0

Saçlarımız, stilimizin en önemli parçası. Fakat kurutma, ısı ile şekillendirme, yanlış tarama, beslenme, hatta yeterince su tüketmeme gibi birçok etken farkında olmadan saçlarımızın matlaşmasına, kırılmasına ve sönük görünmesine neden olabilir.

Doğru bir bakım ve saç yıkama rutiniyle; güçlü, canlı, parlak ve sağlıklı saçlara kavuşmak hiç de zor değil. Yapmanız gereken ilk şey saçlarınızın ihtiyacı olan içeriklere sahip bir şampuan ve saç kremi seçmek.

Saçlarınızdaki Gücü Hissedin!-1 - Saç Bakım Güzellik Saçlarınızdaki Gücü Hissedin!-2 - Saç Bakım Güzellik

Elidor Güçlü ve Parlak Superblend Şampuan ve Elidor Güçlü ve Parlak Superblend Bakım Kremi bu noktada en büyük yardımcınız!

Saçınızın ihtiyacı olan vitamin, protein ve yağları içeren Yeni Elidor Superblend Serisi, saçı yumuşacık yapan E vitamini, saça parlaklık veren Makademya yağı ve saçın kalın ve gür gösteren kolajen içeren formülüyle saçı güçlendirir ve gün boyu göz alıcı parlaklık kazanmasını sağlar.

Üstelik bu gücü ve parlaklığı, saçlarınız dalgalandıkça; dokusuyla ve kokusuyla da hissedebilirsiniz. Yani sadece aynaya baktığınız zamanlarda değil, saçınıza dokunduğunuzda ya da rüzgar saçlarınızı dağıttığında bile kendinizi iyi hissedeceğiniz saçlara kavuşabilirsiniz.

Saçlarınızdaki Gücü Hissedin!-3 - Saç Bakım Güzellik Saçlarınızdaki Gücü Hissedin!-4 - Saç Bakım Güzellik

Doğru Bir Yıkama Rutini

Her saç tipi, farklı yıkama zamanları gerektirir. Saçınızın ne sıklıkta yıkanması gerektiğine karar verin. Örneğin; yağlı bir saç tipiniz varsa her gün yıkayabilir, saçınız kuru ya da normal bir formda ise, bu süreyi gün aşırı da yapabilirsiniz.

Bu konuda kafanız hala karışıksa "Doğru Saç Yıkama Rutini Nasıl Olmalı?" detayları yazımızda da bulabilirsiniz.

Şampuandan en fazla verimi alabilmek için saçlarınızı iyice ıslatarak işe başlayın. Tabii suyun çok sıcak olmaması önemli bir nokta. Sıcak su saçlarınızın matlaşmasına neden olabilir. Bu nedenle ılık suya alışmanızda fayda var.

Ardından Elidor Güçlü ve Parlak Superblend Şampuan’ı uygulayın. Masaj yaparak saç diplerinize, boy ve uçlarına uygulayın. Saç derisine masaj yapmak kan akışını hızlandırarak saç sağlığını destekler. Masajla birlikte şampuanı iyice köpürtün ve durulayın.

Şampuanlama işleminin ardından Elidor Güçlü ve Parlak Superblend Serum Bakım Kremi’ni saç boy ve uçlarına uygulayın ardından durulayın.

Saçlarınızdaki Gücü Hissedin!-5 - Saç Bakım Güzellik Saçlarınızdaki Gücü Hissedin!-6 - Saç Bakım Güzellik

Yıkama sonrası dikkat etmeniz gerekenler

Kurutma

Saçlar ıslakken savunmasız, kırılmaya ve koparak dökülmeye meyillidirler. Duştan sonra orta yumuşaklıkta ya da mikrofiber yapıda bir havlu seçmenizde fayda var. Ayrıca havlunuzu saçınıza bağlamamaya da özen gösterin. Bu onların köklerinden kopmasına neden olabilir. Fazla suyu almak için havluyu dokundurup çekmeniz yeterli.

Islak saça yüksek ısı uygulamak saçı yıpratan nedenler arasında. Tabii soğuk havalarda ya da acil evden çıkmanız gereken durumlarda saçlarınızı kendi halinde kurumaya bırakamayabilirsiniz. Bu noktada saçınızın en az hasarı alması için bazı noktalara dikkat etmelisiniz. Örneğin; ısı ayarı yapabileceğiniz bir kurutma makinesi tercih edin. Saçınızı yüksek ısıda kurutmadığınızdan emin olun. Ayrıca ısıdan koruyucu spreylerden yardım alabilirsiniz.

Tarama

Sürekli taranan saç pürüzsüz görünse de çabuk kırılıp ve elektriklenebilir. Bu nedenle doğru şekilde taramak oldukça önemli. Saçlarınızı yıkadıktan sonra öne doğru atarak parmaklarınızı aralarından geçirin. Bu yöntem hem dolaşmış yerlerin açılmasına hem de kuruduğunda daha hacimli olmalarına yardımcı olur.

İnce ve kuru bir saç tipiniz varsa; "teezer" adı verilen taraklardan tercih edebilirsiniz. Dalgalı ve kıvırcık saçlar için geniş yüzeyli, gür saçlar için klasik bir tarak seçebilirsiniz. Fırça kullanmak istiyorsanız da; metal tabanlı ve ince dişli fırçalara yönelin.

Şekillendirme

Sıra geldi şekillendirmeye... Isı ile şekillendirme uygulayacaksanız saçlarınızın her bölgesinin kuruduğundan emin olun ve ısıya karşı koruyucu bir ürün kullanın. 

Toplu modellerden birini tercih edecekseniz de saçınızı çok fazla çekiştirmeden toplamaya özen gösterin.