0

Güzellik rutinlerini daima cilt tipimize ve cilt ihtiyaçlarımıza uygun ürünler kullanarak uyguluyoruz. Ne de olsa cildimizi ve vücudumuzu iyi tanıyor, onların neyi sevip, neyi sevmediğini deneyerek de olsa keşfediyoruz. Peki ya deodorant seçimini nasıl yapıyorsunuz? Hiç deodorant kullanımının da mevsime, terlediğiniz duruma ve giydiğiniz kıyafete göre değişiklik gösterebileceğini düşünmüş müydünüz?

Birden Fazla Deodoranta İhtiyacınız Var Mı?-1 - Saç Bakım Güzellik Birden Fazla Deodoranta İhtiyacınız Var Mı?-2 - Saç Bakım Güzellik

Ter çeşitleri

Sıcak bir ortam veya fiziksel aktivite nedeniyle vücut ısısı yükseldiğinde, otonom sinir sistemi ekrin ter bezlerine cildi serinletmek ve vücut ısısını düşürmeye yardımcı olmak için ter üretme sinyali verir. Bu terleme gün içinde genellikle karşılaştığınız ve aslında kokusuz olan, ıslak kalma sonucu kıyafetlerle etkileşime geçerek kokabilen ter çeşididir.

Bu terden farklı olarak oluşan bir de stres terlemeleri vardır. Stres, vücudun algılanan bir tehdide doğal tepki vermesine neden olur. Stres anında adrenalin hormonu yükselir bu da kalp atışının artmasına ve kasların gerilmesine neden olur. Vücut terleme sinyalleri gönderir ve diğer terlemelerden farklı olarak adrenalin, kortizol ve diğer stres hormonlarını tetikler. Bu da daha sonra apokrin ter bezlerini aktive ederek stresle en bağlantılı teri üretir. Apokrin bezlerinizden gelen ter, proteinler ve lipitler açısından daha zengin olma eğilimindedir. Bu tür terdeki yağlar ve besinler cildinizde yaşayan bakterilerle birleşerek vücut kokusuna neden olur. (*)

Tabii bu çeşitler dışında çeşitli hastalıklar sebebiyle oluşan, alkol tüketimi ve beslenmeye bağlı farklılık gösteren ve hormonların düzensiz olduğu zamanlarda sıklıkla rastlanan gece terlemeleri de vardır.

Birden Fazla Deodoranta İhtiyacınız Var Mı?-3 - Saç Bakım Güzellik Birden Fazla Deodoranta İhtiyacınız Var Mı?-4 - Saç Bakım Güzellik

Terlemeyi ve ter kokusunu önlemek

Tahmin ettiğiniz üzere bunun en kolay ve güvenilir yolu deodorant kullanımını ihmal etmemekten geçiyor. Deodorantlar cildin yüzeyindeki ıslaklığı azaltarak, ter kokularının da önüne geçer.

Farklı koşullar, gün içinde kullanacağınız deodorantı seçmek için farklı bir yaklaşım gerektirebilir. Gün içinde maruz kalacağınız durumları düşünerek vücudunuzun neye ihtiyacı olduğunu keşfedin. Hava kuruysa, cildinizin daha fazla neme ihtiyacı olacaktır. İş yerinde gerginseniz, ekstra korumaya ihtiyacınız olacak çünkü apokrin bezleriniz devreye giriyor ve avuçlarınızda, ayaklarınızda ve koltuk altlarınızda bahsettiğimiz stres teri devreye girebilir.

Bu noktada olası tüm durumlar için Rexona Deodorantlarından kendinize bir deodorant gardırobu yapabilirsiniz. Farklı koşullara göre ihtiyacınız olan deodorantı seçerek günü ter kokusuz bir şekilde geçirebilirsiniz.

Deodorantlar roll on, stick, aerosol ve krem olmak üzere 4 farklı formdadır. Ayrıca antiperspirant ve non-antiperspirant deodorantlar olarak da 2 çeşide ayrılırlar. Non-antiperspirant terlemeyi engellemez, geçici bir çözüm olarak ter kokusunu maskelemek için formüle edilmiştir. Antiperspirant ise cilt üzerinde terle temasa geçtiğinde kötü kokuya yol açan bakterilerin oluşumunu engellediğinden, ter kokusu olarak bilinen kötü kokuyu daha uzun süre engeller, daha etkili koruma sağlar.

Bu bilgiler ışığında farklı formlarda ve farklı seçeneklerde birkaç deodorant edinmenizde fayda var. Rexona Deodorantlarının birbirinden farklı koku seçenekleri ile tüm gün ferah hissedebilirsiniz.