0

Güney Amerika’nın yağmur ormanlarında yer alan açai üzümü zengin antioksidan içeriği ile son dönemlerde sıkça tercih edilir. A, E, B1 ve C vitamini içeren bu meyve beslenme rutinlerini sağlıklı hale getirmek için biçilmiş kaftan. Açai faydaları hayli fazla olan bir meyve. Tam bir sağlık deposu olarak adlandırılan meyve kolesterolü düşürmekten kalbi desteklemeye kadar vücut üzerinde birçok olumlu etkiye sahip. Bir üzüm türü olan açai meyve olarak tüketilebildiği gibi kurutularak toz halinde de kullanılabiliyor. Dünyanın en özel meyvelerinden biri olarak bilinen açai üzümü smoothie gibi tariflerin vazgeçilmezi. Siz de bu tropikal meyveyi farklı formlarda kullanarak üzümün olumlu etkisinden faydalanabilirsiniz. Peki, açai nedir? Açai üzümünün faydaları nelerdir? Açai üzümüne dair merak edilen tüm detaylar içeriğimizde.

Açai Nedir, Faydaları Nelerdir?-1 - Saç Bakım Güzellik Açai Nedir, Faydaları Nelerdir?-2 - Saç Bakım Güzellik

Açai Nedir?

Açai kırmızımsı ve mor rengiyle öne çıkan üzüm çeşitlerinden biri. Palmiye ağaçlarında yetişen bu meyve yaban mersini ile aynı familyada yer alır. Yaban mersinine göre çekirdekleri daha sert olan açai üzümü ham haliyle tüketimi zor olan meyvelerden. Bu nedenle açai üzümü genellikle püre ve toz haline getirilerek tüketilir. Doğal haliyle oldukça ekşi bir tada sahip olan bu meyve, toz haline getirildiği zaman ekşiliğini de büyük oranda kaybeder. Toz halindeki açai meyvesi tatlı-ekşi tadı ile smoothie, pasta tariflerinin en iyi eşlikçilerinden biri haline gelir. 2.5 metre çapındaki açai meyvesi yüksek lif oranı ile dikkat çeker. Açai meyvesi tariflerin yanında vücut ürünlerinde de hoş kokusu ile tercih edilir. Eğer vücut peelingi uygulamayı seviyorsanız “Vücut peelingini doğru uyguluyor musunuz?” adlı içeriğimizi okuyarak konu hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Açai Nedir, Faydaları Nelerdir?-3 - Saç Bakım Güzellik Açai Nedir, Faydaları Nelerdir?-4 - Saç Bakım Güzellik

Açai Üzümünün Faydaları Nelerdir?

Açai üzümü tropikal iklim özellikleri taşıyan bölgelerde yetişir. Antioksidan özelliği olan meyvenin vücuda ve cilde birçok yararı bulunur. İşte açai üzümünün başlıca faydaları…

Açai Nedir, Faydaları Nelerdir?-5 - Saç Bakım Güzellik Açai Nedir, Faydaları Nelerdir?-6 - Saç Bakım Güzellik

Güçlü Bir Antioksidandır

 

Açai üzümü yüksek antioksidan özelliği ile öne çıkar. Serbest radikallerle savaşan açai meyvesi serbest radikalleri etkisiz hale getirir ve vücudu hastalıklara karşı korur. Böylece zararlı maddelerin neden olduğu oksidatif etki önlenmiş olur. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren meyve kanser başta olmak üzere kalp rahatsızlıkları ve romatizma gibi hastalıkların önüne geçer. Düzenli olarak açai meyvesi tüketmek önemli sağlık sorunlarını engellemek adına faydalıdır.

Açai Nedir, Faydaları Nelerdir?-7 - Saç Bakım Güzellik Açai Nedir, Faydaları Nelerdir?-8 - Saç Bakım Güzellik

Kalp Hastalıkları ve Diyabete Karşı Koruyucudur

Açai üzümü kalp fonksiyon bozuklukları, kalp hipertrofisi ve fibroz gibi önemli kalp rahatsızlıklarını önlemede destekleyici görev görür. Tüm bunların yanı sıra söz konusu meyve diyabet gibi hastalıkların oluşumunu ortadan kaldırmaya yardım eder.

Açai Nedir, Faydaları Nelerdir?-9 - Saç Bakım Güzellik Açai Nedir, Faydaları Nelerdir?-10 - Saç Bakım Güzellik

Zayıflamayı Destekler

Açai üzümü içeriğindeki yüksek lif oranı ve yağ asitleri sayesinde metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahiptir. Vücutta yağ yakımını kolaylaştıran üzüm çeşidi bu sayede zayıflamada destekleyici rol oynar. Eğer zayıflamak istiyorsanız açai üzümünü günlük beslenme rutininize ekleyebilirsiniz. Ayrıca açai meyvesi ödem attırıcı özelliği ile de dikkat çeker.

Açai Nedir, Faydaları Nelerdir?-11 - Saç Bakım Güzellik Açai Nedir, Faydaları Nelerdir?-12 - Saç Bakım Güzellik

Kolesterol Seviyesini Düşürür

Açai üzümü kandaki kolesterol seviyesini düşürmede etkin rol oynar. Düzenli olarak açai meyvesi tüketimi ile LDL ve total kolesterol seviyesinde düşüş gerçekleşebilir. Üzüm içerisinde yer alan sterol maddesi kolesterolün emilmesine destek olur.

