0

Kabul edelim neredeyse hepimiz uzun ve kıvrık kirpikler için takma kirpik, ipek kirpik ve lifting gibi yollara başvuruyoruz. Hatta maskaralar bile kirpikleri daha uzun ve gür göstermek için kullanılmıyor mu?

Peki aslında doğal yollarla kirpiklerinizi uzatabileceğinizi söylesek! Tıpkı saç ve tırnaklar gibi kirpiklerin de uzaması için biraz zaman ihtiyaçları var. Hatta tırnaklardan biraz daha uzun bir zamana… Kirpiklerin doğal yoldan uzama aşamasının 4 ila 10 hafta sürdüğü söyleniyor. (*) Bu süreçte kirpiklerinize yapmanız gereken bakımları ve dikkat etmeniz gerekenleri keşfetmek için okumaya devam edin.

Kirpiklerinizi Doğal Yollarla Uzatabilir misiniz?-1 - Saç Bakım Güzellik Kirpiklerinizi Doğal Yollarla Uzatabilir misiniz?-2 - Saç Bakım Güzellik

Kirpik serumlarını deneyin

Tıpkı saçınız gibi kirpiklerinize de bazı bakımlar uygulamanız gerekir. Bu bakımlar tabii ki onları şampuan ve kremlemek değil. Kirpik serumları özellikle son yıllarda çok popüler. Siz de evde kendi serumunuzu yapabilirsiniz. İşte birkaç tarif;

İhtiyacınız olan malzemeler

  • 2 yemek kaşığı hint yağı
  • 2 yemek kaşığı aleo vera jeli
  • Boş ve temiz bir maskara tüpü

Hint yağındaki yağ asitleri ve E vitamini, kirpik kökünü güçlendirir ve büyümeyi uyarır. Daha az dökülen daha uzun kirpikler elde etmenize yardımcı olurken, aloe vera da kırılmaları ve dökülmeleri önlemeye destek olur.

İhtiyacınız olan malzemeler

  • 2 kapsül E vitamini
  • 1 çay kaşığı hindistan cevizi yağı
  • Boş ve temiz bir maskara tüpü

Besleyici özellikleri ile bilinen E vitamini saç bakımında da sık sık tercih edilir. Bir nem bombası olmasıyla bilinen Hindistan cevizi yağı ile bir arada kullanabilirsiniz.

Önemli not: Bu serumların gözle teması bazı kimselerin gözlerinde yanmalara neden olabilir. Öncelikle tarifler içindeki doğal yağlara alerjiniz olmadığından emin olun. Kullanırken gözünüze gelmemesine ekstra dikkat edin. Gözünüzde yanmaya neden olursa bir daha kullanmayın.

Bir kirpik fırçası edinin

Saçınızı fırçaladığınızda nasıl parlak göründüğünü mutlaka fark etmişsinizdir. Aynı şey kirpikleriniz için de geçerli. Büyümesine çok küçük bir katkı sağlasa da onları düzenli olarak taramayı ihmal etmeyin.

Kirpik diplerini uyandırın

Göz kapaklarını ovalamak(nazikçe) kıl köklerinin uyarılmasına neden olur. Bu da kirpiklerin uzamasına yardımcı olan bir diğer unsur olarak kabul edilir. Göz makyajınızı çıkarırken hafifçe masaj yaparak çıkarmayı deneyin. Ya da gözleriniz kaşındığında kirpik diplerinizi fazla baskı uygulamadan kaşımayı deneyebilirsiniz.

Kirpiklerinizi Doğal Yollarla Uzatabilir misiniz?-3 - Saç Bakım Güzellik Kirpiklerinizi Doğal Yollarla Uzatabilir misiniz?-4 - Saç Bakım Güzellik

Suya dayanıklı maskaralardan kaçının

Daha uzun süre kalıcılık sağlasa da suya dayanıklı maskaralar kirpiklerin ve kirpik diplerinin kurumasına neden olabilir. Eğer suya dayanıklı maskara kullanmayı seviyorsanız eve döndüğünüzde makyajınızı iyice çıkardığınızdan emin olun. Ayrıca kaybettiği nemi sağlamak için yaptığınız serumlardan uygulamayı da unutmayın. Pratik bir nemlendirici bakıma ihtiyacınız varsa zeytinyağından da yardım alabilirsiniz. Zeytinyağı kirpikleri besler ve kuruluğun sebep olduğu hasarları en aza indirgemek için çalışır. Bir kulak çubuğunu zeytinyağına batırıp geceleri uyumadan önce kirpiklerinize uygulayabilirsiniz.

Hindistan cevizi sütü kullanın

Hindistan cevizi sütünü güzellik rutinleriniz arasına mutlaka dahil edin. Yüksek düzeyde yağ ve protein içeren Hindistan cevizi sütündeki doğal lipitler kirpikleri yumuşatmaya, proteinler ise gür, uzun kirpikler için onları beslemeye yardımcı olur. Temiz bir pamuğu Hindistan cevizi sütüne batırın ve fazla suyu sıkın. Ardından kirpiklerinize nazikçe sürerek birkaç dakika boyunca uygulayın. Soğuk su ile durulamayı da ihmal etmeyin.

Takma kirpiklere bir süre ara verin

Özellikle özel günler için harikalar yaratan takma kirpikleri çok sık kullanıyorsanız onlara bir süre ara vermeyi deneyin. Takma kirpikleri çıkarırken kendi kirpiklerinize zarar verebilirsiniz. Bu yüzden kirpiklerinizi uzatmayı kafaya koyduysanız ve bakımlarını ihmal etmiyorsanız takma kirpik kullanmamayı da bu rutin içine dahil edebilirsiniz.

Beslenmenize dikkat edin

Sadece uzun ve sağlıklı kirpikler için değil, genel sağlığınız için de yediklerinize dikkat etmeniz önemli. Protein, saç uzamasına yardımcı olmasıyla da bilinir. Bunun yanında omega-3 yağ asitleri de sağlığınız için oldukça faydalı. Biotin takviyesi almak da hem saçları hem kirpikleri besleyebilir. Eğer takviye kullanmamayı tercih ediyorsanız beslenmenize biotin bakımından zengin gıdalar da ekleyebilirsiniz.

Tüm bunların yanında vücudunuzun nem ihtiyacının içeriden karşılanmasını sağlamak için bol su tüketmeye de özen gösterin.