0

C vitamininin hastalıkları önlemek için dünya genelinde bağışıklık güçlendirici bir takviye olarak kullanıldığını hepimiz biliyoruz. Gıdalarda doğal olarak bulunan ve askorbik asit olarak da adlandırılan bu bileşen, kozmetikten diş macununa kadar pek çok ürünün içinde bulunabilir. Güzellik dünyasında ise daha parlak ve eşit bir cilt tonu oluşturmaya yardımcı olması nedeniyle cilt bakımı rutinlerinin önemli bir parçası. İşte güçlü bir antioksidan ve doğal kolajen güçlendirici olarak C vitamini, cildin yanı sıra saç ve saç derisi için de faydalı olabilir.

Saç derisi bakımı çoğu insan tarafından genellikle ihmal edilir ve aslında yüzünüz için faydalı olduğu kanıtlanmış çeşitli ürünler, saç derisi sağlığınızı iyileştirmek için de çalışabilir. Peki C vitamininin saç için faydaları neler? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Saç için C Vitamini Kullanımı ve Faydaları-1 - Saç Bakım Güzellik Saç için C Vitamini Kullanımı ve Faydaları-2 - Saç Bakım Güzellik

C vitamininin saç için faydaları

C vitamini, insan vücudunun normal işleyişi için gerekli bir takviye. Cilt bakımındaki şöhretinin nedeni ise cildi aydınlatma ve kolajen üretimini teşvik etme yeteneği. Ciltteki en güçlü antioksidanlardan biri olan C vitamininin fotoyaşlanmaya karşı koruma sağladığı ve kolajen sentezini artırarak yaşlanma karşıtı bir etkiye sahip olduğu biliniyor (*). C vitamini, cilde tipik olarak serumlar veya nemlendiriciler aracılığıyla uygulanır. Saç derisine uygulandığında da benzer faydaları olabilir.

C vitamini saç derisi sağlığının korunmasına yardımcı olabilecek serbest radikal hasarını nötralize etmeye katkı sağlayan bir antioksidan olarak çalışır. Serbest oksijen radikalleri DNA, lipidler ve proteinler gibi hücresel yapılara zarar verir. C vitamini ayrıca saç derisindeki ve saçtaki kolajen üretimini artırmaya da yardımcı olabilir, sonuçta saç sağlığını güçlenir ve gelişir.

Serbest radikal hasarını nötralize eder

Yukarıda da kısaca değindiğimiz gibi, C vitamini, saç derisi sağlığını korumaya yardımcı olabilecek serbest radikal hasarını nötralize etmek üzere bir antioksidan olarak çalışır. C vitamininin bu antioksidan özellikleri topikal olarak ve ağızdan alındığında faydalıdır.

Saçı güçlendirir

C vitamini bilinen bir kolajen güçlendiricidir ve kolajen güçlü saçların önemli bir bileşenidir. C vitamini, saç sağlığını güçlendirmeye ve desteklemeye yardımcı olabilecek kolajen üretimini artırabilir.

Parlaklığı artırır

C Vitamini ayrıca saçın genel parlaklığını aydınlatmak ve iyileştirmek için de çalışabilir. Saçın genel görünümünü etkileyebilecek sağlıklı bir saç derisi ortamına katkıda bulunur.

Saç için C Vitamini Kullanımı ve Faydaları-3 - Saç Bakım Güzellik Saç için C Vitamini Kullanımı ve Faydaları-4 - Saç Bakım Güzellik

Saç dökülmesini önleyebilir

C vitamini, saç dökülmesine katkıda bulunan bir hormon olan DHT ile etkileşime girebilir. DHT, saç folikülünün minyatürleşmesine ve büzülmesine neden olur. C vitamini, DHT oluşumunu azaltır. Araştırmalar, C vitamininin DHT'yi baskılama yeteneğini göstermekte; yani saç dökülmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Yeni saç büyümesini teşvik edebilir

C vitamini kolajeni artırarak saçların yeniden büyümesini teşvik etmeye yardımcı olabilir. Ayrıca DHT oluşumunu azaltmada etkili olması da daha iyi saç büyümesine olanak tanır.

Saç için C vitamini nasıl kullanılır?

C vitaminini ağızdan almanın ve topikal olarak kullanmanın birçok faydası var. C vitamini, genel sağlık için gerekli bir takviye, ancak çoğu hayvanın aksine, insanlar eksik bir enzim nedeniyle C vitamini sentezleyemiyorlar (*). Bu, fizyolojik C vitamini ihtiyacımızı karşılamak için turunçgiller veya vitamin takviyeleri gibi C vitamininin besin kaynaklarına bağımlı olduğumuz anlamına geliyor.

Saç için C vitamini kullanımında ise uzmanlar, saç derisine ve saç köklerine olan faydalarını gözlemlemek için topikal uygulamanın oldukça etkili olduğu görüşünde. Bunun için özellikle saç ve saç derisi üzerinde kullanılmak üzere tasarlanmış C vitamini içeren ürünleri kullanmalısınız. Yüzde kullanılmak üzere tasarlanan ürünler, saça zarar verebilecek veya kıvamı çok ağır olabilecek başka bileşenler içerebilir. Bu yüzden mutlaka kullandığınız ürün üzerindeki talimatları yakından okuyun ve takip edin.

Aşırı derecede uygulama bazen saç derisi tahrişlerine neden olabilir veya çok az ürün yararlı sonuçlara yol açmayabilir.