0

Terleme, vücut sıcaklığını düzenlemenin bir yoludur. Sıcakladığımızda terleriz, bu nem daha sonra buharlaşır ve vücut ısımızın düşmesini sağlar. Kısacası terleme, günlük yaşamın tamamen doğal bir parçası. Yine de bazı kişiler için bu doğal süreç, can sıkıcı olabiliyor. Eğer çok terliyorsanız ve özellikle teriniz giysilerinizde gözle görülür lekeler bırakıyorsa sosyal açıdan terlemeyi rahatsız edici bulabilirsiniz. Peki terlemeyi önlemek mümkün mü?

Terleme Nasıl Önlenir: 5 Etkili Çözüm-1 - Saç Bakım Güzellik Terleme Nasıl Önlenir: 5 Etkili Çözüm-2 - Saç Bakım Güzellik

Terleme nasıl engellenir?

Terlemeyi önlemek mümkün olmasa bile böyle durumlarda ter miktarını azaltmak için yararlanabileceğiniz basit tüyolar var.

Yatmadan önce antiperspirant kullanın

Deodorantlar ile terlemeyi önlemek mümkün değil, terlediğimizde bakterilerin ürettiği kötü kokuyu maskelemeye yardımcı olur. Antiperspirantlar ise ter kanallarına müdahale edebilir; ter, bezler tarafından üretilir ancak yüzeye ulaşamaz. Ayrıca antiperspirantların çoğu alüminyum klorür adı verilen tuzlar içerir, bu sayede terleme problemine karşı daha etkin bir çözüm üretilebilirler. Rexona Clinical Protection Serisi, aşırı terleme problemlerine karşı özel olarak geliştirildi. Rexona, içeriğindeki özel olarak formüle edilen aktif bileşenlerle yalnızca aşırı terlemeden kaynaklanan istenmeyen durumları engellemekle kalmıyor, aynı zamanda vücut yapısından kaynaklanan fazla terleme durumunun da önlenmesine yardımcı oluyor.

Antiperspirantınızdan en iyi sonucu almak için kullanmadan önce koltuk altı bölgenizin temiz ve kuru olduğundan emin olun. Gece yatmadan önce uygulamaya özen gösterin. Bunun nedeni, antiperspirant bileşenlerinin ter kanalları üzerinde blok oluşturmak için zamana ihtiyacı olması ve genellikle insanların geceleri daha az terlemesi veya hiç terlememesi. Etkisini göstermeye başlaması için ise düzenli kullanmanız gerektiğini unutmayın.

Nefes alabilen kumaşlar giyin

Kuru, taze ve kokusuz kalmanın yolu bazen kıyafet seçimlerinde saklı olabilir. Terlemeyi önlemek için hafif ve nefes alabilen kumaşlar giyin. Bu tür kumaşlar cildinizin de nefes almasına olanak tanır. Açık renkler güneş ışınlarını çekmek yerine yansıtmaya yardımcı olur, bu nedenle beyaz giymek daha serin kalmanıza ve daha az terlemenize yardımcı olur.

Terleme Nasıl Önlenir: 5 Etkili Çözüm-3 - Saç Bakım Güzellik Terleme Nasıl Önlenir: 5 Etkili Çözüm-4 - Saç Bakım Güzellik

Beslenmenizi düzenleyin

Bazı yiyecekler daha çok terlemenize ve ter kokunuzun değişmesine neden olur. Örneğin baharatlı, çok tuzlu, yağlı ve işlenmiş yiyecekler terlemeyi arttırabilir. Eğer önemli bir görüşmeye gidecekseniz bu tür yiyeceklerden kaçınmaya özen gösterin. Vücudumuz bu tür yiyeceklere karşı herhangi bir ısıya vereceği tepkiyi verir; vücut ısısını azaltmaya çalışır, bu da daha çok terlemeye yol açar.

Yeteri kadar su tüketin

Vücudumuz ısısını dengelemek için su kullanır. Dolayısıyla su tüketimi vücut ısısının düşmesine ve terlemenin azalmasına yardımcı olur. Bunun için her gün yeterince su içtiğinizden emin olun. Ayrıca kafein ve alkol içeren içeceklerden kaçının. Bu maddeler kalp atış hızınızı bir süreliğine yükseltir, vücut ısısını arttırabilir ve terlemeye yol açabilir. Tüm bunların sonucunda vücudunuz susuz kalır. Ki bu da terlemeyi önlemek için ihtiyacınız olan şeyin tam tersi anlamına gelir.

Terleme Nasıl Önlenir: 5 Etkili Çözüm-5 - Saç Bakım Güzellik Terleme Nasıl Önlenir: 5 Etkili Çözüm-6 - Saç Bakım Güzellik

Ortam ısısını ayarlayın

Terleme, vücudunuzun sizi serinletme yöntemi. Yani serin koşullar oluşturarak terleme ihtiyacını azaltabilirsiniz. Örneğin sıcak havalarda güneşten kaçınmak ve gölgede kalmak iyi bir filkir. Vücudumuz yiyecekleri parçalamak ve sindirmek için de metabolik ısıya ihtiyaç duyduğundan daha az ve sık beslenmek de serinlemenize yardımcı olabilir. Serinletici bir etki için nemlendiricinizi buzdolabında saklamak, gün boyu serinlik hissiyatını koruyan bir deodorant / antiperspirant seçimi yapmak da basit ama etkili tüyolar. Konu terlemeyi önlemek olduğunda, patentli teknolojisi ile özellikle antiperspirant deodorant dünyasında devrim yaratan Rexona, formülündeki akıllı mikro kapsüller ile etkisi gün boyu süren bir temizlik hissi sağlıyor ve kötü kokulara karşı adeta savaş açıyor. Terlemenin olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak için Rexona Shower Fresh Aerosol Anti-Perspirant Kadın Deodorant veya Rexona Men Xtra Cool Aerosol Anti-Perspirant Deodorant'ı tercih edebilirsiniz.

Önemli not: Eğer aşırı terlediğinizi ve yeterli hijyeni sağlamanıza rağmen terleme sorunundan kurtulamadığınızı düşünüyorsanız doktorunuza başvurun.