0

Gece terlemek aslında çok da alışılmadık bir durum değil. Yorgan ya da battaniyeniz, odanızın ne kadar sıcak olduğuna ve hatta yatmadan önce ne yediğinize bağlı olarak bile gece terlemeleri yaşayabilirsiniz.

Genellikle basit sebeplerden kaynaklandığından ötürü gece terlemeleri endişelenmenizi gerektirecek bir durum değil. Fakat bu terlemeleri her gece yaşıyor ve gece kalkıp birkaç tişört değiştiriyorsanız bir doktora görünmenizde fayda var.

Gece Terlemelerinin Sebepleri-1 - Saç Bakım Güzellik Gece Terlemelerinin Sebepleri-2 - Saç Bakım Güzellik

Nedenleri

Stres ve kaygı: Ruhsal bazı problemler beraberinde birçok fiziksel probleme de yol açabilir. Endişe, kaygı ya da korku gibi duygular uyku sorunlarına, sizi rahatsız edebilecek rüyalara ve gece terlemelerine sebep olabilir.

Reflü: Reflüden kaynaklı yutma ile ilgili problemler, göğüs ağrısı, mide ekşimesi ve solunum sorunları terlemelere yol açabilir.

Hormonal sorunlar: Menopoz, düşük testosteron, kilo değişiklikleri, regl düzensizlikleri gibi sebepler sonucunda da geceleri terliyor olabilirsiniz.

İlaç tedavileri: Çeşitli sağlık problemleri için kullandığınız ilaçların yan etkileri olarak da terlemeler yaşanabilir.

Uyku apnesi: Bir gecede birkaç kere rahat nefes almanızı engelleyen uyku apnesinin yol açtığı birçok sorundan biri de anksiyetedir. Anksiyete ve stres dolaylı yoldan gece terlemelerine yol açabilir.

Bu sebeplerin dışında, yüksek ateş , öksürük veya açıklanamayan kilo kaybının eşlik ettiği gece terlemeleri ciddi bir tıbbi durumun işareti olabilir. Sürekli olan bir durumsa mutlaka bir doktora danışın.

Gece Terlemelerinin Sebepleri-3 - Saç Bakım Güzellik Gece Terlemelerinin Sebepleri-4 - Saç Bakım Güzellik

Ne yapabilirsiniz?

  • Daha serin bir odada uyuyun. Mümkünse pencereleri gece açık bırakın veya bir fan kullanmayı deneyin.
  • Peluş veya ağır battaniyeleri nefes alabilen çarşaflar, hafif yorganlar ve hatta nem emici çarşaflarla değiştirin.
  • Yatmadan önce ve gece yüzünüzde soğuk bir bez kullanın. Ya da uyku öncesinde ince bir beze sarılmış buz küplerini de yüzünüzde gezdirebilirsiniz. Bu terlemeler için sizi rahatlatacağı gibi cildinize bakım da yapacaktır.
  • Yatağa gittiğinizde soğuk su için yalıtımlı bir bardak veya matara kullanın. Gece boyunca soğuk su içmek, terlemeyle uyanırsanız serinlemenize ve normalden daha fazla terlemeniz durumunda susuz kalmamanıza yardımcı olabilir.
  • Uyumadan hemen önce fiziksel aktivite, gece terlemenin artmasına neden bulunabilir. Eğer akşamları spor yapanlardansanız uyumadan birkaç saat önce antrenmanınızı bitirmeye gayret edin.
  • Yatmadan önce soğuk bir duş almayı deneyin. Duşun ardından koltuk altlarınıza Rexona antiperspirant'larından dilediğinizi uygulamayı unutmayın. Antiperspirant deodorantlar bakteri oluşumunu engelleyerek terlemeyi önler ve ter kokusunun oluşmasının da önüne geçer.
  • Ter tetikleyicilerinden kaçının. Yatmadan hemen önce baharatlı yiyecekler yemekten, sigara içmekten veya alkol almaktan kaçının.