0

Ay takvimini görünümünüzle ilgili kararlar almak için kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Çünkü ay döngüsüne göre her ay evresinin sizi nasıl etkileyeceğini belirleyen, kendine özgü bir enerjisi vardır. Örneğin saçınızı kestirmek konusunda kararsızsanız ay takvimine göre hareket etmek iyi bir seçim olabilir. Bu sayede saçınızı kesmek için doğru zamanı yakalayabilir, daha sağlıklı ve daha güçlü saçlara sahip olabilirsiniz. İşte, ay takvimine göre saç kesimi ipuçları…

Ay Takvimine Göre Saç Kesimi Ne Demek?

 

Ay Takvimine Göre Saç Kesimi-1 - Saç Bakım Güzellik Ay Takvimine Göre Saç Kesimi-2 - Saç Bakım Güzellik

Ay takvimi, yüzyıllar öncesine dayanan bir uygulamadır. Eski zamanlarda astroloji, mistisizm ve hatta çiftçilikte önemli bir rol oynayan ayın döngüsünü ölçmek için kullanılmıştır. Çünkü ayın büyüme ve küçülme aşamaları, yaşamın gidişatına dair içgörü sağlar. Bu nedenle dünyanın dört bir yanında insanlar, hayatlarını planlamaya yardımcı olması için ay takvimini kullanır. Örneğin bir balıkçı, ava çıkmadan önce ay takviminin gücünden yararlanabilir. Bir çiftçi, ekinlerini doğru zamanda ekmek için ay takvimini dikkate alabilir. Kadim zamanlardan günümüze taşınan bu uygulama, saçınızla ilgili alacağınız kararlar konusunda da size destek olabilir. Özellikle takvime göre saç kesimi yaptırmak için ay takviminin okunma prensibini anlamanız gerekir.

 

Kozmik takvime göre saç kesimi yapmak, saç kestirme tarihlerinizi ayın evrelerine göre planlamak anlamına gelir. Çünkü ay takviminde, ay döngüleri dört ana aşamaya ayrılır. Bunlar yeni ay, ilk dördün, dolunay ve son dördündür. Bu geleneksel uygulamaya göre, ayın farklı evrelerinin saçın uzaması ve sağlığı üzerinde farklı etkileri vardır ve bu nedenle belirli evrelerde saç kesmek, saç sağlığını destekler. Ancak ayın evrelerinin saç sağlığına etkisini kanıtlayan bilimsel bir çalışma yoktur. Yine de ay takvimi, geleneksel bir uygulama olarak pek çok insan tarafından kullanılır.

Ay Takvimine Göre En iyi Saç Kesim Zamanı

Ay Takvimine Göre Saç Kesimi-3 - Saç Bakım Güzellik Ay Takvimine Göre Saç Kesimi-4 - Saç Bakım Güzellik

Saçınızı ay takvimine göre kesme fikri, ayın evrelerinin saç sağlığınızı etkileyebileceği inancına dayanır. Peki, ay takvimine göre saç kesimi nasıl yapılır? Bunun için ayın evreleri ve etkileri hakkında bilgi sahibi olmalısınız:

 

Yeni Ay: Yeni ay, yeni başlangıçları ve büyümeyi temsil eder. Bu nedenle saçlarınızın kısa sürede uzamasını istiyorsanız kestirmek için doğru zaman yeni ay evresi olabilir. Üstelik yeni ayda saç kestirmenin yalnızca saçın uzamasına değil güçlenmesine de yararı olduğu söylenir.

 

İlk Dördün: Yeni aydan dolunaya kadar geçen süre, ilk dördün olarak bilinir. Bu evrede saç kestirmenin saç şeklini ve uzunluğunu koruduğuna inanılır. Ayrıca ilk dördünde saç kestirmek, saç tellerinin kalınlaşmasına da yardımcı olur.

 

Dolunay: Bir döngünün sona erişini ve dinlenmeyi temsil ettiğinden dolunay sırasında saçlarınızı kesmenin yavaş uzamaya ve hatta incelmeye neden olabileceği söylenir. Bu nedenle saçlarınızın uzamasını ve güçlenmesini istiyorsanız dolunay evresi yanlış bir tercih olabilir.

 

Son Dördün: Dolunaydan yeni aya kadar geçen süre, son dördün olarak bilinir. Saçınızın uzamasını durdurmak ve gürlüğünü azaltmak istiyorsanız kestirmek için ideal evre son dördün olabilir. Ancak son dördünde saç kestirmenin daha fazla kırılmalara yol açabileceğini de unutmayın.

 

Bu etkilerin geleneksel inançlara dayandığını göz önünde bulundurmak önemlidir. Ancak saçınızı kestirmeden önce ay takvimini dikkate almak istiyorsanız evrelerin etkilerini bilmenizde fayda var.

Ay Takvimine Göre Saç Kesiminden Uzak Durmanız Gereken Günler

Ay Takvimine Göre Saç Kesimi-5 - Saç Bakım Güzellik Ay Takvimine Göre Saç Kesimi-6 - Saç Bakım Güzellik

Ay takvimine göre saç kesimi yapanlar için en çok dikkat edilmesi gereken nokta belirli günlerdir. Çünkü saç kesim tarihinize ay takvimine göre karar veriyorsanız bu günlerde saç kestirmek, istediğiniz etkiyi yaratmayabilir. Saç kesiminizi en doğru zamanda yaptırmak istiyorsanız ay takvimi ve burç ilişkileri konusunu incelemelisiniz. Örneğin; ay takvimine göre saç kesimi için en doğru zaman, su burçlarının zamanıdır. Bu da Yengeç (22 Haziran-22 Temmuz), Akrep (23 Ekim-22 Kasım) ve Balık burcu (20 Şubat-20 Mart) dönemlerinde saç kestirmenin ay takvimine uygun olduğu anlamına gelir. Peki, ay takvimine göre saç kesiminden uzak durulması gereken günler hangileridir?

 

Ay takvimine göre ateş burçlarının döneminde saç kesiminden uzak durulması gerekir. Yani Koç (21 Mart-20 Nisan), Aslan (22 Temmuz-23 Ağustos) ve Yay burcu (24 Kasım-22 Aralık) dönemlerinde saç kestirmeyi ertelemeyi düşünebilirsiniz. Çünkü ay takvimine göre ateş döneminin kurak bir dönem olması, saçların büyümesine olumsuz etki edebilir. Ancak epilasyon yaptıracaksanız ateş dönemini tercih edebilir, kısa sürede etkisini görebilirsiniz.

 

Ay takvimine göre saç kesiminden uzak durulması gereken dönemlerden biri de ay tutulmalarının olduğu günlerdir. Bu günleri takviminize not ederek saç kesiminizi erteleyebilirsiniz. Ayrıca ay takvimi inancına göre evrelerin 9., 15. ve 23. günleri de saçlarınızı kestirmek için doğru zaman olmayabilir.

 

Tüm bunların yanı sıra regl döneminin de saç kestirmek için ideal olmadığı astrologlar tarafından gözlemlenmiştir. Bu dönemde saç kestirmek yerine saç bakım maskelerinden yararlanabilir, saçınızın güçlenmesine destek olabilirsiniz.

 

Siz de ay takvimine göre saç kesimi yaptıracaksanız önerilerimize kulak verebilir, kesim yaptırmadan önce 2023 Kısa Saç Modelleri ve V Kesim Saç Modelleri içeriklerimizi okuyarak saç modelinize karar verebilirsiniz.