0

Stresin beden ve ruh sağlığımıza verebileceği zararlar konusunda oldukça bilgiliyiz. Ama eminiz, saç sağlığınız üzerindeki olumsuz etkileri arasında duyunca şaşıracağınız birçok nokta var.

Stres altındayken tarağınızda daha fazla kopmuş saç teli gördüğünüz oldu mu? Veya saç derinizin daha kaşıntılı veya daha hassas olduğunu fark ettiniz mi? Bağlantıyı hemen kuramamış olabilirsiniz. Ancak saç sağlığı ile ilgili problemler, çoğu zaman iç dünyanızda olanların bir yansıması.

Stresin Saç Sağlığı Üzerindeki Etkileri-1 - Saç Bakım Güzellik Stresin Saç Sağlığı Üzerindeki Etkileri-2 - Saç Bakım Güzellik

Peki, stres saç sağlığınızı nasıl etkiliyor? Stresin saç sağlığınızı etkilemesinin birçok farklı yolu var.

Yetersiz uyku

Uykusuzluk genel sağlığımız açısından oldukça zararlı. Aynı zamanda saçlarınızı da olumsuz yönde etkiliyor. Uzmanlar uykusuz ve huzursuz geçen gecelerin, saç ve saç derisi problemlerine davetiye çıkardığını söylüyor. Vücudunuzun yenilenmesi ve onarılması için gece boyunca zamana ihtiyacı var. Cildin yenilenme aşaması için de uyku hayati bir bileşen. Yani sağlıklı saçlara sahip olabilmek istiyorsanız uykuya gereken önemi vermeniz şart.

Hastalıklar

Stres altındayken bağışıklık sisteminin baskılandığını biliyoruz. Bu karşılıklı bir döngü; bu yüzden hastalıklar da vücudunuzu strese sokuyor. Siz hasta olduğunuzda saçlarınızın ihtiyacı olan besinler genellikle vücudun diğer bölgelerine yönlendiriliyor. Bunun sonucunda saçlarda incelme, saçkıran, kuru ve gergin saç derisi gibi saç sağlığı problemleri ortaya çıkabiliyor.

Stresin Saç Sağlığı Üzerindeki Etkileri-3 - Saç Bakım Güzellik Stresin Saç Sağlığı Üzerindeki Etkileri-4 - Saç Bakım Güzellik

Travmalar

Stres ve beyaz saç arasında bir bağlantı olduğunu biliyor muydunuz? Stresli olaylardan kaynaklanan travma ve şok, saç ve saç derisi sağlığı üzerinde büyük etkiye sahip. Araştırmalar, modern dünyanın beraberinde getirdiği stresli yaşam tarzı ve hızlı temposu nedeniyle gençler arasında erken beyazlayan saçlarda artış olduğunu gösteriyor.

Yoğun iş temposu

Sizi çok fazla strese sokan işiniz daha rahat yaşam koşullarına sahip olmanızı sağlasa da yoğun iş temposu ve bitkinlik hissi, saçlarınızın parlaklığını ve sağlıklı halini kaybetmesine neden olabilir. Elbette bunun asıl nedeni, kötü beslenme ve genel sağlığın ihmal edilmesi. Yine de tüm bunların saçınız üzerinde direkt olarak etki sahibi olduğunu unutmayın.

Stresin Saç Sağlığı Üzerindeki Etkileri-5 - Saç Bakım Güzellik Stresin Saç Sağlığı Üzerindeki Etkileri-6 - Saç Bakım Güzellik

Saç derisini kaşımak

Stresin en sık görülen belirtisi saç derisinin gerilmesi ve kaşınması. Bu da çoğu zaman anksiyete veya huzursuzluk hissinden kaynaklanıyor. Bu tür problemler saç foliküllerinde kalıcı hasara ve uzun vadede erken saç dökülmesine neden olabiliyor.

Peki bu konuda ne yapabiliriz?

Neyse ki yaşamınızdaki stres belirtileri, saçlarınıza ulaşmadan önce alabileceğiniz bazı önlemler var. Uzmanlar bu belirtileri, saçlarınızdan önce cildinizde ve tırnaklarınızda görebileceğinizi söylüyor. Zaman zaman sedef hastalığı ve dermatit gibi cilt rahatsızlıklarının yanı sıra kırılgan ve ince tırnaklar da aşırı strese maruz kaldığınızın habercisi olabilir.

Sağlıklı bir yaşam için stres yönetimini öğrenin. Saçlarınızı stresin olumsuz etkilerinden korumak için ise iyi bir bakım rutini benimsemeyi unutmayın. Clear Women Saç Dökülmesine Karşı^ Şampuan'ı deneyin. Clear Women Saç Dökülmesine Karşı^ Şampuan, ginseng içeriği ile saçlarınızı dipten uca güçlendirerek saç dökülmesini engellemeye yardımcı olur (^Kopmaya bağlı saç dökülmesi, kremsiz şampuanla karşılaştırdığında).