0

Oldukça havalı bir görünüm yaratan küt saç, değişen saç trendleri arasında yıllardır yerini koruyan modellerden. Yüz tipinize uygun küt saç kesimini bulduğunuzda, saçınız uzar uzamaz hemen kestirmek isteyecekseniz. Çoğu kadının hayatında bir kere de olsa denediği bu kesimi sadece düz fön çekerek kullanmak zorunda da değilsiniz. Küt kesim saçınıza yakışacak birbirinden farklı birçok model var. Üstelik bu kesimin 2022 saç modelleri arasında yer aldığını da belirtelim.

Küt Saç Kesimi Modelleri   -1 - Saç Bakım Güzellik Küt Saç Kesimi Modelleri   -2 - Saç Bakım Güzellik

Küt saç kesimi

Küt saç genellikle çene hizasında biten düz şekilde kesilmiş saçlara denir. Fakat bu zaman içinde değişmiş, her türlü saç uzunluğunu da içine almıştır. Küt saç kesiminin kilit noktası saç uçlarının dümdüz şekilde kesilmesi. Saçınız ister kulak, ister çene, ister omuz hizasında olsun katsız ve düzse, saç kesim modelinizi küt olarak tanımlayabilirsiniz. Küt saçın uç kısımları düz kesildiği için bu kesim saça canlılık ve gür bir görünüm de kazandırır.

Küt saç toplama modelleri                 

Saçlarınız kısa bir kesimde olduğu için onları toplayamayacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Sadece atkuyruğu, tepeden topuz gibi modellere bir süre ara vermeniz gerekebilir. Küt saç kesiminizi kişiselleştirebileceğiniz birçok toplu model önerimiz var.

İnce örgüler

Her türlü saç boy ve tipinin kolaylıkla kendinde uygulayabileceği, birbirinden farklı onlarca modeli bulunan örgüleri küt saç kesiminize de dahil edebilirsiniz. Saçınız kısaysa bir yandan öreceğiniz bir balıksırtı hoş bir görünüm verecek. Bunun yanında alın hizasından başlayıp geriye doğru birkaç balıksırtı tercih edebilir ya da saçınızın bir yanından diğer yanına doğru ince bir örgü ile taç da yapabilirsiniz.

Yarım topuz

Kolaylıkla yapabileceğiniz yarım topuz saç modeli özellikle küt saçlarınız kısaysa sevimli ve çekici bir görünüm yakalamanıza yardımcı olacak. Topuz yapacağınız yeri kafanızda belirleyin. İster tepeden ister başınızın daha arkasından… Yeri belirledikten sonra kulaklarınızın üstündeki saçları alın ve yarım topuz şeklinde toplayın.

Bu modele de saçınızın açıkta kalan kısımlarına ince örgüler ekleyerek farklılık katabilirsiniz.

Ensede atkuyruğu

Bu saçınız en azından kulaklarınızın altından birkaç parmak daha uzunsa uygulayabileceğiniz modeller arasında. Oldukça çekici bir görünüm sağlayan ensede atkuyruğunu iki farklı modelde tercih edebilirsiniz. Bunlardan ilki sert ve keskin bitişli bir model. Bu model için saçınızı ortadan ikiye ayırın ve sımsıkı olacak şekilde ensenizden toplayın. Bu modelin önemli noktası saç tellerinin herhangi bir yerden çıkmaması. Bunun için saçınızın yanlarına saç spreyi sıkarak siyah tel tokalarla sabitleyebilirsiniz.

Diğer bir seçeneğiniz de bu modelin daha salaş olması. Bunun için saçınızı istediğiniz şekilde ayırın ve enseden toplayın. Ön kısımlardan ve kulak kenarlarından birkaç ince saç teli çıkarmayı da unutmayın.

Bonus: Eğer yüzünüzün daha uzun görünmesini istiyorsanız saçınızı ortadan ayırarak kullanmayı deneyin. Eğer yüzünüz çok keskin hatlara sahipse, ayrımınızı sağ ya da sol kenardan yapabilirsiniz.

Bonus 2: Alnınız genişse, en çok kısa ve küt saça yakışan kakülü de deneyebilirsiniz. Ayrıca farklı tokalar ve taçlar kullanarak da saç modelinize biraz enerji katabilirsiniz.

Küt Saç Kesimi Modelleri   -3 - Saç Bakım Güzellik Küt Saç Kesimi Modelleri   -4 - Saç Bakım Güzellik

Küt saç hangi yüz tipine yakışır?

Saç modelinizi ve saç kesiminizi belirlemeden önce, yüz tipinize en uygun modelleri keşfetmenizde fayda var. Bazı saç kesimleri eğer yüzünüz yuvarlaksa daha yuvarlak, köşeliyse daha keskin köşeli göstermeye neden olabilir. (Eğer yüz şeklinizin ne olduğuna tam olarak emin değilseniz 4 Kolay Adımda Yüz Şeklinizi Belirleyin yazımıza bir göz atmanızı öneririz).

Yuvarlak bir yüz şekliniz varsa, keskin bir küt kesim yerine hafif katlı bir saç modeli tercih edebilirsiniz. Boyunu da çenenizin üstünden tercih etmediğiniz takdirde yüzünüz daha oval görünebilir.

Oval yüz tipleri, genellikle her modelin uyum sağlayabildiği yüz şekli olarak kabul edilir.

Kare bir yüz şekliniz varsa keskin hatlarınız kulak üstünden tercih edeceğiniz bir kesim ile daha keskin durabilir. Bu yüzden çene altındaki bir hizadan saçınızı kestirebilirsiniz. Küt model yerine, ona oldukça benzeyen arkaların önden biraz daha kısa olduğu bob saç kesimini de deneyebilirsiniz.

*Tabii yine de bunların sadece deneyimlere bağlı öneriler olduğunu unutmayın. Yüz tipiniz ne olursa olsun saçınızı küt kestirmek istiyorsanız deneyin. Sonuçta beğenmediğiniz durumda farklı bir kesim yaptırabilir ya da saçınızın biraz uzamasını da bekleyebilirsiniz.

Ayrıca wolf cut saç kesimi yazımız da ilginizi çekebilir.