0
Elastin Nedir? Saça Faydaları Nelerdir?-1 - Saç Bakım Güzellik Elastin Nedir? Saça Faydaları Nelerdir?-2 - Saç Bakım Güzellik

Elastin Nedir? 

Saç bakımında sağladığı faydalara değinmeden önce “Elastin nedir?” kısaca açıklayalım. İnsan vücudunda yer alan dokulara esneklik kazandıran elastin, tıpkı kolajen gibi ciltte var olan ana yapısal bir bileşen. Elastikiyet ve esneklikten sorumlu olan elastin proteini, kolajen ile iş birliği içinde çalışarak cildin gençliğini korumasına yardımcı oluyor. Elastinin çalışma prensibi sayesinde, cildimizde esneyen bir nokta tekrar eski haline dönebiliyor ve gergin bir görünüme kavuşabiliyor. Cildin orta katmanı yani dermiste yer alan bu proteinin gücü, ne yazık ki her daim aynı seyirde ilerlemiyor. 

 

Yaş almaya başladıkça ve hava kirliliği, UV ışınları, kimyasal içerikler veya sağlıksız yaşam tarzı gibi dış faktörlerin olumsuz etkilerine maruz kaldıkça, vücudumuzda bulunan elastin giderek azalmaya başlıyor. Gençliğe giden yolda en etkili proteinlerden biri olan kolajen gibi elastin üretimi de belli bir yaştan sonra her yıl yavaşlıyor. İşte elastinin bakım ürünlerindeki gücü, burada devreye giriyor. Elastin proteini içeren ürünlerin düzenli kullanımı, elastin sentezini teşvik ediyor ve yaşlanma belirtilerine karşı savaş açıyor. Vücudumuzda her yıl azalma tehlikesiyle baş başa kalan elastin, üretimini hızlandırabileceğiniz bakım ürünleri veya takviyeler ile yenilenebiliyor. 

Elastin Nedir? Saça Faydaları Nelerdir?-3 - Saç Bakım Güzellik Elastin Nedir? Saça Faydaları Nelerdir?-4 - Saç Bakım Güzellik

Elastin Ne İşe Yarar? 

Vücudumuzda esneklikten ve gençlikten sorumlu olan elastinin faydaları pek çok açıdan olumlu etki yaratıyor. Çoğunlukla kolajen ile karıştırılsa da elastinin kolajenden daha güçlü bir protein olduğu biliniyor. Damarlarda, deride, karaciğer ve akciğerde yer alan elastin:

 

  • Damarlara esneklik kazandırarak kalbin kan pompalamasını kolaylaştırıyor. 
  • Nemlendirici özelliği sayesinde hem cilt hem de saç bakımında kullanılıyor. 
  • Cilde esneklik kazandırıyor ve cildin gençliğini korumasına yardımcı oluyor. Elastin içeren bir cilt bakım ürününün kullanımı, yaşlanma belirtilerine karşı önlem almanızı sağlıyor. Elastin ile birlikte kırışıklık ve ince çizgi görünümü zamanla azalmaya başlıyabiliyor.
  • Cilt bariyerini güçlendirmeye destek oluyor ve cildi zararlı dış faktörlere karşı korumaya yardım ediyor. 
  • Pürüzsüz, canlı ve lekelerden arınmış bir cilde kavuşmanızı destekliyor.  
  • Yaşlanma belirtileri veya zararlı alışkanlıklarla birlikte açığa çıkan gözenekleri sıkılaştırmaya yardımcı oluyor. 
  • Saçların elastikiyetini yeniden kazanmasına ve saç tellerinin güçlenmesine yardımcı oluyor. 
  • Takviye halinde kullanıldığında vücuda esneklik kazandırmaya yardımcı oluyor. Cildi, saçları ve tırnakları içten dışa besliyor.  

 

Yaşlanmayı tersine çeviren, saç ve cilt güzelliğini destekleyen özelliği, elastin içeren ürünleri düzenli olarak kullanmayı gerektiriyor. Gelin, elastinin saça faydaları ve saçı güçlendiren birbirinden farklı etkilerine detaylıca göz atalım. 

Elastinin Saça Faydaları Nelerdir? 

Elastin, en az cilt bakımında olduğu kadar saç bakımında da sıkça tercih edilen bir protein. Cilde esneklik ve dolgunluk kazandırmaya yardımcı olan bu protein, saçlarda da aynı etkiyi yaratıyor ve saç sağlığını korumada olumlu etkiler sunabiliyor. İşte elastinin saça faydaları: 

Saçları Güçlendirebilir

Elastinin saça faydası en çok saç tellerinin giderek güç kazanmaya başlaması ile gözlemleniyor. Elastin içeren saç bakım ürünleriyle düzenli ve etkili bir bakım rutini oluşturmak, saç tellerine esneklik kazandırabiliyor. Dolayısıyla saçlar içten dışa dayanıklılık güçlenip dış faktörlere karşı daha korunaklı hale gelebiliyor.

