0

Neredeyse, her geçen gün yeni bir saç kesimi ve saç modeli duyuyoruz. Şimdilerde aslında birkaç senedir hayatımızda olan ghost cut trendler arasında hızlı bir yükselişe geçti. Aslında tıpkı ismi gibi, çok fazla belli olmayan katlar ile saça kesim yapılan bu model, saçları canlandırarak gür bir görünüm vermesiyle de çokça tercih ediliyor.

Ghost Cut Saç Kesimi Hakkında Merak Edilenler -1 - Saç Bakım Güzellik Ghost Cut Saç Kesimi Hakkında Merak Edilenler -2 - Saç Bakım Güzellik

Ghost cut kesim nedir?

Katlı kesimler genellikle saçı daha gür ve hacimli göstermek için tercih edilir. Aynı zamanda yuvarlak, kare kalp gibi yüz şekillerinin de oval görünmesini sağlayan bir model olduğu için tercih edilir. Tabii katlı bir kesimin olmazsa olmazı o katları belli eden makas izlerinin olmasıdır. Üstelik katlı kesiminin birbirinden farklı birçok modeli de var. Bu kesimde, saça birden fazla kat verilebileceği gibi, sadece ön kısımlara ya da saçın ortasına kat vererek de yapılabilir. Ghost cut’ta ise bu katlar belli olmaz, yumuşak geçişler ile yapıldığı için oldukça doğal bir görünüm elde edilir.

Ghost cut saç kesimi nasıl yapılır?

Ghost cut uygulanırken diğer katlı kesimlerin aksine saç enlemesine değil, boylamasına kesilir. Yani makasın dik tutulduğunu ve kesimin dik şekilde uçlardan başlanarak yapıldığını söyleyebiliriz. Ayrıca genellikle saç kuru halindeyken kesim yapıldığı için uçlardaki kırıkların temizlenmesi için de harika bir seçenektir. Saçın incelmemesi için ara bölgelerden doğal katlar takip edilerek kesim yapılır. Bu sayede diğer modeller gibi üçgen ya da küt bir görünüm de önlenmiş olur.

Ghost cut saç kesimi kimler için uygundur?

Saçınız hangi uzunlukta olursa olsun bu saç kesimini deneyebilirsiniz. Aynı zamanda yüz şekliniz de bu saç kesimini tercih etmenizde belirgin bir rol oynamaz. Hangi yüz şekline sahip olursanız olun, hepsine uyum sağlayabilir. Saçlarınız kıvırcık bir yapıdaysa ghost cut sayesinde kabarmayı ve elektriklenmeyi önleyerek buklelerinizi belirginleştirebilir. Düz ya da dalgalı saçlarınızın da cansız ve mat görünümünü engelleyerek hacimli olmasını sağlayabilir.

Ghost Cut Saç Kesimi Hakkında Merak Edilenler -3 - Saç Bakım Güzellik Ghost Cut Saç Kesimi Hakkında Merak Edilenler -4 - Saç Bakım Güzellik

Bonus: Kesim sonrası saç bakımı

Saçınızı kestirip onları canlandırdıktan sonra düzenli bakım yaparak canlı göründüğü bu süreyi uzatabilirsiniz. Saç uçlarının kırılmasını ve yıpranmasını önlemek için dikkat etmeniz gereken bazı temel kurallar var.

  • Saçınızı yıkarken saç tipinize ve ihtiyaçlarınıza uygun bir şampuan kullanmanız önemli. Bu noktada birbirinden farklı saç ihtiyacına yönelik Clear Women şampuanlarından saç tipinize uygun bir seçeneği tercih edebilirsiniz.
  • Saçınızı kuruturken, yumuşak ve mikrofiber etkili bir havlu kullanmayı ve havluyu başınıza sarmak yerine hafifçe bastır çek yöntemi ile fazla suyunu almayı alışkanlık haline getirmelisiniz.
  • Fön makinesi ya da ısı ile şekillendirici aletler kullanmanız gereken zamanlarda saçınızı ısıya karşı koruyan bir ürün kullanmanız da oldukça önemli.
  • Saçlarınızı taramak için fazla kurumasını beklemeyin. Kuru saç tarandığında kabarmaya meyillidir. Ayrıca çok ıslakken de saçlarınızı taramamanız gerek. Islak saçlar oldukça savunmasız bir halde olduğu için koparak dökülebilir. Hafif nemli saçınızı yumuşak bir tarak ile tarayabilirsiniz.