0

Yüzyıllar boyunca Maya ve Aztek’lerin temel yiyeceklerinden biri olan chia sağlıklı, dinç ve enerjik bir vücuda sahip olmak için gösterdiği yararlar nedeniyle günümüzde de oldukça fazla tüketiliyor. İçerdiği antioksidanlar nedeniyle, kahvaltılarımıza bile dahil olan chia tohumundan elde edilen yağın cilt için de birçok faydalı etkisi olduğunu biliyor muydunuz?

Cilt Bakım Rutininize Chia Tohumunu Ekleyin-1

Chia tohumu yağı nedir?

Chia bitkisinin tohumlarından çıkarılan bu yağ, güçlü antioksidan özelliklere sahiptir ve birçok bileşenlerle doludur. Bir gıda olarak tüketildiğinde, yağ asitleri, lifler, proteinler, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar bakımından oldukça güçlü olan bu tohum cilt bakımında kullanıldığında, özellikle içerdiği yağ asitleri nedeniyle de oldukça faydalı.

Cilde faydaları neler?

Cildi nemlendirir: Cildi nemlendirmeye yardımcı olur ve cildin ihtiyacı olan su oranını da dengeleyerek su kaybının önüne geçer.

Kaşıntılara faydalı olabilir: İçerdiği antioksidanların ciltteki kaşıntılara yardımcı olur.(*)

Cildi korur: Chia tohumu yağının güçlü antioksidan özellikleri, UV ışınları veya kirlilik gibi çevresel faktörler nedeniyle cildi oluşabilecek hasardan ve cildin yaşlanmasında önemli rol oynayan serbest radikallerden korumaya yardımcı olur. (*)

Tabii bu araştırmaların tıbbi kaynaklı değil, kişi deneyimlerini sonucu oluştuğunu da söyleyelim.

Cilt Bakım Rutininize Chia Tohumunu Ekleyin-2

Nasıl ve ne sıklıkla kullanılmalı?

Yüzünüzü temizledikten sonra chia tohumu yağını temiz cilde uygulayın. Böylece diğer ürünler tarafından da rahatça emilmesini sağlayabilirsiniz. Ayıca, nemlendiricinizi ve güneş koruyucunuzu uygulamadan önce ürünün emilmesi için de birkaç dakika bekleyin. Bunun yanında çevresel faktörlerin cilt üzerindeki etkilerini azaltmak için sabahları kullanılması da öneriliyor.

Cilt uzmanları genellikle her gün kullanılmasını öneriyor fakat her cilt tipinin farklı olduğunu unutmamak gerek. Cildinizi keşfedin ve neye ihtiyacı olduğunu gözlemleyin. Özellikle kuru olduğunu hissettiğiniz günlerde de kullanabilirsiniz.

Kimler kullanabilir?

Genel olarak her cilt tipininin kullanımına uygun olduğu söyleniyor. Nem verici özelliği sayesinde kuru ciltlerin en çok tercih ettiği doğal yağlar arasında.

*Satın aldığınız Chia tohumu yağının yüzde yüz doğal olmasına dikkat edin.

*Chia tohumuna alerjiniz varsa asla cildinize sürmeyin. Ayrıca kullanmadan önce mutlaka bir yama testi yapın. Biraz chia tohumu yağını kolunuzun iç bölgesine sürün ve 24 saat bekleyin. Bu süre içinde kızarma, kaşıntı, döküntü, karıncalanma gibi etkilerle karşılaşırsanız bol su ile durulayın ve cilt bakım rutininize dahil etmekten vazgeçin.

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar ve Bebek Saçlarınızı Dizginleyin yazılarımız da ilginizi çekebilir.