0

Marula Yağı Nedir? 

Cilt ve saç bakımına önem veren pek çok kişinin doğal güzellik sırları arasında yer alan marula yağı, Afrika’da yetişen ağaçlardan elde ediliyor. Saç ve cilt bakımında doğal ve bitkisel içerikleri tercih edenlerin vazgeçilmezi olan marula yağı, Anacardiaceae familyasına ait ağaçların meyveleri toplanarak üretiliyor. Yalnızca birkaç damlasında pek çok bileşeni ve faydayı barındıran bu yağ, içeriğinde bol miktarda; vitamin, mineral, omega 6 ve 9 yağları, doymamış yağ asitleri, protein ve antioksidanlar barındırıyor. 

 

Tıpkı pek çok bitkisel yağ gibi marula yağının etkilerinden de yüzyıllardır faydalanılıyor. Güney Afrika’da senelerdir cilt sağlığı için tercih edilen bu yağ, bugün saç ve cilt bakımında ve kozmetik ürünlerinde kullanılarak gücünü yansıtabiliyor. Zamanında “gençliğin iksiri” olarak tanımlanan marula yağı, herhangi bir ısı işlemi görmeden ve hasara maruz kalmadan, en sağlıklı işlem olan soğuk press yöntemi ile elde ediliyor. 

Marula Yağı Nedir? Saça Faydaları Nelerdir?-1 - Saç Bakım Güzellik Marula Yağı Nedir? Saça Faydaları Nelerdir?-2 - Saç Bakım Güzellik

Marula Yağı Ne İşe Yarar? 

Afrika’da neredeyse kutsal sayılan Marula ağacından elde edilen yağ, sağlıklı ve dinç bir cildin yanı sıra parlak ve hacimli saçların anahtarı olarak görülüyor. Gençliğe giden yolda favori bakım rutininiz sağlıklı, kaliteli, bitkisel ve doğal içeriklerden oluşuyorsa, marula yağı yardımcınız olabilir. Marula yağı ne işe yarar, marula yağı faydaları nelerdir aşağıda bulabilirsiniz:  

 

  • Marula yağı, içerdiği amino asitler sayesinde yaşlanma karşıtı cilt bakımının önemli içeriklerinden biri olarak kabul ediliyor. Cilt üzerindeki kırışıklık, ince çizgiler ve yaşa bağlı ortaya çıkan renk eşitsizliği, marula yağı kullanımıyla azalabiliyor.
  • İçeriğindeki paltimik asit, steraik asit, miristik asit ve oleik yağ asitleri ile hem cildi hem de saçları nemlendirmeye ve yumuşatmaya yardım ediyor. Yağ asitlerinin neme doyuran gücü, dudak bakımında da etkisini gösteriyor.
  • E ve C vitamini gibi antioksidanlar açısından zengin olan marula yağı, zararlı serbest radikallere karşı koruma sağlayabiliyor. UV ışınlarının, çevre kirliliğinin, zararlı alışkanlıkların açığa çıkardığı serbest radikaller, antioksidanların gücü karşısında yenik düşebiliyor. 
  • Marula yağı, ciltte yağlı bir his bırakmadığı ve hafif bir içerik olduğu için aknelere ve sivilcelere karşı mücadele ediyor ve pürüzsüz bir cilt elde etmeye yardımcı oluyor. 
  • Düşük molekül ağırlığı sebebiyle hücreler tarafından kolayca emilen marula yağı, faydalarını cilt ve saç katmanlarının en derinliklerine kadar ulaştırabiliyor. Hızla nüfuz olma özelliği, etkilerini daha kısa sürede gözlemlemenizi sağlıyor. 
  • Marula yağının antimikrobiyal özelliği, siyah nokta oluşumunu önlemeye yardımcı oluyor. 
  • Cildin daha nemli, daha esnek ve taze görünüme kavuşmasına yardım eden yağ, yaşlanma belirtilerini önleyebiliyor.
  • Tırnak bakımında da olumlu etkiler yaratabilen marula yağı, tırnak etinin daha sağlıklı olmasına yardımcı oluyor.
Marula Yağı Nedir? Saça Faydaları Nelerdir?-3 - Saç Bakım Güzellik Marula Yağı Nedir? Saça Faydaları Nelerdir?-4 - Saç Bakım Güzellik

Marula Yağı Saça Faydaları Nelerdir? 

Marula yağı cilde faydaları kadar saçlarda gösterdiği olumlu etkiler ile de öne çıkıyor. Saç sağlığı ve güzelliğinde de birçok fayda barındıran marula yağı, saç bakım ürünlerinde de yerini alıyor. Kozmetik sektörünün aranan içeriği marula yağı, kaliteli bir saç bakım rutininde tercih edilen içeriklerden biri haline geliyor. 

Hafif Yapısıyla Kolayca Emilebilir

Söz konusu saç bakımı olduğunda bazı bitkisel yağlar saç tellerinde ağırlık yapsa da marula yağı hafif yapısı nedeniyle ağırlık yapmadan ve yağlandırmadan saçları onarmaya yardımcı oluyor. Saç tellerinin en alt katmanına kadar ulaşabilen yapısı, marula yağının faydalı etkilerini çok daha kolay açığa çıkarmasını sağlıyor. 

