0

Chia tohumunu süt ile karıştırılarak elde edilen pudingler, yoğurdun içine eklenerek hazırlanan pratik ve sağlıklı kahvaltılar uzun yıllardır hayatımızın içinde. (*) Sağlık için birçok faydası olan chia tohumundan elde edilen yağı cilt bakım rutinlerinize de dahil edebileceğinizi biliyor muydunuz?

Chia tohumu yağı nedir?

Chia bitkisinin tohumlarından elde edilen yağ, lifler, proteinler, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar bakımından güçlü bir yağ olarak kabul edilir. Cilde faydaları bir yana bazı kozmetik ürünlerde bile kullanılır. İçerdiği yağ asitlerinin yüksek olması nedeniyle öncelikli olarak nemlendiricilerde kullanılan chia tohumu yağı göz kremlerinde, dudak ürünlerinde ve hatta saç bakım ürünlerinde de bulunabilir.

Chia Tohumu Yağının Cilde Faydaları-1 - Saç Bakım Güzellik Chia Tohumu Yağının Cilde Faydaları-2 - Saç Bakım Güzellik

Chia tohumu yağının cilde faydaları nelerdir?

Cildi nemlendirir: İçerdiği yumuşatıcı bileşenler chia tohumu yağını iyi bir nemlendirici haline getirir. Cildi yumuşatır ve ihtiyacı olan nemi dengelemeye de yardımcı olur.

Serbest radikal hasarlarından korur: Chia tohumu yağının güçlü antioksidan özellikleri, cildi UV ışınları veya kirlilik gibi çevresel faktörlerden kaynaklanan hasar ve cilt yaşlanmasında önemli bir rol oynayan serbest radikallerden (korumaya yardımcı olur.

Cilt kuruluğuna iyi gelir: Yapılan bazı araştırmalarda chia tohumu yağının cilt kuruluğunu ve kuruluk ile bağlantılı olabilecek kaşıntı gibi sorunları gidermeye yardımcı olduğu sonucuna da varılmış. (*)

Cildi korur: Bol miktarda antioksidan içeren chia tohumu yağı bu özelliği sayesinde cildi korur, iltihaplanma, enfeksiyon gibi sorunların yaşanma riskini azaltabilir.

Chia Tohumu Yağının Cilde Faydaları-3 - Saç Bakım Güzellik Chia Tohumu Yağının Cilde Faydaları-4 - Saç Bakım Güzellik

Chia tohumu yağı nasıl kullanılır?

Chia tohumu yağını yüzünüzü temizledikten sonra cildinize sürmeniz önerilir, böylece diğer ürünler tarafından emilimi kolaylaşır. Yağı uyguladıktan sonra cildinize etki etmesi için birkaç dakika bekleyin, ardından nemlendiricinizi ve güneş kreminizi uygulayabilirsiniz. Bazı cilt uzmanları chia tohumu yağının antioksidan özelliklerinden dolayı cilt üzerindeki stres faktörlerinin etkilerini azaltmak için sabahları en iyi kullanım zamanı olduğunu da söylüyor.

Chia tohumu yağını kimler kullanabilir?

Chia tohumu yağı genellikle her cilt tipi için güvenilir kabul edilen doğal yağlar arasında. Hatta tahriş olmuş, iltihaplı ve yağlanmaya meyilli ciltlerde bile kullanılabileceği söylenir. Fakat siz yine de her cilt tipinin bakım, kozmetik ve doğal ürünlere farklı sonuçlar verdiğini unutmayın. Başkasına iyi gelen şey size iyi gelmeyebilir. Bu yüzden kullanmadan önce alerjiniz olmadığından mutlaka emin olun. Bunun için cildinizde bir yama testi yapabilirsiniz. Yağdan birkaç damla alarak kolunuzun iç kısmına uygulayın. 24 saat bu şekilde bekleyin. Bu süre içinde kaşıntı, kızarıklık, karıncalanma gibi durumlarla karşılaşırsanız asla uygulamayın. Bu noktada cilt tipinize uygun başka doğal yağları deneyebilirsiniz.