0

Vaseline markasıyla bildiğimiz nemlendirici jel; uzun yıllardır cilt bakımının vazgeçilmezi olarak hayatlarımızda. Vazelin karışımı cilt üzerinde koruyucu bir bariyer oluşturarak mevcut nemi hapseder. Amerikan Dermatoloji Akademisi'ne (AAD) göre, birden fazla cilt bakımı kullanımına sahiptir. Bunlar, cildin iyileşmesine yardımcı olmaktan kuru cildi rahatlatmaya ve tırnak sağlığını artırmaya kadar uzanır… Hatta bu faydalar saçınıza kadar uzanabilir!

Vazelinin saça faydaları hakkında daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Vazelinin Saça Faydaları Nelerdir?-1 - Saç Bakım Güzellik Vazelinin Saça Faydaları Nelerdir?-2 - Saç Bakım Güzellik

Vazelinin saça faydaları nelerdir?

Konu vazelinin saça faydaları olduğunda, bazıları saç derisi kuruluğuyla savaşmanın kolay bir yolu olabileceğini iddia ediyor ve bunda haklı olabilirler. Amerikan Aile Hekimleri Akademisi, bebeklerde konak sorununu yönetmek için Vazeline kullanılmasını önerir. Bazıları ise az miktarda Vazelinin kabarmayı azaltmak için şekillendirici bir jel olarak kullanılabileceğini söylüyor, ancak yine de bu içerik ince saçlar için çok ağır olabilir.

Vazelin saça nasıl sürülür?

Aradığınız faydalara bağlı olarak, vazelini saçınızda kullanmanın birkaç yolu var. Fark edilebilir sonuçlar alacağınıza dair çok fazla kanıt olmasa da denemenin de fazla riski yok diyebiliriz. Daha önce hiç vazelin kullanmadıysanız, önce bir yama testi yaptığınızdan emin olun.

Saç sağlığı için…

Saç büyümesini desteklediğine dair bir araştırma olmamasına rağmen, parmağınıza az miktarda Vazelin alarak saçlarınıza uygulamayı deneyebilirsiniz. Ürünün bezelye büyüklüğünden daha fazla olmamasını hedefleyin. Hafifçe saç derinize masaj yapın. Bu işlemi haftada bir kez yapın.

Ayrıca potansiyel olarak kırılmayı önlemek için de saçınızın uçlarına küçük bir miktar uygulamayı deneyebilirsiniz. Bazıları daha sağlıklı görünen saçlar için vazelinle saç maskesi yapmanın da etkili olabileceğini iddia ediyor. Eğer siz de saçlarınıza vazelin maskesi yapmak isterseniz vazelini saçlarınızda gece boyunca veya sadece birkaç saat bekletmeyi deneyebilirsiniz.

Alternatif olarak, en sevdiğiniz nemlendirici saç maskesinin üzerine vazelin uygulayabilirsiniz. Vazelinin koruyucu özellikleri, tedaviden kaynaklanan nemi hapsetmeye yardımcı olabilir. Gecelik bir maske seçerseniz, çarşaflarınızın lekelenmesini önlemek için başınızı bone gibi bir şeyle kapatmayı unutmayın.

Kaşlar ve kirpikler için…

Vazelini ayrıca kaş ve kirpik bakımında da kullanabilirsiniz. Kaşlar için günde birkaç kez, çok az miktarda uygulayın -bir pirinç tanesinden daha küçük olmalı-.

Yatmadan önce kirpiklere de vazelin sürebilirsiniz.

Vazelin komedojenik değildir yine de AAD, sivilcelere yatkınsanız, yüzünüze sürmemeniz konusunda uyarıyor. Ürünü ayrıca gözlerinizden uzak tuttuğunuzdan emin olun. Gözünüze girmesi durumunda ılık suyla yıkayın.

Vazelinin Saça Faydaları Nelerdir?-3 - Saç Bakım Güzellik Vazelinin Saça Faydaları Nelerdir?-4 - Saç Bakım Güzellik

Vazelin saç uzatır mı?

Saçlarımız, yılda yaklaşık 15 cm kadar uzar. Bu süreyi beklemek istemeyenler, saçlarını hızlı uzatmak için çeşitli mucizeler arayabilirler. Vazelin hem saçlarınız hem de kirpikleriniz ve kaşlarınız için oldukça fazla içerik verir. Bunun arkasındaki teori son derece basittir. Vazelinin oluşturduğu koruyucu tabaka, nemlendirici ürünlerdeki nemi hapsedebilir. Bu da saçınızı kırılmaya daha az eğilimli hale getirebilir.

Yine de vazelinin saçınızı daha hızlı uzattığına dair bu yaygın iddiayı destekleyecek hiçbir bilimsel kanıt yok. Saçınızı kırılmaya ve kuruluğa karşı koruyabilir, ancak saçınızın daha hızlı uzamasını sağlamaz.

Bazıları ayrıca, bakteriler için üreme alanı oluşturabileceğini ve hatta saç köklerini bloke edebileceğini iddia ederek, saç derinize veya yüzünüze Vazelin uygulanmaması konusunda uyarır. Ancak bu iddiaları destekleyecek de hiçbir kanıt yoktur.

Vazelin kepeği önler mi?

Vazelinin saça faydaları hakkında en fazla merak edilen sorulardan biri de bu. Kepek sorununuzun nedeni saç derinizin kuruması ise vazelin gerekli nemi sağlayarak sorunun hafifletilmesine yardımcı olabilir. Yine de kepeğin farklı nedenleri olabileceğinden, eğer şiddetli kepek sorununa sahipseniz doğru tedavi için mutlaka doktorunuza başvurun.

Kepekle mücadele için saçlarınıza vazelin uygulamak isterseniz, şampuanla durulamadan önce az miktarda vazelin ile saç derinize masaj yapmayı deneyin.

Vazelin saçtan nasıl temizlenir?

Vazelinin saça faydaları nelerdir, artık biliyorsunuz. Ancak burada unutulmaması gereken çok önemli bir şey var: Vazelinin özellikle çok fazla kullanılması durumunda saçtan çıkması inanılmaz derecede zordur. Saçınızdan temizlemek istediğinizde, şampuan en iyi seçenek. Yağlılık hissinden kurtulmak için saçınızı birkaç kez ılık suyla yıkamanız gerekebilir. Her zamanki şampuan formülünüz pek etkili görünmüyorsa bir çay kaşığı karbonat eklemeyi deneyin.

Ayrıca aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir: