0

Saç derisindeki yara ve kabuklanmalar, sıklıkla kaşıntılı ve rahatsız edici olabilir. Kaşımak, durumu daha ilerletir ve enfeksiyon riskini artırır. Saç derisindeki yaralar genellikle zararsızdır ve kendiliğinden düzelir. Çoğu zaman ciddi bir hastalığa işaret etmezler. Ancak nedenini bilemiyorsanız, yayıldığını düşünüyorsanız ve sizi rahatsız ediyorsa mutlaka doktorunuza görünün.

Saç Derisinde Kabuklanma Nedenleri-1 - Saç Bakım Güzellik Saç Derisinde Kabuklanma Nedenleri-2 - Saç Bakım Güzellik

Saç derisinde kabuklanma neden olur?

Saç derisinde yara ve kabuklanma gibi problemlerin altında zaman zaman sedef, kontakt dermatit, saç biti gibi tedavi gerektiren durumlar da yatıyor olabilir. Saç derisi sorunlarının yaygın nedenlerini öğrenmek için okumaya devam edin.

Kontakt dermatit

Kontakt dermatit, saç derinizle temas eden çeşitli bakım ürünlerine (şekillendirici krem, tarak vb.) gösterdiğiniz alerjik reaksiyondur. Buna kozmetik ürünlerin, çeşitli bitkilerin, lateks gibi malzemelerin saç derinizle teması neden olabilir. Alerjik reaksiyon sonucunda ise saç derinizde kaşınma, yanma ve kabuklanma problemi gelişebilir. Kontakt dermatit bulaşıcı değildir ve eğer enfekte görünüyor, acı veriyor, yayılıyorsa mutlaka bir doktor tarafından tedavi edilmeli. Bu sayede saç derinizi tahriş eden madde tespit edilir ve ona birden fazla kez maruz kalmanızın önüne geçilebilir.

Saç Derisinde Kabuklanma Nedenleri-3 - Saç Bakım Güzellik Saç Derisinde Kabuklanma Nedenleri-4 - Saç Bakım Güzellik

Kepek

Kepek saç derisinde kaşıntı, dökülme ve kabuklanma gibi belirtilere neden olabilecek bir saç derisi problemi. Kepek probleminde cilt lekeleri genellikle beyaz ve sarı renkli olur ve saç teline yapışabilir. Bu sorunun temizlikle bir ilgisi yoktur, bazen yeni doğan bebeklerde bile görülebilir. Bununla birlikte kepeği kontrol altına almak uzun zaman alabilir. Bu problemden kurtulmak için doktor önerisiyle ilaçlı şampuanlar ve merhemler kullanılabilir. Veya kepeğe karşı etkili saç bakım ürünleri deneyerek sonucu gözlemleyebilirsiniz. 

Folikülit

Folikülit, saç derisinde sivilcelere veya yaralara neden olabilen saç kökleri enfeksiyonu olarak bilinir. Bu durum özellikle tıraşın ardından görülür. Hafif folikülit genelde kendi kendine temizlenir ancak semptomlar düzelene kadar saç tıraşından kaçınmak en iyisi. Saç derisinde görülen sorunlar eğer ağrılıysa veya ilerlerse doktorunuz antibiyotik tedavisi önerebilir.

Saç Derisinde Kabuklanma Nedenleri-5 - Saç Bakım Güzellik Saç Derisinde Kabuklanma Nedenleri-6 - Saç Bakım Güzellik

Sivilce

Sivilce, saç derisi de dahil olmak üzere kıl köklerinin bulunduğu vücut bölgelerinde gelişen bir cilt problemi. Tipik olarak saç kökleri yağ, ölü deri hücreleri ve bakterilerle tıkandığında ortaya çıkıyor. Bu nedenle yağlı saç tiplerinde saç derisinde sivilce gelişme ihtimali daha yüksek. Saç derisindeki sivilceler genelde kendiliğinden düzeliyor, ancak ciddi vakalar saç büyümesini etkileyebilir ve ağrıya neden olabilir. Bu yüzden saç derisindeki sivilceleri kaşımamak veya sıkmaya çalışmamakta fayda var. Eğer saç derinizde rahatsızlık veren türden bir sivilce problemi varsa doktorunuza başvurun. Bununla birlikte saçlarınızı derinlemesine temizleyecek bir şampuan seçimi yaparak da olası saç derisi sorunlarına karşı önlem alabilirsiniz. Clear Men Günlük Arınma&Ferahlık Şampuan, sedir ağacı ve okaliptus içeriğiyle saçlarınızı derinlemesine arındırır ve saç derisini ferahlatır.

Sedef hastalığı

Sedef, vücudun çeşitli bölgelerini etkileyebilen bir cilt rahatsızlığı. Saç derisinde kalın, gümüş- gri renkli kabuklanmalara neden olabiliyor. Hafif semptomlar için doktorlar, kaşıntıyı hafifletmek üzere tasarlanmış ilaçlı şampuan tedavileri önerebilir. Daha şiddetli vakalarda ise farklı tedaviler uygulayabilir. Bu yüzden eğer sedef rahatsızlığına sahipseniz ve saç derinizde yara- kabuklanma şikayeti yaşıyorsanız mutlaka doktorunuza başvurun.

Saç Derisinde Kabuklanma Nedenleri-7 - Saç Bakım Güzellik Saç Derisinde Kabuklanma Nedenleri-8 - Saç Bakım Güzellik

Egzama

Egzama saç derisinde de görülebilen bir cilt problemi. Bu problemle birlikte saç deriniz tahriş olur, kızarır ve pul pul dökülür. Bazen kalın kabuklar kaşıntılı ve rahatsız edici hale gelebilir. Ayrıca yüzünüze, boynunuza ve kulaklarınızın arkasına da yayılması mümkün. Egzama tedavisi için doktorunuz size ilaçlı şampuanlar önerebilir. Doğru tedavi ile kısa sürede egzamayı ortadan kaldırabilirsiniz.

Saç derisi sağlığı için yararlı ipuçları

  • Saç derisinde yara ve kabuklanma sorunu yaşıyorsanız saçlarınızı ve saç derinizi düzenli olarak temizlediğinizden emin olun.
  • Belirtileriniz geçene kadar her gün veya gün aşırı şampuanlamaya özen gösterin.
  • Eğer doktor önerisiyle ilaçlı bir şampuan kullanıyorsanız kullanma talimatlarını eksiksiz uygulayın.
  • Saçlarınızı yıkarken saç derinize nazik davranın. Şampuanınızı nazikçe masaj yaparak uygulayın.

Saç derisi yara ve kabuklanma probleminin kaynağını bulmak, problemi kısa zamanda ortadan kaldırabilmek için son derece önemli. Bu yüzden birkaç hafta boyunca geçmeyen semptomlar yaşıyorsanız doktorunuzla konuşun. Doktorunuz saç derinizi muayene ederek durumu teşhis edebilir. Sorun ne olursa olsun ne kadar erken teşhis koyarsanız o kadar çabuk rahatlayabileceğinizi unutmayın.

Ayrıca Saç Derisinde Kaşıntı Neden Olur, Nasıl Geçer? yazımıza da göz atabilirsiniz.