0

90’lı yıllardan bugüne dek erkekler için saç bakım dünyasında pek çok ürün geliştirildi. Jöle, briyantin ve wax gibi ürünler erkeklerin saçlarını daha hacimli ve şekilli göstermek için en sık kullanılan ürünler arasındaydı. Modern zamanlarda ise saç bakımı alanında erkekler için yepyeni bir ürün var: Saç pudrası. Erkek saç pudrası ürünleri saç tellerine hacim kazandırarak daha dolgun bir görünüme destek olur. Ayrıca bu ürünler saçların temiz ve bakımlı görünmesinde de rol oynar. Peki, saç pudrası erkek ürünleri ne işe yarar ve nasıl kullanılır? Gelin saç pudraları hakkında merak edilen tüm detayları yakından inceleyelim.

Erkek Saç Pudrası 1 - Saç Bakım Güzellik Erkek Saç Pudrası 1 - Saç Bakım Güzellik

Erkek Saç Pudrası Nedir?

Saç şekillendirici pudra erkek ürünleri pudra formunda olup saça hacim ve doku kazandırmanın yanı sıra saçların yağlanmasını önlemeye yardımcı olur. Toz yapıya sahip ürünler kokusuzdur ve kafada ağırlık hissi yaratmaz. Pek çok farklı içerikten oluşan ürünlerin çoğunda silikat bulunur. Böylece ürünler saça güçlü, mat ve hacimli bir görünüm kazandırır. Saç pudrası erkek ürünleri yalnızca saça uygulanmalıdır. 

Erkek Saç Pudrası Ne İşe Yarar?

Erkeklerin saç bakımının vazgeçilmezlerinden biri olan saç pudraları aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 

 • Saç derisindeki fazla yağı emerek saçların uzun süre taze ve bakımlı görünmesine destek olur.
 • Saçlara hacim ve doku kazandırarak saç şekillendirme sürecini kısaltmaya yardım eder.
 • Saç diplerinde oluşan fazla nemi emerek saçların yağlı görünmesini engellemeye katkı sunar.
 • Saçlara mat bir görünüm katarak daha doğal görünen saçlara sahip olmaya yardım eder.
 • Saçın daha parlak görünmesini destekleyerek kabarma ve uçuşma problemlerini en aza indirmeye destek olur.
 • Saç kesimi ve stilini uzun süre muhafaza etmenize destek olur. Bu da saç bakımına ayırdığınız zamandan ve bütçeden tasarruf etmenizi sağlar.
 • Saçı ısı hasarından korumaya destek olarak saçların sağlıklı görünümüne yardım eder.
 • Kepek görünümünü azaltmaya yardımcı olarak saç derisi sağlığını iyileştirmeye katkı sunar.
 • Saçlarda ekstra tutuşa destek olarak saçlarınızı daha kolay şekillendirebilmenizi destekler.
 • Geleneksel saç ürünlerine destekleyici bir alternatif olarak saç bakımına yardımcı olur.
Erkek Saç Pudrası 2 - Saç Bakım Güzellik Erkek Saç Pudrası 2 - Saç Bakım Güzellik

Erkek Saç Pudrası Nasıl Kullanılır?

Saç pudralarını saça uygulamak son derece pratiktir ve herhangi bir profesyonel beceri gerektirmez. Farklı markalar tarafından geliştirilen ürünler toz veya sprey formunda satılır. Pudraların yapısı farklı olsa bile kullanımı, içeriği ve işlevi aynıdır. Saç pudrası erkek ürünlerini aşağıdaki adımları takip ederek saçlarınıza kolayca uygulayabilirsiniz.

 

 • Az miktarda pudrayı saçlarınızın arasına serpiştirin.
 • Pudrayı seyrek ve ince telli bölgelere biraz daha fazla uygulayın.
 • Parmak uçlarınızı kullanarak pudrayı saç tellerinizin arasına iyice dağıtın.
 • Saçlarınızı istediğiniz gibi şekillendirin.
 • Pudrayı hafif nemli saçlarınıza da uygulayabilirsiniz ancak ıslak saçlara pudra sürmemeye çalışın.