Elastin Nedir? Saça Faydaları Nelerdir?-5 - Saç Bakım Güzellik Elastin Nedir? Saça Faydaları Nelerdir?-6 - Saç Bakım Güzellik

Saçlara Kaybettiği Nemi Geri Kazandırabilir

Elastinin saç telleri üzerindeki başlıca faydalarından biri, onlara kaybettikleri nemi geri kazandırmak. Yaşın ilerlemesi, saçların sürekli işlem görmesi veya çevresel unsurlar nedeniyle elastin üretiminin azalması, saçların kurumasına ve cansız bir görünüme bürünmesine yol açıyor. Ancak elastin saç bakımı ve onarımında, tüm bu unsurlara karşı mücadele ediyor ve nemli, sağlıklı saçlar elde etmenizi sağlıyor.

Koparak Dökülmeleri Azaltabilir

Saçlara esneklik kazandıran elastin, koparak dökülme problemini azaltmaya yardımcı oluyor. Elastin eksikliğinin beraberinde getirdiği saç dökülmesi problemi, düzenli bir bakım ile birlikte belirgin ölçüde azalabiliyor. Elastin saçların daha gür ve hacimli olmasını sağlayabiliyor. 

Cansız, Kuru ve Yıpranmış Görünümü Azaltabilir

Elastin, cansız, kuru ve yıpranmış saçları yeniden hayata döndürmenize de yardımcı olabiliyor. Zamanla işleyişi yavaşlayan elastin sentezi, saç tellerinin mat, cansız ve yıpranmış bir görünüm elde etmesine yol açıyor. Ancak elastin sentezini harekete geçiren saç bakım ürünleri kullanmak bu durumu tersine çevirerek parlak ve capcanlı saçlara kavuşmanıza yardım ediyor. 

Saç Köklerini Besleyebilir

Saç tellerinin daha güçlü ve dayanıklı hale gelmesine yardımcı olan elastin, aynı zamanda saç köklerinde de etkili olabiliyor. Saç köklerindeki kan akışını hızlandırmaya yardım eden bu protein, zamanla daha hızlı ve sağlıklı uzayan saçlar vadediyor. Mevsimsel geçişlerde gözlemlenen koparak dökülmelere de faydası bulunabilen elastin proteini sayesinde hayal ettiğiniz gür ve hacimli saçlara kavuşabilirsiniz. 

Zararlı Etkenlere Karşı Koruma Sağlayabilir

Zamanın ilerlemesi kadar, çevremizde maruz kaldığımız zararlı etkenler de elastin kaybının başlıca sebeplerinden biri. Hava kirliliği, güneş ışınları ve mevsimsel değişimler, elastin üretimini sekteye uğratıyor. Aynı zamanda sağlıksız bir yaşam tarzı ve zararlı alışkanlıklar da bu değerli proteinin hızla azalmasına neden oluyor. Elastin içeren saç bakım ürünleri, zararlı etkenlere karşı saçları güçlendiriyor ve saç telinin en dış katmanında koruyucu bir bariyer görevi üstleniyor. 

Elastin Saç Bakımında Nasıl Kullanılır? 

Güzellik ve kozmetik endüstrisinde hızla popülerleşen ve değeri her geçen gün artan elastin, saç bakım ürünlerinin aranan bileşeni olarak biliniyor. Şampuan, saç kremi ve saç serumu olmak üzere pek çok saç bakım ürününde yer edinen elastin, bu ürünlerin düzenli ve istikrarlı kullanımı sonucunda olumlu etkilerini net bir şekilde gösterebiliyor. İçeriğinde elastin bulunan saç bakım kremleri, saç uçlarına hafifçe uygulandığında dahi şekillendirmeyi kolaylaştırıyor ve saçları yumuşatıyor. 

 

Elastinli saç bakım ürünlerini kullanmanın en uygun yöntemi, ürünlerin arkasında yer alan talimatları birebir uygulamak. Bunun yanında elastin içeren saç bakım ürünlerini, düzenli bir şekilde ve aksatmadan kullanarak etkilerini görmeye başlayabilirsiniz. 

Elastin İçeren Ürünleri Kimler Kullanmalı? 

Elastinin vücuttaki üretimi belirli bir yaştan sonra düşüşe geçtiği için elastin içeren şampuanlar ve saç bakım kremleri 20’li yaşların ortalarından itibaren tercih etmek çok daha uygun oluyor. Saç şekliniz ve saç tipiniz ne olursa olsun, elastin içeren ürünleri dilediğiniz gibi kullanabilir ve faydalarının keyfini çıkarabilirsiniz. Tüm saç tiplerine hitap eden bu ürünler sayesinde kısa vadede saçlarınızın çok daha parlak ve canlı görünüme kavuşmasını sağlayabilir ve düzenli kullanımda daha dayanıklı saçlara kavuşabilirsiniz. 

 

Elastinin saçları yeniden hayata döndüren gücü, Elidor 7/24 Belirgin Bukleler Şekillendirici Bakım Kremi’nde saklı! Elidor 7/24 Belirgin Bukleler Şekillendirici Bakım Kremi ile buklelerinizi özgürce şekillendirirken, içerdiği elastin ve badem sütünün saç tellerini onarmaya yardımcı gücünü keşfetmeyi unutmayın.