0

Boyalı saçlar, diğerlerine kıyasla daha fazla bakım gerektirse de bu konuda sarı renk ayrı bir yere sahip. Çünkü sarı saçın bakımı gerçekten zor olabilir. Su, güneş, hava kirliliği gibi doğal faktörler saçlarınızı yıpratmakla kalmaz, ayı zamanda aşırı şekillendirme de onları kuru ve daha kırılgan bir hale getirebilir. Elbette doğru bakım uygulamaları ile sarı saçlarınızın tıpkı kuaförden yeni çıkmışsınız gibi görünmelerini sağlamak mümkün.

Sarı Saç Bakımı: Mükemmel Sarıyı Korumanın 10 Yolu-1 - Saç Bakım Güzellik Sarı Saç Bakımı: Mükemmel Sarıyı Korumanın 10 Yolu-2 - Saç Bakım Güzellik

1. Derin bakım yapan ürünlerle saçlarınızı nemli tutun

O mükemmel sarı tonunu yakalamak için saçlar sıklıkla birçok işlemden geçiyor. Tüm bunlar, saçlarınızın daha kuru, esnek ve kırılgan bir hale gelmesine neden olabilir. İşlem görmüş saçlar, gördüğü hasarı onarırken daha fazla neme ihtiyaç duyar. Kuru, kırılgan saçlarınızı hayata döndürmek için derinlemesine onarım sağlayan bir şampuan ve bunun gibi saç bakım ürünlerine yatırım yapmanızı öneririz. Derin bakımlar, boya işlemi sırasında saçınızdan sıyrılan nemi geri kazanmanın harika bir yolu ve boyalı saçlar hayati önem taşıyor. Saçlarınızı derinlemesine besleyen Clear Women Komple Bakım Şampuan’ı deneyin. Sağlıklı görünen, kusursuz saçlar için amino asit içeren özel formülü ile saç derisini besler ve saçın doğal protein yapısını korur.

2. Isıdan koruyun

Saçlarınızın rengini korumak için ısı ile şekillendirme araçlarının aşırı kullanımından kaçının. Isıdan zarar gören saç kütiküli soyulur ve artık saç derinizin ürettiği besinleri tutmakta zorlanır. Bu da saçlarınızı daha kuru ve kırılgan bir hale getirir. Isı ile şekillendirme yerine saçlarınızı sevimli bir topuz veya örgü modelleri ile şekillendirmeyi deneyin.

3. Güneşten koruyun

Güneşin altında zaman geçirmeyi çoğu insan sever. Ama ne yazık ki aşırı güneşe maruz kalmak sadece cildinize değil, sarı saçlarınıza da zarar verir. Zararlı UV ışınları saçlarınızı kurutabilir ve mükemmel sarı tonunu turuncuya dönüştürebilir. Saçlarınızı güneş hasarından korumak için şapka kullanabilir veya ısı koruyucu ürünlerden yardım alabilirsiniz.

Sarı Saç Bakımı: Mükemmel Sarıyı Korumanın 10 Yolu-3 - Saç Bakım Güzellik Sarı Saç Bakımı: Mükemmel Sarıyı Korumanın 10 Yolu-4 - Saç Bakım Güzellik

4. Soğuk su ile durulayın

Saçlarınızı doğru ürünlerle yıkamak, derinlemesine temizlerken rengini ve doğal nemini de korumanızı sağlar. Bununla birlikte yıkama rutininize ekleyeceğiniz bir diğer adım, onları her yıkamanızda soğuk su ile durulamak. Bu ipucu, saç renginizin daha parlak kalmasına yardımcı olacak.

5. Saç maskeleri ile derinlemesine bakım yapın

İyi bir saç bakım rutini saçlarınızdaki nemi tazelemeye yardımcı olur ve elektriklenmiş görünümü engeller. Şampuanınız bu sürecin en önemli parçası. Ama bununla birlikte saçlarınıza derinlemesine bakım yapan ve daha az sıklıkla kullanacağınız saç bakım maskelerinden de yardım alabilirsiniz.

6. Bakım yağlarına dikkat edin

Bakım yağlarının, saçları beslemenin en iyi yollarından biri olduğunu duymuş olabilirsiniz. Bu doğru olsa da konu sarı saç olduğunda her zaman işe yaramayabilir. Saç bakım yağları doğru miktarda kullanılmadığında saçlarınızın ağır ve yağlı görünmesine neden olur. Ayrıca beyaz veya platin sarı saçlarınız varsa, saçlarınıza takılıp gözle görülür lekeler oluşmasına sebebiyet verebilir. Bu yüzden sarı saçlılar suda çözünmeyen bakım yağlarından kesinlikle kaçınmalı.

Sarı Saç Bakımı: Mükemmel Sarıyı Korumanın 10 Yolu-5 - Saç Bakım Güzellik Sarı Saç Bakımı: Mükemmel Sarıyı Korumanın 10 Yolu-6 - Saç Bakım Güzellik

7. Duş başlığı filtresi kullanın

Yaşadığınız yer sudaki minerallerin, florürlerin ve demir içeriğinin seviyesini belirler. Bu detayın, sarı saçlarınızın rengine önemli etkileri olabilir. İyi bir duş başlığı filtresi ile bu elementlerin akışını etkisiz hale getirebilir ve saçlarınızın renginin zarar görmesini engelleyebilirsiniz.

8. Saç kesimini atlamayın

Saç bakımı için kırık uçlardan düzenli olarak kurtulmak büyük önem taşır. Uzmanlar, özellikle de sert renk değişiklikleri saçta hasar yarattığı için boyadan en az bir hafta sonra saçlarınızın uçlarını kestirmeniz gerektiğini söylüyor. Sonrasında ise onları 8 haftada bir kestirmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

9. Özenli stiller benimseyin

Saçlarınızı sıklıkla at kuyruğu mu yapıyorsunuz? Eğer cevabınız evetse bu modeli yaparken saçlarınızı çok sıkı bir şekilde toplamadığınızdan emin olun. Saçlarınızı geren saç stilleri, saç çizgisinin etrafında kırılmaya neden olmakla kalmaz, aynı zamanda tokayla sabitlenen bölümü de zayıflatabilir.

Sarı Saç Bakımı: Mükemmel Sarıyı Korumanın 10 Yolu-7 - Saç Bakım Güzellik Sarı Saç Bakımı: Mükemmel Sarıyı Korumanın 10 Yolu-8 - Saç Bakım Güzellik

10. Sabırlı olun

Sarının birçok farklı tonu olduğunu düşününce hayalinizdeki sarı saçlara kavuşmak pek mümkün görünmüyor olabilir. Eğer saçlarınızın rengini açtırdıysanız ancak bu renkten memnun değilseniz, dinlenmesi için en az birkaç hafta beklemek en iyisi. Bu konuda kuaförünüzün önerilerini dikkate alın ve renk değişikliği için acele etmeyin. Aksi takdirde saçlarınız ciddi derecede hasar alabilir.

Ayrıca Yıpranmış Saç Bakımı ve Saç Derinize Bakım Yapın yazılarımıza göz atabilirsiniz.