0

Duş almak, saçlarımızı yıkamak, kremlemek ve kurutmak sürekli yaptığımız bir işlem olması nedeniyle, bir bakım rutini gibi hissettirmiyor olması oldukça doğal. Fakat aslında sağlıklı saçların başlangıcının yaptığınız maskeler, yaptırdığınız bakımlar ve kullandığınız yağlardan önce duşta doğru ürünleri ve teknikleri kullanmak olduğunu söyleyelim.

Saç tipinize ve saçınızın ihtiyaçlarına yönelik bir şampuan ve saç bakım kremi seçmek etkili bir saç bakım rutininin ilk adımı. Tabii doğru ürünleri kullanmakla da bitmiyor. Suyunuzun sıcaklığından, saçınızı kurutma yöntemine kadar birçok konuda hassasiyet göstererek saçlarınızı canlandırabilir, sağlıklı ve parlak görünmelerini sağlayabilirsiniz.

Saç Yıkarken ve Kuruturken En Çok Yapılan Hatalar -1 - Saç Bakım Güzellik Saç Yıkarken ve Kuruturken En Çok Yapılan Hatalar -2 - Saç Bakım Güzellik

Saç yıkarken en çok yapılan hatalar

Saç yıkarken ve kuruturken en çok yapılan hataları ve dikkat edilmeyen noktaları sizin için araştırdık. Yazımızı okumaya devam edin.

Saç ihtiyacınıza uygun olmayan bir şampuan kullanmak

Eğer cildiniz kuruysa, yağlı ciltlere uygun bir yüz temizleyici ya da sivilceli cildiniz için yoğun nemlendirici kullanmazsınız değil mi? İşte bu özeni aslında saçlarınız için de göstermeniz gerekiyor. Şampuanlar çoğunlukla saç tipine ve saç ihtiyaçlarına yönelik olarak seçilmiyor. Fakat bu detay aslında oldukça önemli.

Öncelikle saçınızın yapısını, tipini ve saç ihtiyaçlarınızı belirlemek ile işe başlayın. Eğer saçlarınız kıvırcıksa, kıvırcık saçlara özel olmayan bir şampuan saçınızı ağırlaştırabilir. Yağlı bir saç deriniz varsa, kuru saçlara özel içerikli şampuanlar saçınızın daha yağlı olmasına neden olabilir. Başlangıçta bu ayrımları belirleyin. Saçınızın tipi ve yapısı nasıl? Ardından saçlarınızın neye ihtiyaç duyduğunu keşfedin. Dökülme problemi yaşıyorsanız saç dökülmesine uygun bir şampuan, kepek sorunu ile mücadele için kepeğe karşı bir şampuan seçin.

Birbirinden farklı saç tiplerine ve saç ihtiyaçlarına yönelik şampuan çeşitlerini Dove Şampuanları arasından keşfedebilir ve kendinize uygun şampuanı seçebilirsiniz. Etkili sonuç görmek için aynı serinin saç bakım kremi ile kullanmayı da ihmal etmeyin.

Saç derisi bakımını unutmak

Sağlıklı saçlar sağlıklı bir saç derisi ile başlar. Saç derisinde birçok gözenek bulunur ve saçların uzaması, yıpranması, canlılığı, parlaklığı aslında saç derisi ile bağlantılıdır. Saç derinizde ürün kepek, toz ve kir birikmesi gözeneklerin tıkanmasına ve iltihaplanmalara yol açar. Bu da saç sağlığınızın bozulmasına neden olabilir.

Sık sık saç derisi peelingi yaparak saç derinizi temizlemeye özen gösterin. Eğer bu konuda yeterli bilginiz yoksa; Daha Dolgun Saçlar İçin Saç Derisi Peelingi yazımıza göz atmanızı öneririz.

Saç Yıkarken ve Kuruturken En Çok Yapılan Hatalar -3 - Saç Bakım Güzellik Saç Yıkarken ve Kuruturken En Çok Yapılan Hatalar -4 - Saç Bakım Güzellik

Uzun yıllardır aynı şampuanı kullanmak

Saçlarımızın yapısı mevsim ve hava koşullarına göre değişiklik gösterir. Zaman içinde değişen saçlarınızın yapısını gözlemleyerek o anlara uygun şampuan kullanmanız gerekir. Havaların ısınmasıyla saçlarınız daha çabuk yağlanıyorsa, bu süre içinde her zaman kullandığınız şampuan yerine farklı bir içerikte şampuan kullanabilirsiniz. Eğer saçlarınızı iyi tanıyorsanız, Dove Şampuanları arasından birden farklı birkaç içerik tercih ederek saçınızın değişimlerine uygun olarak şampuan kullanımınızı da değiştirebilirsiniz.

