0

Yağlı saç, saç derisinin sebum olarak da adlandırılan doğal yağı çok fazla üretmesinin bir sonucu olarak meydana gelir. Yağlı saçın nedenlerine baktığımızda aşırı yıkama, saçınıza uygun şampuan ve bakım ürünlerini doğru kullanmama, hijyen alışkanlıkları, yoğun egzersiz, beslenme ve yaşam biçimi gibi birkaç farklı faktör sayılabilir. Ayrıca saçın yapısı ve şekli de yağlanmasında büyük rol oynayan etkenler arasında. Eğer ince telli ve düz saçlarınız varsa diğer saç tiplerine göre daha çabuk yağlanmaları olası. Bu noktada etkili bir saç bakım rutini edinmenizde fayda var.

İnce Telli ve Yağlı Saçlı Erkekler İçin Bakım Tüyoları-1 - Saç Bakım Güzellik İnce Telli ve Yağlı Saçlı Erkekler İçin Bakım Tüyoları-2 - Saç Bakım Güzellik

Doğru bir yıkama rutini edinin

İnce telli saçlarınız varsa, bunun sebebi diğer saç tiplerine göre saç tellerinizin daha az olması değil, normal saçlara göre 2 milimetre kadar daha ince olması. Söylediğimiz gibi ince telli saçlar yağlanmaya daha müsait olduğu için ağırlaştırmadan nazikçe temizlenmek ve canlandırılmak ister. İnce telli ve yağlı saçlar için şampuan arıyorsanız Clear Men Şampuanlarını tercih edebilirsiniz. Özellikle mentol içeren şampuanların fazla yağı gidermede oldukça etkili olduğu söyleniyor. Saç yıkama rutininize gün boyu ferahlık hissi için Clear Men Cool Sport Menthol’u eklemeyi deneyin.

Saçınızın parlaklığını ve canlılığını yitirmemesi için saçınızı çok sıcak suyla yıkamayın. Sıcak su saçın yıpranmasına, kurumasına ve matlaşmasına neden olabilir. Bu yüzden saçınızı ılık su ile durulamayı alışkanlık haline getirebilirsiniz.

Saç şekillendirme ürünlerinizi doğru seçin

Saçınıza çok sık dokunuyorsanız, elinizdeki yağ ve kir saçınıza bulaşabilir ya da diplerde olan sebumun dokunmanın etkisiyle saç uçlarına kadar inmesine neden olabilirsiniz. Bu yüzden gün içinde saçınıza çok fazla dokunmamaya özen gösterin. Saç tipinizi öğrenmeniz de doğru ürünleri kullanmanız için oldukça önemli. Saçınız yağlı mı karma mı kuru mu, şekli dalgalı mı kıvırcık mı düz mü gibi soruların cevapları doğrultusunda kullanacağınız şekillendirici ürünleri ve bakım ürünlerini seçebilirsiniz.

Saçınız yağlıysa, yağ bazlı bir şekillendirme ürünü kullanmak yerine saçı ağırlaştırmayan bir ürün tercih edebilirsiniz. Tabii tüm bunların yanında saçınızın ihtiyaçlarını da tespit etmelisiniz. Kepek problemi mi yaşıyorsunuz, saçınız dökülüyor mu ya da saç uçlarınızda kırıklar mı var? Kullanacağınız bakım yağları, maskeleri ve spreyleri de kendi ihtiyaçlarınız doğrultusunda seçmeye dikkat edin.

İnce Telli ve Yağlı Saçlı Erkekler İçin Bakım Tüyoları-3 - Saç Bakım Güzellik İnce Telli ve Yağlı Saçlı Erkekler İçin Bakım Tüyoları-4 - Saç Bakım Güzellik

Şekillendirme ürünlerini saçınızdan arındırmayı unutmayın

Saçınızı şekillendirmek için wax, sprey ya da jöle kullanıyorsanız gün sonunda bu ürünleri saçınızdan arındırmayı ihmal etmeyin. Bu tıpkı kadınların gece yatmadan makyajını temizlemesine benziyor. Saçınızın nefes alması, ürünlerin saç diplerinde birikmemesi için gün sonunda Clear Men Cool Sport Menthol ile saçınızı iyice yıkayın.

Kurutma, tarama gibi uygulamalar sırasında nazik davranın

Saç kurutma ve tarama sırasında yanlış yöntemler uygulamak saçınıza zarar verebilir ve yapısında bozulmalar meydana getirebilir. Bu yüzden bu işlemleri oldukça nazik uygulamaya dikkat etmelisiniz. Saçınızı fön makinesi yerine yumuşak bir havlu ile fazla suyunu alarak kurutmayı deneyin. Fön makinesini kullanmanız gereken durumlarda saçınıza çok yaklaştırmayın ve ısı ayarını düşük tuttuğunuzdan emin olun. Saçınız ince telli olduğundan tarak ile baskı uygulamak saç tellerinin kırılmasına sebep olabilir. Bu yüzden yumuşak kılları olan bir tarak ya da fırça seçerek, saçınızı nemliyken tarayın. Saçlar ıslakken en savunmasız halinde olur. Islak saçı taramak saç tellerinin kopmasına neden olabilir.