0

Saç kesimleri arasında en havalı modellerden biri olarak kabul edilen küt saç, pek çok alternatifi ile yeniden gündemde. Farklı yüz şekilleri için değişik kesim seçeneklerine sahip olan bu model sayesinde özgün bir saç modeli elde etmeniz, stilinizle akıllara kazınmanız mümkün. Kendine ait sofistike bir tarzı olan küt saç modeli seçenekleri arasından tarzınıza en yakışanı seçmek ise size kalmış. Peki, küt saç modelleri hangi yüz tipine yakışır? Gelin farklı yüz tipine küt saç modelleri hakkında merak edilenleri birlikte keşfedelim.

 

Küt Saç Ne Demek?

Küt saç, kısaca kulak hizasında sonlanan saç modeli olarak tanımlanabilir. Çene hizasına kadar uzanabilen ve farklı formlarda karşımıza çıkan bu saç kesimi genellikle keskin bir çizgi ile biter. Küt saç kesiminde çoğunlukla alın kısmı açıkta kalır, saç uçları ise düz ve yoğun şekilde görünür.

 

Küt saç seçeneklerinin düz saçlara yakıştığına dair genel bir kanı olsa da bu doğru değil. Küt modeller farklı kesim yöntemleriyle dalgalı saçlarda da harika görünebilir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, yüz tipine uygun küt saç modelini keşfetmek ve saçları doğru bir biçimde şekillendirmek!

 

Küt Saç Nasıl Kesilir?

Küt saç kesimi için aşağıdaki adımları takip ederek saçlarınıza kolayca şekil verebilirsiniz.

 

 

1.    Saçlarınızı Yıkayın

Saçlarınızı kesim öncesi yıkayarak işleme hazırlayın. Saç tipinize uygun kaliteli bir şampuan eşliğinde saçınızı dipten uca masaj yaparak şampuanlayın ve sonra durulayın.

2.    Tarama İşlemine Geçin

Yıkama işleminden sonra saçlarınızı bir tarakla dipten uca tarayın. Bu, saçlarınızda orantısız bir kesim yapmanızın önüne geçer. Saçlarınızı çukur ve çıkık bölgeleri dikkate alarak tutamlara ayırın ve kesime hazırlayın.

3.    Saç Kesimine Başlayın

Saç uçlarını kesim makası ile belirlenen hizada ve düzenli bir biçimde kesin. Ense hizasında bulunan saç tutamları için yumuşak ve geçişli kesim teknikleri uygulayabilirsiniz.

4.    Saçınızı Kurutun

Saçlarınızı elinizle karıştırıp artık saç tellerinden kurtulduktan sonra saçlarınızı ıslak bir bölge kalmayacak şekilde kurutup şekillendirebilirsiniz. İşte bu kadar!

 

Küt Saç Modelleri Hangi Yüz Tipine Yakışır?

Küt saç kesimi sırlarını öğrendikten sonra sıra geldi “Küt saç kime yakışır?” sorusunu cevaplamaya. Küt saçların birçok farklı yüz tipine uygun formu var. Farklı stilde bir kesim ve doğru şekillendirme teknikleri ile sıra dışı bir küt saç görünümü elde etmek mümkün. Siz de “Küt saç modelleri hangi yüz tipine yakışır?” sorusuna yanıt arıyorsanız aşağıdaki ipuçlarından yararlanabilirsiniz.

 

 

Kalp Yüz Tipine Küt Saç Modelleri

Kalp, yani üçgen şeklinde yüz yapısına sahipseniz bob ya da lob modelleri deneyebilirsiniz. “Lob Saç Kesimi Nedir?” diye merak ediyorsanız içeriğimize hemen göz atabilirsiniz. Kakül konusundaki seçiminizi ise alnınızın genişliğine göre yapmanızı öneriyoruz. Eğer dar bir alnınız varsa kakül kullanmamanız yüzünüzü daha ferah gösterecektir. Siz de “4 Adımda Kakül Nasıl Kesilir? konusu hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz içeriğimize göz atabilirsiniz. Küt saç modelinize karar verdikten sonra saç kesiminizi saçlarınıza uyum sağlayacak küpeler ile tamamlamayı unutmayın!