Son kullanma tarihi geçmiş şampuan ve kremleri kullanmak

Tüm ürünlerin bir raf ömrü olduğunu unutmayın. Konu şampuan olunca, satın alırken ya da kullanırken son kullanma tarihine bakmıyor olabilirsiniz. Fakat bunun bir hata olduğunu söyleyelim. Şampuan ve saç kreminizin son kullanma tarihine dikkat etmeye özen gösterin.

Özellikle eğer bir yazlık eviniz varsa, uzun kış mevsiminin ardından oraya gittiğinizde ilk işlerinizden biri evde olan ürünlerin son kullanma tarihini kontrol etmek olabilir.

Saçı şampuan ve saç kreminden yeterince arındırmamak

Tıpkı şekillendirici ürünleri ya da maskeleri saçınızdan arındırdığınız gibi duş sırasında kullandığınız şampuanı da saçlarınızdan arındırmalısınız. Eğer şampuanı iyice durulamazsanız, saç derinizde olan gözenekler üzerinde bu kalıntılar birikir. Saçınızı şampuanladıktan sonra bol su ile iyice durulayın. Ayrıca saç derinizi arındırmak için durulama suyunuza elma sirkesi de eklemeyi deneyebilirsiniz. Bu konuda daha fazla detaya ihtiyacınız varsa; Saçlarınızı Neden Elma Sirkesiyle Yıkamalısınız? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Çok sıcak su ile saç durulamak

Sıcak su saçlarınızın kurumasına, parlaklığını kaybetmesine ve cansız bir görünüme neden olur. Eğer duş sırasında çok sıcak su kullanıyorsanız, bu yalnızca saçlarınızı değil, cildinizi de kurutur. Kullandığınız suyun sıcaklığını ılık olarak ayarlamaya ve bu sıcaklığa alışmaya gayret gösterebilirsiniz. Bir süre sonra saçlarınızın gerçekten ne kadar parlak göründüğüne inanamayacaksınız.

Saç Yıkarken ve Kuruturken En Çok Yapılan Hatalar -5 - Saç Bakım Güzellik Saç Yıkarken ve Kuruturken En Çok Yapılan Hatalar -6 - Saç Bakım Güzellik

Saçları kuruturken en çok yapılan hatalar

Gelelim duştan hemen sonra yaptığımız saç kurutma rutininde en çok yapılan hatalara.

Saçı havluya sarıp beklemek

Eğer duştan çıktıktan sonra hemen saçlarınızı bir havluya saranlardansanız, bunun saçlarınızın koparak dökülmesine neden olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Saçlar ıslakken en savunmasız olduğu hallerden birinde olur. Bu yüzden duş sonrası da oldukça dikkatli olmalısınız. Kuaförler tarafından önerilen yöntemlerden biri; saçı bastır çek tekniği ile kurutmaktır. Yani yumuşak bir havluyu saçınıza bastırıp çekerek fazla suyu aldığınız bir kurutma yöntemi izleyebilirsiniz. Havluyla sert şekilde saçı kurutmak, havluyu bağlamak sadece saçlarınızın kopmasına değil, aynı zamanda şeklinin de bozulmasına neden olabilir.

Saç çok ıslakken taramak

Az önce söylediğimiz gibi, saçlar ıslakken oldukça savunmasız bir durumda olur. Fazla saç kaybını önlemek için saçınızı duştan çıkar çıkmaz taramayın. Kuru taramak da saçı elektriklendirip kabartabileceği için en iyi zaman, saçın hafif nemli olduğu zamandır. Ayrıca saçınıza uygun bir tarak ya da saç fırçası seçmeniz de mühim. Eğer çok ince telli saçlarınız varsa, ahşap taraklar kullanabilirsiniz.

Çok yüksek ısı kullanmak

Eğer saçlarınızı kurutmak için bir kurutma makinesi kullanıyorsanız, hazır havalar ısınmışken buna ara vermeye ne dersiniz? Yüksek ısı saçı yıpratan ve matlaştıran en büyük nedenler arasındadır. Yine de saç kurutma makinesi kullanmanız gereken anlar yaşadığınızda, makineyi saçınıza çok yaklaştırmamaya özen gösterin. Ayrıca saçlarınıza mutlaka ısıya karşı koruyucu bir ürün kullanarak önlem alın.