 

Saç pudralarını yağlı saç görünümünü önlemek için saç derisinin yanı sıra saç tellerinize de uygulayabilirsiniz. Ancak pudranın saçlarınızda uzun süre kalması çeşitli saç derisi problemlerine neden olabilir. Bu yüzden gün bitiminde saçlarınızı yıkayarak saç pudrasından arındırabilirsiniz. Saç pudrası erkek ürünleri saçları aşırı yağlı olanlar için geçici çözümler sunar. Saçlarınız yağlı ise saç tipinize uygun kaliteli bir şampuanla saçlarınızı düzenli olarak yıkamalı ve saç tellerinizi fazla yağdan arındırmalısınız. Eğer çabuk yağlanan saçlar konusunda muzdaripseniz çözüm yolları için içeriğimize göz atabilirsiniz.

 

Erkek Saç Pudrası Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

Özel günlerde veya günlük hayatta saç pudraları ile saçlarınızda farklı stiller denemek ve yeni modeller oluşturmak için aşağıdaki önerileri dikkate alabilirsiniz:

 

 • Hacimli Bir Görünüm İçin: Saç köklerinize saç pudrasını uygulayın ve hemen ardından saçlarınızı yukarı kaldırarak tarayın. Böylece daha hacimli bir görünüm elde edebilirsiniz.
 • Doku Katmak İçin: Saç pudrasını az miktarda alarak avuçlarınıza sürün ve saçlarınızı yukarı doğru havalandırarak taramaya başlayın.
 • Saç Şeklini Korumak İçin: Saçlarınıza biraz saç pudrası serpin, bir fırça yardımıyla eşit şekilde dağıtmak için saçlarınızı tarayın. Bu sayede saç modelinizi bir süre aynı şekilde tutabilirsiniz.
 • Mat Görünüm İçin: Saçlarınızdaki yağlı görünümü azaltmak ve daha mat bir görünüm elde etmek için tüm saç derinize saç pudrası serpebilirsiniz.
 • Cesur Görünüm İçin: İddialı görünümler için tüm saçlarınıza saç pudrası uyguladıktan sonra dilediğiniz şekli verebilirsiniz.
 • Doğal Görünüm İçin: Doğal bir görünüm için saçlarınızın belirli bölgelerine az miktarda pudra uygulayabilir, daha sonra şekillendirme aşamasına geçebilirsiniz.
Erkek Saç Pudrası 3 - Saç Bakım Güzellik Erkek Saç Pudrası 3 - Saç Bakım Güzellik

Erkek Saç Pudrası Zararlı Mı?

Saç pudraları erkek ürünleri günlük olarak kullanıldığında ve gece yatmadan önce saç derisinden iyice arındırılıldığında saça zarar vermez. Bunların yanı sıra kaliteli bir saç pudrası seçimi yaparak saçlarınızda oluşabilecek durumların önüne geçebilirsiniz. Ayrıca saç pudrası kullanımında aşırıya kaçmamanız tavsiye edilir. Saç pudrası kullanımında küçük bir miktarla başlayarak daha sonra ihtiyacınıza göre miktarı artırabilirsiniz.

 

Saç pudrasını ilk kez kullanıyorsanız saç derinizin küçük bir kısmına pudrayı uygulayarak olası alerji durumunu kontrol edin. Herhangi bir alerji belirtisi yoksa ürünü saçlarınızın diğer bölgelerinde de kullanabilirsiniz. Son olarak saç pudralarının şampuan yerine geçmediğini, sadece günlük kullanıma uygun olduğunu unutmayın. Sağlıklı saçlara sahip olmak için saçlarınızı saç tipinize uygun bir şampuanla yıkamanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Eğer yağlı saçlara sahipseniz ve kendinizi her gün saç yıkamak zorunda hissediyorsanız içeriğimizi okuyarak konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

Siz de saçlarınızın daha hacimli görünmesi için yardımcı bir ürün arıyorsanız en iyi saç pudrası erkek seçeneklerine göz atabilir, saç pudralarının bakım desteğinden hemen yararlanabilirsiniz. Eğer saç derinizde sivilce problemleri yaşıyorsanız “Kafada Sivilce Neden Çıkar?” içeriğimizi okuyarak konu hakkında fikir edinebilirsiniz.