0

Kötü haber... Saçı sıkı toplamanın saçı döktüğüne dair uzun zamandır kulağınıza çalınan o mit, aslında bir gerçek. Saçlarınızı geriye doğru sımsıkı toplama opsiyonunuz ne yazık ki her gün yapabileceğiniz bir model değil. Aksi halde saç köklerinize zarar vererek kopmalarına neden olabilirsiniz.

Hatta bu durumun medikal bir adı da var: Traction alopecia. Bu sıkıntı kronik bir hal aldığında ve hem saçlarınızın yavaş uzmasına hem de, belirli bir bölgede, koloni şeklinde dökülmelere yol açıyor.

Saçı Sıkı Toplamak Dökülme Yapar mı?-1 - Saç Bakım Güzellik Saçı Sıkı Toplamak Dökülme Yapar mı?-2 - Saç Bakım Güzellik

Hatta, sıkı tokaların yarattığı stres ile, saçlarınız yalnızca dipten değil, uçlarından ve toplandığı yerden de, kırılmalara ve kopmalara maruz kalabiliyor.

Üstelik saçları sürekli toplamanın yol açtığı tek sorun dökülme de değil. Saçların sürekli olarak, toplanması, saç köklerinin güneş ışığınının sağladığı doğal D vitamini de yeterli miktarda alamamasına da neden olabilir. Ayrıca sürekli yapılan sıkı topuzlar saç derinizin hava almamasına ve saç köklerinin zayıflamasına hatta buna bağlı olarak tansiyon ve baş ağrısı gibi problemlere de yol açabiliyor. Bunun yerine en etkili saç hacimlendirme yöntemlerini deneyin ve saçlarınızı açık şekilde kullanın.

O halde biraz yavaşlıyor ve scrunchie'lerimizi ve lastik tokalarımızı esnetiyoruz.

Ayrıca Saçlar Duştan Sonra Nasıl Düz Kalır? yazımız ilginizi çekebilir.