0

Öncelikle, cildi sık sık nemlendirmenin oldukça önemli bir bakım rutini olduğunu söyleyelim. Nemsiz kalan cilt kurumaya meyillidir. Kuru cilt de çatlamalara, pul pul dökülmelere ve çeşitli cilt problemlerine yol açar. Yüzün nemsiz kalması da cildin doğal yağı olan sebum üretimini arttırır. Cilt bu sebum ile kendini nemlendirme ihtiyacı duyar. Fakat açık gözenekler arasına dolan bu yağ zaman içinde sivilce ve siyah noktaların oluşumuna neden olur.

Bu yüzden cildi ve vücudu nemlendirmek, neme ihtiyaç duyan dirsek, topuk, omuz gibi bölgeleri de atlamamak oldukça önemli.

Vücudunuzda Neme İhtiyacı Olan Bölgeler-1 - Saç Bakım Güzellik Vücudunuzda Neme İhtiyacı Olan Bölgeler-2 - Saç Bakım Güzellik

Yüz

Cilt bakım rutinin çok önemli iki aşaması olan temizleme ve nemlendirme işlemi günde en az iki kere yapmanız gereken bakımlardan. Cilt tüm gün hava şartlarına, toza ve kire maruz kalıyor. Bu yüzden akşamları cildinizi temizlemeyi atlamamanız gerekiyor. Bir de tabii makyaj yaptıysanız bu temizliği daha özenli yapmalısınız. Cildinizi temizledikten sonra da ihtiyacı olan nemi sağlamak ve cildi parlatmak için nemlendiricinizi de mutlaka uygulayın.

Ayrıca cilt gece siz uyurken kendini onarır ve yeniler. Uyumadan önce de yüzünüzü, ellerinizi nemlendirip, dudak nemlendiricisi uygulamayı da atlamayın.

Eller

Genel sağlığı korumak ve hijyeni sağlamak için gün içinde en çok yaptığınız aktivitelerden biri de elleri yıkamak. Ellerinizi yıkarken, cildinizdeki doğal yağların bir kısmını kaybedersiniz. Bu doğal yağlar aslında cildi pürüzsüz ve yumuşak tutar. Bu nedenle ellerinizi yıkadıktan sonra yeterince nemlendirmediğiniz sürece aşırı kuru ve pul pul olması normaldir.

Her yıkamanın ardından elleriniz kuruduktan sonra mutlaka nemlendiricinizi uygulayın. Nemlendiriciyi uygularken bileklerinizi atlamamaya da özen gösterin.

Vücudunuzda Neme İhtiyacı Olan Bölgeler-3 - Saç Bakım Güzellik Vücudunuzda Neme İhtiyacı Olan Bölgeler-4 - Saç Bakım Güzellik

Kol ve bacaklar

Kollar ve bacaklar özellikle kışın güneşe, rüzgara maruz kalmaz veya tozlu ve kirli ortamlarla çok fazla karşılaşmaz. Bu sayede vücudun diğer organları kadar nem kaybetmezler. Onları nemli tutmak için günde bir kez gece veya günlük duştan sonra nemlendirmeniz yeterli olacaktır.

Yaz aylarında ise, hava şartlarına çok fazla maruz kalmaları, deniz ya da havuz suyu hatta serinlemek için alınan fazla duşlar yüzünden nemini kaybeder. Bu yüzden yaz mevsiminde kol ve bacaklarınızı gün içinde sık sık nemlendirmeniz gerekir. Denize ya da havuza girip çıktıktan sonra da mutlaka güneş kremi ve nemlendiricinizi tazelemeniz gerekir.

Kol ve bacakları nemlendirirken dirsek ve diz kapaklarınızı da unutmayın. En çok unutulan bölgelerden olan dirsek ve diz kapağı sert deriler olduğundan tüm vücudunuza kullandığınız nemlendiriciden farklı olarak daha yoğun yapılı bir nemlendirici de kullanabilirsiniz.

Ayak ve topuklar

Birçok insan kuru veya çatlamış topuklardan muzdariptir ve bu durum kışın daha da kötüleşir. Tüm gün sizi taşıyan ayaklarınızın genel bakımını ihmal etmemeniz ve haftada bir yapabileceğiniz bu genel bakım haricinde günde 2-3 kez de ayaklarınıza ve topuklarınıza nemlendirici uygulamanız gerekiyor. Topuk derisi ayaktan daha kalın olduğu için iki farklı nemlendirici de seçebilirsiniz.