0

Saç ayda ortalama 1 cm veya yılda 12 cm oranında uzar. Elbette genetiğiniz saçlarınızın uzama süresi ve oranı üzerinde etki sahibidir. Bununla birlikte diyet, yaş, saç tipi, stres seviyesi, çeşitli ilaçlar, altta yatan tıbbi durumlar gibi faktörler de saçlarınızın uzama süresini etkiler. Peki, saç nasıl uzar?

Vücudumuzda yaklaşık 5 milyon kıl kökü olduğunu biliyoruz (*).  Bunların 100.000 tanesi ise saç derisinde bulunabilir. Saç derisinde bulunan her bir saç teli üç aşamalı bir büyüme modeli izler:

Anajen: Saçın 2-6 yıl süren aktif büyüme aşamasıdır.

Katajen: Saçın büyümesinin durduğu geçiş aşamasıdır. Yaklaşık 2-3 hafta sürer.

Telojen: Saçın döküldüğü dinlenme aşamasıdır. Yaklaşık 2-3 ay sürer.

Bu süreç vücuttaki tüm tüyler için aynıdır ancak saç derisine kıyasla döngü daha kısadır. Bu yüzden vücut tüyleri saçlarınız kadar uzamaz.

Erkeklerin Saçları Daha Hızlı Nasıl Uzar?-1 - Saç Bakım Güzellik Erkeklerin Saçları Daha Hızlı Nasıl Uzar?-2 - Saç Bakım Güzellik

Saçlarınızın daha hızlı uzamasını sağlamak için ipuçları

Sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek saç büyümesi konusunda size tahmin ettiğinizden daha fazla yardımcı olabilir.

Yeterince uyuyun

Uyku, sağlıklı yaşamın önemli bir parçası. Yetişkin bir insan günlük olarak 7-9 saat gece uykusu uyumalı. Uyku sırasında salgılanan büyüme hormonları hücre üremesini hızlandırmaya yardımcı olur ve sağlıklı saç büyümesine katkıda bulunabilir.

Stresi azaltın

Stres saç da dahil olmak üzere genel vücut sağlığı üzerinde birçok olumsuz etkiye neden olabilir. Aşırı stres, saç döngüsünün büyüme evresini bozar ve saç köklerini dinlenme evresine iterek saç dökülmesine neden olabilir. Stresten uzaklaşmak için düzenli egzersiz yapın ve kendinize zaman ayırın.

Erkeklerin Saçları Daha Hızlı Nasıl Uzar?-3 - Saç Bakım Güzellik Erkeklerin Saçları Daha Hızlı Nasıl Uzar?-4 - Saç Bakım Güzellik

Saçlarınıza karşı nazik olun

Saçlarınızı tararken ve şekillendirirken nazik olun. Günlük rutininiz sırasında saçlarınıza sert davranmak kırılmalarına neden olabilir. Bu da size saçlarınızın yavaş uzadığını düşündürebilir.

Sigarayı bırakın

Sigara içmek bir dizi sağlık sorunuyla yakından ilişkili. Bunlardan biri de saç dökülmesi (*). Bu zararlı alışkanlık, saç foliküllerine zarar verebilir ve saç büyüme döngüsünde dengesizliğe yol açabilir.

Saç derisi masajını deneyin

Günlük saç derisi masajı saç köklerindeki dolaşımı uyararak artırabilir, bu da daha kalın saçlara neden olabilir. Küçük ölçekli bir araştırma her gün 4 dakika saç derisi masajı yapan erkeklerin 24 haftanın sonunda daha kalın saçlara sahip olduklarını gösterdi. Saçlarınızı yıkarken saç derinize nazikçe masaj yapmayı deneyebilirsiniz. Ancak bunu yaparken sert olmamanız oldukça önemli, aksi takdirde saç dökülmesine katkıda bulunmuş olursunuz.

Erkeklerin Saçları Daha Hızlı Nasıl Uzar?-5 - Saç Bakım Güzellik Erkeklerin Saçları Daha Hızlı Nasıl Uzar?-6 - Saç Bakım Güzellik

Ne yemeli?

Sağlıklı bir diyet çeşitli meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar, yağsız proteinler ve doymamış yağlar içerir. Bu tür bir diyet benimsemeye ve kalorisi yüksek, besin değeri az şekerli yiyecek ve içeceklerin tüketimini sınırlamaya çalışın. Ayrıca bazı vitamin ve minerallerin saç sağlığıyla ilişkili olduğunu biliyoruz. Aşağıdaki besinler saçlarınızın sağlık kazanmasını sağlayabilir:

  • Fasulye, yeşil yapraklı sebzeler, demir içeren tahıllar; yağsız sığır eti, yumurta gibi demir zengini besinler
  • Yağsız et, yumurta, balık gibi protein zengini besinler

Hangi şampuan?

Karşınızda Clear’ın Bio-Güçlendirici; saç derisi bakımı ve cilt bakımını birleştiren, çığır açan teknolojisi! Saç derisinin koruyucu bariyerini güçlendiren Guar BB18, saç derinizin doğal savunma moleküllerini harekete geçiren niasinamid ve amino asitler sayesinde saç derinizin nemlenmesini ve sağlıklı olmasını sağlıyor. Bio Güçlendirici, saç derinize tekrar eden kepek sorununu tamamen engellemeye yardımcı olacak yeni bir savunma gücü vererek eşsiz bir özgüven ve zindelik sağlıyor. Hemen, şimdi Clear Erkek Şampuanlarını keşfedin.