Koparak Dökülmeleri ve Kırılmaları Azaltabilir

Saçların sağlıklı ve güçlü olması için en çok ihtiyaç duyduğu bileşenlerden biri de antioksidanlar. Marula yağında ise bol bol antioksidan yer alıyor. Antioksidanların saç bakımındaki faydaları malum; besleyici özelliği sayesinde saç köklerini zararlı çevresel faktörlere karşı güçlendirebiliyor, koparak dökülmeleri ve kırılmaları azaltabiliyor, saç tellerinin dayanıklılığını korumasına yardımcı oluyor. 

Saçlarda Elektriklenmeyi Önleyebilir

Özellikle duştan sonra saçlarınızdaki kabarmayı ve elektriklenmeyi dizginlemekte zorlanıyorsanız, aradığınız çözüm marula yağı olabilir. Marula yağı, saçların kaybettiği nemi sağlayarak ve saç tellerine ipeksi bir doku kazandırarak, daha kolay şekillenen ve ışıldayan saçlara kavuşmanıza yardım ediyor. Marula yağı kullananlar elektriklenen saçlarına çözüm bulabiliyor. 

Saç Derisini Güçlendirebilir

Çoğu saç bakım yağı ve serumunun saç diplerine uygulanmaması tavsiye edilse de, marula yağı saç derisini de güçlendiren özelliği ile etkili bir bakım sağlıyor. Marula yağı saç bakımı ve onarımında faydalarını baştan aşağı yansıtabiliyor.

Doğal Yağı Dengeleyebilir 

Her damlasında içerdiği faydalı bileşenlerin etkisini gösterebilen marula yağı, saçların yağ dengesini korumaya yardımcı oluyor. Böylece ekstra sebum üretimi sonucu saçların kısa sürede yağlanma riskini azaltabiliyor.

Marula Yağı Nedir? Saça Faydaları Nelerdir?-5 - Saç Bakım Güzellik Marula Yağı Nedir? Saça Faydaları Nelerdir?-6 - Saç Bakım Güzellik

Saçları Nemlendirip Yumuşatabilir

Kuru ve yıpranmış saçları yeniden hayata döndürmeye destek olan marula yağı, nemlendirici özelliği sayesinde canlı, yumuşak ve parlak saçlara kavuşmanıza yardım ediyor. 

Kırılmadan Uzamaya Destek Olur

Marula yağı, içeriğindeki L-arginin bileşeni sayesinde saç köklerine kan akışının hızlanmasını teşvik ediyor ve sağlıklı uzamaya yardımcı oluyor. Güçlenen saç telleri, kırılmadan uzamaya yol açarak çok daha bakımlı bir görünüm elde etmenizi sağlıyor. 

Marula Yağı Saç Bakımında Nasıl Kullanılır? 

En az hindistan cevizi ve argan yağı kadar kullanımı yaygınlaşan marula yağı, saç bakımında şampuan, saç kremi ve serum gibi ürünlerin içeriğinde yer alıyor. Tüm bu ürünlerin kullanım talimatları ise farklı. Bu nedenle marula yağı içeren ürünleri kullanmadan önce adımları mutlaka okumak gerekiyor.

Marula Yağı Nedir? Saça Faydaları Nelerdir?-7 - Saç Bakım Güzellik Marula Yağı Nedir? Saça Faydaları Nelerdir?-8 - Saç Bakım Güzellik

Marula Yağı İçeren Ürünleri Kimler Kullanmalı? 

Marula yağı her ne kadar doğal ve bitkisel bir içerik olsa da, kişiden kişiye göre değişen alerjik reaksiyonlara dikkat etmek gerekiyor. Marula yağına karşı alerjinizin olup olmadığını test etmek için, üründen minimum miktarda elinizin üstüne uygulayabilir ve sonuçları gözlemleyebilirsiniz. 

 

Alerjik tepkimeler haricinde, marula yağı tüm saç tiplerinin kullanımına uygun. Kuru ve cansız saçlarda olumlu etkiler yaratan yağ, aynı zamanda saç tellerinin sağlığını korumaya ve zarar görmelerini önlemeye yardımcı oluyor. 

 

Marula yağı içeren şampuanlar, saç bakım rutininin ilk aşamasını oluşturuyor. Marula yağı içeren Elidor Brezilya Keratin Terapisi Şampuan, ek olarak hidrolize keratin ve E vitamini ile kaliteli saç bakımına imza atmanızı sağlıyor. Pürüzsüz, parlak ve ipeksi saçların kaynağı Elidor Superblend Saç Bakım Şampuanı Brezilya Keratin Terapisi sonrası, marula etkisini taçlandıran Elidor Brezilya Keratin Terapisi Saç Bakım Kremi kullanabilir, saçlarınızda görmek istediğiniz etkiye kavuşabilirsiniz!