0

Kendinizde yeni bir görünüm istiyor ama saçlarınızı kestirmek ya da onları boyatmak gibi keskin kararlar almaya cesaret edemiyorsanız, bir perçeme ne dersiniz? Görünüşünüzde büyük değişiklikler yaratmadan kendinizi iyi ve farklı hissetmenizi sağlayan perçem modelleri, yüz şeklinize uygunluğuna göre değerlendirilip seçildiğinde genellikle her tarza ve yüz şekline çok yakışıyor.

Yüz Şeklinize Uygun Perçem Modelleri-1 - Saç Bakım Güzellik Yüz Şeklinize Uygun Perçem Modelleri-2 - Saç Bakım Güzellik

Uzun perçem modelleri

Özellikle geniş bir alnınız varsa hiç düşünmeden seçebileceğiniz perçem modellerinden biri uzun perçemler. Kaşlarınızın hizasına ya da kaşlarınızı kapatacak hizaya gelen bir uzunlukta perçemler gözlerinizin ön plana çıkmasını sağlar. Oval bir yüzünüz varsa elmacık kemiklerinizin de belirgin görünmesini sağlar.

Saçlarınız kıvırcıksa uzun perçem modelleri onlara ayrı bir hava katacağını da söylemeden geçmeyelim. Yüzünüzün önüne düşüne bukleler saç modeliniz ne olursa olsun onun güzel görünmesini sağlar.

Kısa perçem modelleri

Özellikle ince telli saçlarınız varsa, kısa perçem modellerine yönelmeyi deneyin. Yuvarlak yüz şeklinin tercih edebileceği bu model, perçemlerinizin uzunluğunun kaşlarınızın üzerinde olmasıyla ön plana çıkar. Uzun saçlardan ziyade kısa saç kesimi olanların tercih ettiği bu model özellikle pixie kesim saçlarınız varsa tam ihtiyacınız olan detay olabilir. Ayrıca kısa saçlarınızla bir araya gelen perçemleriniz yüzünüzün ve kısa bir alnınız varsa onun da uzun görünmesini sağlar. Daha fazlası için yüzünüzü ince gösteren saç modellerinden ilham alabilirsiniz.                                                                 

Yan perçem modelleri

Oldukça şık ve trend olan yan perçemler birçok farklı şekilde kullanılabilir. Genellikle her yüz tipine uygun olduğu için çeşitli şekillerde de kişiselleştirilebilir. İster uzun, ister kısa kullanın, ister sağa, ister sola atın her şekilde havalı ve farklı bir görünüm elde edebilirsiniz. Üstelik bu modelde asimetrik bir kesim de deneyebilirsiniz. Perçemi konumlandıracağınız yeri seçin ve sağ ya da sol kısmı diğer kısma göre daha uzun kestirin.

Yüz Şeklinize Uygun Perçem Modelleri-3 - Saç Bakım Güzellik Yüz Şeklinize Uygun Perçem Modelleri-4 - Saç Bakım Güzellik

Perde perçem modelleri

70’li yıllardan beri gelen ve en çok tercih edilen perçem modellerinden olan perde perçem bakımı ve şekillendirmesi en kolay modeller arasında. Uzun kaküllerinizin ortadan ayırarak bir perde şeklini almasıyla bu ismi almıştır. Özellikle saçlarınızı topladığınızda, atkuyrukları ve topuzlarla harika bir görünüm oluşturur. Her türlü yüz şekline yakışabilen bu model özellikle köşeli, kare yüz şekli olan kadınlar tarafından tercih edilir.

İkili perçem modelleri

Perde perçeme benzeyen bu model, alnın ortasındaki ayrıklığın perde perçemden daha fazla açık olması nedeniyle ondan ayrılır. Ayrıca perçemlerinizin uzundan kısaya doğru asimetrik şekilde olması da bu perçemin belirgin özelliklerinden. Yuvarlak bir yüz şekliniz varsa,  yüzünüzün daha uzun görünmesini de sağlayabilir.

Perçem hakkında ipuçları

  • Eğer hangisini istediğinize karar vermediyseniz ve uzun saçlarınız varsa, bir topuz model yaparak ve saçlarınızın ucunu alnınızın ortasına getirip şekillendirerek hangi perçem modelinin size yakışacağına karar verebilirsiniz.
  • Tabii ek kaküllerden de yardım alabilirsiniz. Saçlarınıza ekleyerek sağa, sola ayırıp, kısa kesip farklı şekillerde deneyerek en sevdiğinize karar verebilirsiniz.
  • Daha önce hiç kakül ya da perçem kestirmediyseniz, elleriniz sürekli bu perçemleri düzeltmek isteyecek. Çok dokunmanızdan ötürü de yağlanmasını hızlandıracaksınız. Elinizin altında bir kuru şampuan bulundurmak işinizi kolaylaştıracak. Yağlandığını düşündüğünüz zamanlarda perçemlerinize Toni&Guy Hacim Veren Kuru Şampuan’ı sıkın ve elinizle hafifçe karıştırın.
  • Bigudiler ya da kalın bir maşa ile perçemlerinize hacim katabilirsiniz.
  • Eğer kabarıp elektriklenen perçemleriniz varsa, duştan sonra bir saç bandı ya da şapka takarak kurumasını beklerseniz, düzgün bir şekil almasını sağlayabilirsiniz.
  • Sıkıldığınız zamanlarda yukarıya ya da kenarlara toplamak için firketelerden yardım alabilirsiniz.