0

Yazın güneşin altında ve sıcakta geçirilen saatler tüm cildinize olduğu gibi saçlarınıza da zarar verir. UVA ve UVB ışınlarına, bol miktarda ter ve neme, klorlu havuza maruz kalmak saçların kurumasına ve kırıklara neden olur. İster tatile gidin isterseniz de apartmanınızın bahçesinde oturun güneşe çıkıyorsanız saçlarınızı korumanız şart.

Güneşe çıkmadan önce saçlarınızın bakımını ihmal etmeyerek, güneşte uzun süre kaldığınız zamanlarda şapka kullanarak ve güneş sonrasında da saçlarınızın nemini ve parlaklığını geri kazandırmak için bakım yaparak yaz mevsimini saçlarınız yıpranmadan geçirebilirsiniz.

Saçları Güneşten Korumak İçin Doğal Tarifler! -1 - Saç Bakım Güzellik Saçları Güneşten Korumak İçin Doğal Tarifler! -2 - Saç Bakım Güzellik

Biberiye yağı

Saçlarınızda biraz biberiye yağı kullanmak güneşten korunmasına yardımcı olur. Biberiye yağı saçları güneşten korumanın yanında, saç köklerini uyarır ve saçı güçlendirirken saç büyümesini de teşvik eder. Güneş sonrasında saçlarınızı arındırmak için mutlaka iyice yıkayın.

Daha etkili bir sonuç için iki çay kaşığı güneş koruyucu kremi hindistancevizi yağı ile seyreltip, karışıma biberiye yağı ve su da ekleyerek güneşe çıkmadan önce saçlarınıza uygulamayı da deneyebilirsiniz. Su ve yağlar karışmadığı için her kullanım öncesi iyice çalkalamayı da unutmayın.

Aloe vera ve argan

Saç telleri güneşten ve klordan kuruduğunda kabarmaya neden olabilir. Saçların nemini geri kazandırmak ve parlaklığını sağlamak için kullanılan aloe vera ve saça nem vermesi ve yumuşatmasıyla bilinen argan yağı saçlarınızın sağlığı için oldukça etkili karışımlardan.

  • 1 su bardağı su
  • 2 yemek kaşığı aloe vera yağı
  • 1 çay kaşığı argan yağı
  • 1 çay kaşığı gliserin

Malzemeleri büyük bir kapta karıştırın ve sprey şişesine dökün. Güneşe çıkmadan önce ve güneş sonrasında saçlarınıza uygulayın.

Saçları Güneşten Korumak İçin Doğal Tarifler! -3 - Saç Bakım Güzellik Saçları Güneşten Korumak İçin Doğal Tarifler! -4 - Saç Bakım Güzellik

Hindistan cevizi ve tuz

Deniz tuzu, yağı ve nemi doğal olarak çektiği için yağlı saçlar için harikadır. Tuzun kurutma etkisine karşı koymak ve saçı yumuşatmak için de hindistan cevizi ile biraraya geldiğinde etkili bir karışım yaratır. Hindistan cevizi yağının içinde bulunun laurik asidin yapısı saçın doğal proteinlerine benzer. Karşımıza biraz su ilave edip çalkalayarak kullanabilirsiniz.

Limon ve papatya

UV ışınları, saçların parlaklığını kaybetmesine, donuk, mat ve cansız görünmesine yol açar. Limonun sitrik asidi güneşte ısınır, pigmenti çıkarmak ve doğal görünümlü vurgular sağlamak için saçların rengini açar, papatya ile bir araya geldiğinde de saçların parlamasına yardımcı olur.

*Bu karışımı çok fazla miktarda ve sıklıkta kullanırsanız limonun içindeki asit saçlarınızın kurumasına neden olur. O yüzden gün içinde sürekli tazeleyeceğiniz bir karışım olmadığını söyleyelim.

  • 2 su bardağı su
  • 2 limonun suyu
  • 2 çay kaşığı badem yağı
  • 10 damla papatya esansiyel yağı

Malzemeleri birleştirin ve iyice karıştırın. Sprey şişesine aktarın ve her kullanımdan önce iyice çalkalayın.

Hindistan Cevizi Sütü

Hindistan cevizi sütünün yüksek yağ içeriği, proteinleri ve E vitamini saçı kökten uca besler, incelmiş saçları, bölünmüş uçları ve kuru, hasarlı saçları onarmaya yardımcı olur. Tüm bu özellikler sebebiyle saç için muhteşem ürünlerden biri sayılır. Argan ya da jojoba yağıyla karıştırarak da kullanabilirsiniz.

Ayrıca Yağmurlu Havalar İçin Saç Çözümleri yazımız ilginizi çekebilir.