Köşeli Yüzler İçin Küt Saç Modelleri

Köşeli yüz tipine sahipseniz küt modelleri kakülsüz ve uzun kullanabilirsiniz. Omuz hizasında dümdüz inen lob modelelr ile saçı dengeleyebilir ya da saç kesiminizi önleri uzun, arkaları kısa şekilde de tercih edebilirsiniz.

 

Yuvarlak Yüz Tipine Küt Saç Modelleri

Kulak hizasında ya da daha uzun küt saçlar yuvarlak yüzler için ideal. Dilerseniz küt modelinize bebek kaküller de eşlik edebilir.

 

Kısa Yüz Tipine Küt Saç Modelleri

Alın kısmınız dar ve yüz tipiniz minyonsa yani kısa yüz tipine sahipseniz perçem ve kakül modellerinden uzak durup kulak hizasında biten küt saç modellerini deneyebilirsiniz. Saçlarınıza hafif katlı kesimlerle hareket katabilirsiniz.

 

Elmas Yüz Tipine Küt Saç Modelleri

Eğer elmas formlu yüz hatlarına sahipseniz o halde bob kesimlerle harika görünümler yakalayabilirsiniz. Yine kulak hizasının hemen altında biten saç modelleri de sizler için son derece uygun.

 

Uzun Yüz Tipine Küt Saç Modelleri

Geniş bir alın yapısına ve uzun yüz formuna sahipseniz o halde çene hizasının biraz altında katlı olarak kestireceğiniz saçlarınıza dalgalı form verebilir ve son derece havalı görünen saçlara kavuşabilirsiniz. Kaküllü bob kesimler de uzun yüzlüler için ideal.

 

Kare Yüz Tipine Küt Saç Modelleri

Kare yüz tipine sahipseniz çene hizasının altında biten hafif bombeli saçlarla keskin hatlarınızı kamufle edebilirsiniz. Yine asimetrik kesim bob modelleri de çarpıcı bir stil için tercih edebileceğiniz seçenekler arasında.

 

Küt Saç Kullanmanız İçin 4 Neden

Küt saçlara sahip olma konusunda kararsızsanız o halde aşağıdaki noktalara göz atarak daha rahat karar verebilirsiniz. İşte küt saç kullanmanız için 4 neden…

1.    Kullanımı Rahattır

Küt saçlarınızı özellikle yaz aylarında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Küt modeller duştan sonra hem kolay kurur hem de kolay şekillenir.

2.    Sofistike Görünür

Kısa küt saçların, boynu daha uzun göstermesi ve görünüşünüze zarafet katması sofistike silüet görünümünü zenginleştirir.

3.    Hacimlidir

Uçları aynı hizada ve simetrik kesilen saçlar çok daha dolgun ve güçlü görünür. Saçlarınız bir anda hacim kazanır.

4.    Sağlıklı Görünür

Saçlarınızın küt modelini korumak için saçlarınızı uzadıkça kestirmeniz gerekir. Bu da saçlarınızın çok daha sağlıklı kalmasına yardım eder. Çünkü kırıklardan rutin olarak kurtulmuş olursunuz.

 

Siz de yukarıdaki adımları takip ederek dikkat çekici küt saçlara sahip olabilir ve stilinizle adınızdan söz ettirebilirsiniz. Farklı küt saç kesimi modelleri için içeriğimizi hemen okuyarak fikir edinebilirsiniz.

Küt Saç Modelleri Hakkında Her Şey!-1 - Saç Bakım Güzellik Küt Saç Modelleri Hakkında Her Şey!-2 - Saç Bakım Güzellik