0

Gelişen teknolojiyle birlikte akıllı telefonlar, tabletler, bilgisayarlar yaşamlarımızın vazgeçilmez parçası oldu. Muhtemelen işiniz bir ekranın önünde oturarak beş ile dokuz saat arasında zaman geçirmenizi gerektiriyor. Hepimiz bu ekran süresinin göz sağlığımız üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu bilsek de mavi ışığın cildimize yaptıklarından habersiziz.

Düzenli olarak dışarıda maruz kaldığımız ve cilt kanserine neden olan ultraviyole (UV) ışığın tehlikelerini biliyoruz. Ancak mavi ışık konusunda bir parça gizem var. Dizüstü bilgisayarınızdan televizyonunuza kadar iç mekan ışık kaynaklarınızın tamamı, değişen dalga boylarında mavi ışık yayıyor, bunların cilde ne ölçüde zarar verebileceği ise henüz bilinmiyor. Ama cilde zararlı olduğu bir gerçek.

Cildinizi Ekran Işığından Korumak İçin Öneriler-1 - Saç Bakım Güzellik Cildinizi Ekran Işığından Korumak İçin Öneriler-2 - Saç Bakım Güzellik

Mavi ışık nedir?

Elektronik cihazlarınızın yaydığı mavi ışık, High Energy Visible Light (Yüksek Enerjili Görünür Işık) olarak biliniyor. UVA ve UVB ışınlarından daha derine işleyebilen bu ışıkların 380 nm ile 500 nm arasında değişen bir dalga boyutu var. Mavi ışık terapisinde de kullanılan bu dalga boyutları kısa vadede zararlı değil. Ancak araştırmalar zihinsel uyanıklığı yükseltirken cildinizde de çeşitli problemler yaratabileceğini gösteriyor. Tıpkı UV ışınları gibi HEV de reaktif oksijen türleri olarak adlandırılan serbest radikaller üretebilir.

Mavi ışığın cildinize zararları

Araştırmalar mavi ışığın cilde nüfuz edecek, serbest radikaller oluşturacak ve kolajeni parçalayacak kadar güçlü olabileceğini gösteriyor. Çok fazla mavi ışık özellikle daha derin cilt tonlarında hiperpigmentasyonu koyulaştırabilir ve iltihabı tetikleyebilir.

HEV ışınları UV ışınlarının aksine geceleri de tehdit oluşturuyor. Çünkü bilgisayar ve akıllı telefon kullanımı günün her saatine yayılmış durumda. Cildiniz çok fazla mavi ışığa maruz kaldığında erken yaşlanma belirtileri, koyu lekeler gibi istenmeyen durumlar ortaya çıkabiliyor. 

Cildinizi Ekran Işığından Korumak İçin Öneriler-3 - Saç Bakım Güzellik Cildinizi Ekran Işığından Korumak İçin Öneriler-4 - Saç Bakım Güzellik

Peki mavi ışıktan korunmak mümkün mü? Cilde zararlı UV ışınlarından olduğu gibi mavi ışıktan da korunmak mümkün. Mavi ışıkla başa çıkmanın antioksidan desteği sağlamaktan cilde çarpan mavi ışığı emen veya nötralize eden kromoforlar içeren bileşenlere; hem UV hem de HEV’i filtreleme ve yansıtma özellğine sahip çinko oksit gibi ajanlara kadar birçok farklı yöntemi var. Elbette tüm bunlar, koruma özellikli cilt ürünleri ile sağlanıyor.

Bu tür ürünlerin sadece içeriğine bakmak mavi ışığı filtrelediğini göstermez. Mavi ışığı filtrelemek amacıyla kullanılan çeşitli yaklaşımlar var. Bazı formüller oksitleyici etkiyi nötralize etmek için bitki özlerinden yararlanırken bazıları ışık sprektrumunun UV’ye yakın kısımlarını filtrelemek için güneş koruyucu maddeler kullanıyor. Eğer uzun süre ekran başında zaman geçiyorsanız cilt sağlığınızı korumak için mavi ışığa karşı koruma özelliği olan ürünleri bakım rutininize dahil etmelisiniz.

Cildinizi Ekran Işığından Korumak İçin Öneriler-5 - Saç Bakım Güzellik Cildinizi Ekran Işığından Korumak İçin Öneriler-6 - Saç Bakım Güzellik

Cildinizi mavi ışığın olumsuz etkilerinden nasıl koruyabilirsiniz?

Modern yaşamın beraberinde getirdiği tüm bu olumsuzluklara karşı gençlik ışıltınızı koruyabilmek için cilt bakımına daha fazla önem vermeniz gerekiyor. Bunun için Simple’ın yeni Protect&Glow Serisindeki cildinizin ışıldamasına yardımcı olacak yenilikçi SPF ürünlerini deneyebilirsiniz. Simple Protect&Glow Serisi, zencefil kökü, antioksidan vitamin C&E içeriği ile zararlı güneş ışınları, mavi ışık ve çevresel kirliliğe karşı cildinizi koruyarak bakım yapıyor.

Simple Üçlü Koruma Etkili SPF 30 Nemlendirici; her şeyi içeren gizli silahınız - UVA/B ışınlarına, çevresel kirlilik ve mavi ışığa karşı üçlü koruma sağlar.

Simple Işıltı veren SPF30 Serum ise güneşten korunmak için rutininize ekleyeceğiniz mükemmel bir ürün. Saydam ve kolayca emiliyor.

Simple Protect’n’ Glow 72 Saat Nemlendirici Jel Krem; yorgun ve mat cildinize ışıltı veren içeriklerle dolu. Çevresel kirlilik ve mavi ışığın sebep olduğu erken yaşlanma etkilerini azaltmaya yardımcı oluyor.

Ayrıca Zoom'da İyi Görünmenin 4 Yolu yazımız ilginizi çekebilir.