0

Bal, yüzyıllardır dünya çapında yara tedavisinde faydalı bir içerik olarak kullanılıyor. Altın rengindeki bu besin kaynağı, aynı zamanda yararlı maddeler ve antioksidanlar bakımından oldukça zengin. Bu da onu yara tedavisi konusunda popüler bir hale getiriyor. Balın doğal olarak antibakteriyel özelliğe sahip olması, klinik kullanımında da son zamanlarda yeniden dikkat çekmesine yol açtı. 

Bal, tıbbi uygulamalara ek olarak uzun süredir saç ve güzellik ürünlerinin içerisinde de bir bileşen olarak karşımıza çıkıyor. Birçok ev yapımı saç maskesi tarifi, parlaklığı artırmadan güçlendirmeye kadar pek çok faydası sebebiyle bal kullanımını gerektiriyor. Peki, balın saçlarınız için olası faydaları neler?

Kuru Saçlar İçin Parlaklık Artıran Bir Mucize: Bal-1 - Saç Bakım Güzellik Kuru Saçlar İçin Parlaklık Artıran Bir Mucize: Bal-2 - Saç Bakım Güzellik

Balın saç için faydaları

Yüzyıllardır cildi onarma yeteneğiyle bilinen bal, yaraların daha hızlı iyileşmesine, yanık ağrısının giderilmesine ve enflamatuar semptomların azalmasına yardımcı olur. Antibiyotiğe dirençli bakterilerin artmasıyla birlikte Batı tıbbında da bal kullanımına daha sık rastlanmaya başlandı. Balın pek çok farklı türü var ancak tıbbi tedavilerde genellikle Manuka balı kullanılıyor.

Bal, konu saç ve saç derisi sağlığı olduğunda ise yine cilt yenileyici özellikleri ile birçok fayda sağlayabiliyor.

Saç ve saç derisini nemlendirir

Bal doğal bir nemlendiricidir ve hem saçı hem de saç derisini nemlendirmekte yardımcıdır. Nemi hapsetme yeteneği ile saç derisindeki su kaybını önler.

Kepeği önlemeye yardımcı olur

Balın antibakteriyel ve antienflamatuar özellikleri, genellikle mantar veya bakterilerin neden olduğu kepekle savaşmaya ve kepeği önlemeye yardımcı olur.

Kuru Saçlar İçin Parlaklık Artıran Bir Mucize: Bal-3 - Saç Bakım Güzellik Kuru Saçlar İçin Parlaklık Artıran Bir Mucize: Bal-4 - Saç Bakım Güzellik

Saç köklerini güçlendirir

Bal doğal olarak protein içerir. Bu sayede saçları güçlendirmeye ve kırılmaları önlemeye yardımcı olabilir. Çabuk kırılan saçlar, saç dökülmesinin önde gelen nedenlerinden biri olduğu için kırılmaların önüne geçmek saçların genel görünümünde bir iyileşme sağlayabilir.

Genel saç derisi sağlığını destekler

Balın antibakteriyel, antioksidan ve antienflamatuvar etkileri, saç derisi sağlığına da katkı sağlar. Birçok saç sağlığı problemi, saç derisinin genel sağlığı ile ilgili olarak ortaya çıkar, bu nedenle bu sorunları ortadan kaldırmak önemli.

Parlaklığı artırır

Saç uzmanları balın kuru, donuk saçlara parlaklık kazandırmak için harika bir içerik olduğunu söylüyor. Bal içeriği ile saçlara protein ve nem kazandırılması, onların daha parlak ve ipeksi görünmesine yardımcı olur.

Kuru Saçlar İçin Parlaklık Artıran Bir Mucize: Bal-5 - Saç Bakım Güzellik Kuru Saçlar İçin Parlaklık Artıran Bir Mucize: Bal-6 - Saç Bakım Güzellik

Saç uzamasına yardımcı olabilir

Bal, öncelikle saçtaki kırılmaları önleyerek saçların sağlıkla uzamasına yardımcı olur. Konu yeni saç büyümesi olduğunda ise hücre büyümesini desteklemeye yardımcı olabileceği ve saçları yeniden büyümeye teşvik edebileceği öne sürülüyor. Ayrıca kepek gibi saç derisi enfeksiyonarını önleyebilir, böylece daha temiz foliküllere ve daha fazla saç büyümesine izin verebilir. Bazı durumlarda balın hareketsiz folikülleri güçlendirdiği ve uyandırdığı bilinmekte.

Canlı ve dirençli saçlara sahip olabilmek için her zaman özel saç bakım ürünleri kullanın. Bu noktada size önerimiz Elidor Doğanın Enerjisi Bal & Papatya Saç Kremi. Bal ve papatya özlü formülü sayesinde zaman içinde cansızlaşan saçlarınızı güçlendirir, yeniden canlandırma özelliğiyle rahatlatır ve dinlendirir.

Daha fazlası için Saçlarınız Kuru Mu? yazımıza göz atabilirsiniz.

* Bal, saçlara faydalarından dolayı farklı saç sorunları için ev yapımı maskelerde de sıkça kullanılıyor. Siz de evde hazırlayacağınız saç maskelerinde bu içeriğe yer verebilirsiniz.