0

Bıyık, yıllar içinde zaman zaman kötü bir üne sahip oldu. Bunun sebebi elbette yanlış tarzdaki bıyık modelleriydi. Kendinizinkini nasıl iyi durumda tutacağınızı bilerek tüm bunlardan kaçınabilirsiniz. Aslında bıyık bakımının son derece kolay olduğu düşünülür; yine de hem şekil hem de uzunluk açısından yüzünüze iyi uyum sağlaması için bıyıklarınızı nasıl keseceğinize dair önemli noktalar var.

Eğer son dönemin popüler bıyık stillerinden ilham almış ve bıyık bırakmayı düşünüyorsanız rehberimizden yararlanın. Rehberimiz sayesinde artık siz de bir profesyonel gibi bıyıklarınızı kesebilirsiniz.

Bıyıklarınızı Bir Profesyonel Gibi Nasıl Kesersiniz?-1 - Saç Bakım Güzellik Bıyıklarınızı Bir Profesyonel Gibi Nasıl Kesersiniz?-2 - Saç Bakım Güzellik

İhtiyaç listesi

  • Bıyık ağdası: İyi bir ağda olmadan muhteşem bir bıyık stili yaratamazsınız. Bıyıklarınızı eğitmek ve şeklini korumak için çok yönlü bir şekillendirici mum ve bakım için de biraz ağdaya ihtiyacınız olacak.
  • Düzeltici: Aradığınız bıyık uzunluğu ve stili ne olursa olsun, hassas bir kesim için farklı koruma uzunluklarına sahip elektrikli bir sakal düzeltici edinmelisiniz.
  • Makas: Daha uzun bir bıyık stili elde etmek istiyorsanız -örneğin gidon- kaliteli bir sakal makasınız olmalı.
  • Tarak: Düzgün bıyık bakımı için kaliteli ve ince dişli bir sakal tarağı gerekli.
  • Zaman: Beylerin bıyıklarını keserken yaptıkları en büyük hata acele etmek. Bu yüzden bu önemli kişisel bakım ritüeli için biraz zaman ayırın.
Bıyıklarınızı Bir Profesyonel Gibi Nasıl Kesersiniz?-3 - Saç Bakım Güzellik Bıyıklarınızı Bir Profesyonel Gibi Nasıl Kesersiniz?-4 - Saç Bakım Güzellik

Bıyık nasıl kesilir?

  • Bıyığınızı tarayın: Bıyıklarınızı aşağıya doğru tarayarak başlayın, böylece tüm tüyler eşit bir şekilde yatmış olur. Ardından düzelticinizi alın ve orta kısmı azar azar düzeltmeye başlayın.
  • Kesmeye başlayın: Burnunuzun genişliği kadar sağa ve sola çalışın, bunun dışındaki her şeyin daha uzun kalmasına izin verin. Bıyık ağdası bu tüylerin dağınık şekilde çıkmaması için onları eğitecek ve zamanla size harika bir stil kazandıracak.
  • Hassas makas: Uçlara ulaştığınızda, mümkün olduğunca yakın olana kadar sakal makasınızı kullanın. Tüm tüyleri bir araya getirmek için balmumu uygulayın ve ucu her iki tarafa uygun olacak şekilde kesin, tek bir küt yapın.
Bıyıklarınızı Bir Profesyonel Gibi Nasıl Kesersiniz?-5 - Saç Bakım Güzellik Bıyıklarınızı Bir Profesyonel Gibi Nasıl Kesersiniz?-6 - Saç Bakım Güzellik

Bıyık kesme konusunda önemli ipuçları

Herhangi bir kesim yapmadan önce, ne yaptığınızı görmek için bıyıklarınıza biraz balmumu sürün. Tıpkı saçlarınız gibi, bıyıklarınız da ıslakken veya bakımsızken oldukça farklı görünebilir. Düzeltirken balmumu kullanmak hassas bir kesim yapmanıza yardımcı olur.

Ayrıca bir makasa veya düzelticiye bile dokunmadan önce, nasıl bir bıyık stili istediğinize karar vermelisiniz. Daha uzun, gidon tipi bir stil istiyorsanız dış bölgelerdeki tüylerin uzamasını veya kıvrılmasını sağlamak için yalnızca dudağınızın ortasındaki tüyleri kesmek isteyeceksiniz. Bu noktada 2021 Sakal ve Bıyık Trendleri yazımızı incelemeniz, sizin için yararlı olabilir.

Bonus: Bıyık stilinizi saçlarınızla tamamlayın!

Hangi bıyık stilini benimserseniz benimseyin tarzınızı saçlarınızla tamamlayın. Clear’ın erkeklere özel olarak geliştirdiği şampuan modelleri arasından saç özellikleri ve ihtiyaçlarınıza göre bir şampuan bulmanız mümkün. Clear erkek şampuanları saç derinizdeki gözenekleri, ölü deriden arındırır ve saç diplerinizi canlandırır. Bunun yanında kepek, kuruluk ve kaşıntı gibi deri rahatsızlıklarını önleyerek saç diplerinizi nemlendirir. Uzun süreli kullanımda ise saç derinizi besler ve eski canlı halini kazanmasını sağlar.