Açai Nedir, Faydaları Nelerdir?-13 - Saç Bakım Güzellik Açai Nedir, Faydaları Nelerdir?-14 - Saç Bakım Güzellik

Beyin Fonksiyonlarını Geliştirici Özellik Taşır

Antioksidan özelliğe sahip açai üzümü hücre enflamasyonunun ve oksidasyonunun etkilerini azaltma görevi görür. Beyni toksik hücrelere karşı koruyan meyve beyin fonksiyonlarının hızlı ve sağlıklı çalışmasına katkı sunar. Ayrıca açai üzümü yaşla beraber ortaya çıkan öğrenme ve hafıza sorunlarının da önüne geçmeye yardım eder.

Açai Nedir, Faydaları Nelerdir?-15 - Saç Bakım Güzellik Açai Nedir, Faydaları Nelerdir?-16 - Saç Bakım Güzellik

Cilt Sağlığını Korur

Açai üzümü cilde faydaları olan bir meyvedir. Güçlü bir antioksidan olan meyve cilt ve saç üzerinde olumlu etkiler sunar. Açai meyvesi cildi yenileyerek cildin parlak ve canlı bir görünüm kazanmasına destek olur. Bu yönüyle meyve kozmetik ve güzellik sektöründe sıkça kullanılır. Vücut bakımınıza önem veriyor ve ölü derileri ciltten uzaklaştırmak için at kılı fırça kullanıyorsanız “At kılı fırçası ne işe yarar?” adlı içeriğimizi okuyarak konu hakkında fikir edinebilirsiniz.

Açai Nedir, Faydaları Nelerdir?-17 - Saç Bakım Güzellik Açai Nedir, Faydaları Nelerdir?-18 - Saç Bakım Güzellik

Sindirim Sistemini Destekler

Yüksek lif oranı ile öne çıkan açai meyvesi sindirim sistemini destekleyerek kabızlık gibi sorunlarla mücadele eder. Ayrıca açai üzümü şişkinlik gibi sindirim problemlerinin önlenmesinde de etkin rol oynar.

Açai Nedir, Faydaları Nelerdir?-19 - Saç Bakım Güzellik Açai Nedir, Faydaları Nelerdir?-20 - Saç Bakım Güzellik

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Açai üzümü bağışıklık sisteminin korunmasına katkı sunan meyvelerden biridir. Açai üzümü özellikle kış aylarında grip gibi hastalıklardan korunmak için tercih edilebilir. Bunun yanı sıra meyve diğer hastalıklara karşı bağışıklık sisteminin güçlü kalmasına yardım eder.

Açai Üzümü Nasıl Kullanılır?

Açai meyvesi farklı kullanım şekilleri ile bilinen meyveler arasında yer alır. Meyve kozmetik sektöründen tekstil sektörüne kadar birçok alanda tercih edilir. İşte açai meyvesinin yaygın kullanım alanları…

 

  • Açai meyvesi taze haliyle kısa sürede tüketilmesi gereken ürünlerdendir. Bu nedenle meyvenin genellikle dondurularak muhafaza edilmesi gerekir.
  • Açai üzümü suyu sıkılarak veya püre haline getirilerek tüketilebilir.
  • Kırmızı-mor renkli bir meyve olan açai üzümü farklı rengi dolayısıyla tekstil sektöründe de kullanılır.
  • Açai üzümü yüksek şeker oranı ile öne çıkar. Meyve bu yönüyle doğal ve sağlıklı bir tatlandırıcı olarak tercih edilebilir.
  • Açai üzümü taze olarak yenilecekse fazla bekletmeden en fazla birkaç adet tüketilmesi gereken bir meyvedir.
  • Açai üzümü en yaygın şekliyle toz halinde kullanılır. Toz formundaki açai üzümünü smoothie veya salatalara ekleyerek tüketmek mümkün olur.
  • Açai üzümü son yıllarda kozmetik alanında da sıkça kullanılan meyvelerden biridir. Kendine özgü rengi ve tadı olan meyve duş jeli gibi ürünlerin formülünde kullanılır, banyo seanslarına keyif katar. Açai meyvesine ek olarak himalaya tuzu ile banyo yapmanın faydaları konusunu merak ediyorsanız içeriğimize göz atabilirsiniz.

 

Siz de Güney Amerika’nın farklı lezzetlerinden biri olan açai meyvesini çeşitli tariflerinizde kullanabilir ve bu meyvenin faydalarını deneyimleyebilirsiniz. Güzellik rutininize hareket katmak için açai üzümü içerikli Dove Duş Köpüğü Açai Yağı Yoğun Köpük ürününü kullanabilirsiniz. Yorucu bir günün ardından gerçekleştireceğiniz duş seansında Dove duş köpüğünü tercih edebilirsiniz. Duş köpüğü, 10 kat yoğun köpük yapısı ile suyla köpürtmeye ihtiyaç duyulmadan direkt cilde uygulanır ve kolayca durulanır. Açai yağı ile zenginleştirilen Dove duş köpüğü yumuşak ve pürüzsüz bir cilt görünümü sağlar. Duş köpüğünü biraz çalkaladıktan sonra sıkıp vücudunuza sürmeniz yeterli. Duş köpüğü ile cildinizi temizlerken aynı zamanda duş ritüelinize de keyif katabilirsiniz.