yiyecek ve içeceklerle karıştığında dişlerinizin üzerinde ve çevresinde plak oluşur. Bu bakteriler, karbonhidratları parçalayan asitler salgılar. Dişlerinizi fırçalamadığınızda bakteriler, asitler ve karbonhidratlar dişleriniz ve diş eti hattınızın üzerinde bir plak tabakası oluşturmak üzere birbirine karışabilir. Plaktaki bakteriler, diş minesine saldıran asitleri serbest bırakabilir. Bu asitler de fırçalama ve diş ipi ile temizlenmezse zamanla çürüklere neden olur. Daha da önemlisi plaklar birikerek tartara dönüşebilir. Bu da diş eti hastalıklarına yakalanma riskini artırır.

Düzenli diş ipi kullanmak, dişlerinizdeki yemek artıklarının yanı sıra dişlerinizin arasında oluşan plağı da gidermeye yardımcı olur.

Çürük riskini azaltır

Diş minesi üzerinde ne kadar çok plak varsa çürük oluşma riski de o kadar yüksektir. Günde en az bir kez diş ipi kullanmak, gizli yemek artıklarından ve plak birikmesinden kurtulmanızı sağlayabilir ve diş çürümesi riskini azaltabilir.

Diş İpi Kullanmanın 5 Faydası-3 - Saç Bakım Güzellik Diş İpi Kullanmanın 5 Faydası-4 - Saç Bakım Güzellik

Diş eti hastalıklarını önlemeye yardımcı olur

Diş eti iltihabı, diş eti hastalığının erken evresi. İlk belirtilerinden biri ise diş etlerinizin etrafında oluşan iltihaplanma. Fırçalama esnasında veya diş ipi kullandığınızda kanamalar olabilir. Diş eti iltihabı tedavi edilmezse periodontitis olarak bilinen daha ciddi bir enfeksiyon gelişebilir. Bu da diş etlerinizin çekilmesiyle sonuçlanır. Kısaca diş ipi kullanımı oldukça önemli. Diş hekimi tarafından 6 ayda bir yapılan profesyonel temizlik de diş etlerinizin sağlıklı kalmasını sağlar.

Ağız ve diş sağlığı için diş macunu seçimi konusunda da özenli olmanız gerektiğini unutmayın. Signal White Now White + Protect & Complete Diş Macunu’nun ilk fırçalamadan itibaren dişlerinize anında beyazlık ve koruma sağladığı klinik olarak kanıtlanmıştır. Diş lekelerini gidermeye yardımcı beyazlık sağlayan formülü sayesinde düzenli kullanımda daha beyaz dişlere sahip olmanızı sağlar.

Diş Etlerinizi Sağlıklı Tutmanın 6 Yolu başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Diş İpi Kullanmanın 5 Faydası-5 - Saç Bakım Güzellik Diş İpi Kullanmanın 5 Faydası-6 - Saç Bakım Güzellik

Ağız kokusunu önler

Ağız kokusu yaygın bir ağız ve diş sağlığı problemi. Yiyecekler dişlerinizin arasına sıkıştığında yavaş yavaş çürümeye başlar. Eğer onları temizlemezseniz kötü kokulu bir nefes ortaya çıkabilir. Ayrıca dişlerinizin arasında plak oluşursa ve diş minesini aşındırmaya başlarsa ağız kokusuna neden olan çürükler ve diş eti hastalıkları gelişebilir. Diş ipi, temiz bir nefes için kullanabileceğiniz en basit ama etkili araçlardan biridir.

Kalp sağlığının korunmasına destek olur

İyi bir ağız hijyeni sadece diş ve diş etlerinize fayda sağlamaz. Aynı zamanda kalp sağlığınızı da korur. Yapılan geniş kapsamlı bir araştırmaya göre iyi bir ağız bakım rutini uygulayan katılımcılarda kalp yetmezliği riskinin azaldığı görülmüş. Bununla birlikte ağız sağlığı ile kalp sağlığı arasındaki bağlantının sanıldığından daha fazla olabileceği düşünülüyor.

Özetle, diş ipi kullanmak ağız hijyeninizi ve genel sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olur. Üstelik bunu yapmak son derece basit ve düşük maliyetli.

Ayrıca Dişlerinizi Fırçalamadığınızda Ne Olur? ve Diş Teli Olanlar İçin Bakım Önerileri yazılarımız da ilginizi çekebilir.