0

Cildi temizlemek ve nemlendirmek cilt bakımının en temel  kurallarından. Fakat bu uygulamaları doğru zamanda ve şekilde yapmak ve kendi cilt tipinize uygun ürünleri seçmek de  etkili sonuçlar için oldukça önemli.

Sağlıklı ve parlak bir cilde kavuşmak için yapmanız gereken ilk şey cilt tipinizi belirlemek. Bu noktada Hangi Cilt Tipine Sahipsiniz? yazımızdan yardım alabilirsiniz.

Tüm Cilt Tipleri İçin Erkek Bakım Tüyoları-1 - Saç Bakım Güzellik Tüm Cilt Tipleri İçin Erkek Bakım Tüyoları-2 - Saç Bakım Güzellik

Kuru ve hassas ciltler

Kuru ve hassas bir cilde sahipseniz odaklanmanız gereken en önemli şey; seçtiğiniz ürünlerin nazik içerikler ve yoğun nemlendirici içeren formlarda olması gerektiği. Peki gün içinde ne zaman cilt bakımı yapmalısınız?

Sabah: Sık sık tıraş olmanız gereken bir işte çalışıyorsanız, tıraşın verdiği hasarları en aza indirmek için yumuşak bir temizleyici ile güne başlayın. Gece bulunduğunuz ortamdaki havanın kirliliği ya da kuruluğu cildinizi etkiler. Bu yüzden uyandığınızda cildinizi temizlemeniz oldukça önemli.

Ardından mutlaka nemlendirici kullanın. Cilt, nemi hissetmediğinde yağ üretmeye başlar ve bu yağ gözenekleri tıkayarak sivilce, siyah nokta gibi problemlerin oluşmasına neden olur. Kuru cildiniz için yoğun nem veren bir nemlendiriciyi cildinize sürün. Ardından mutlaka bir güneş kremi kullanın.

Akşam: Gün sonunda içtiğiniz kahve, yediğiniz yiyecekler ve bulunduğunuz ortamın havası nedeniyle cildiniz kirlenir. Uyumadan önce temizlemeyi unutmayın. Uyuduğunuz esnada cilt kendini yeniler ve onarır. Buna yardımcı olmak için hafif bir nemlendirici kullanarak daha parlak bir cilt ile uyanabilirsiniz.

Tüm Cilt Tipleri İçin Erkek Bakım Tüyoları-3 - Saç Bakım Güzellik Tüm Cilt Tipleri İçin Erkek Bakım Tüyoları-4 - Saç Bakım Güzellik

Yağlı ve sivilceye eğilimli ciltler

Sivilceler ve diğer cilt problemleriyle en sık karşılaşan cilt tipi yağlı ciltler olarak kabul edilir. Bu yüzden diğer cilt tiplerine göre daha fazla aşamayı rutininize dahil edebilirsiniz.

Sabah: Güne cildinizi temizleyerek başlayın. Ardından gözeneklere biriken kirlerin derinlemesine temizlenmesi için bir yüz yıkama jelini rutininize dahil edin.

Nemlendirici yine olmazsa olmaz aşamalardan. Burada matlaştırıcı bir nemlendirici seçebilirsiniz. Tercihe bağlı olarak bir C vitamini serumu da edinebilirsiniz. C vitamini cildinizi güneşin zararlarından ve yaşlanma etkilerinden korumaya yardımcı olur. Tabii güneş kremi kullanmayı da unutmayın.

Akşam: Akşam rutininize mutlaka bir peeling dahil edin. Peelingler gün içinde gözeneklerinizin içine birikmiş tüm kalıntıların temizlenmesinin en iyi yollarından sayılır. Önce cildinizi temizleyin ardından peelingi uygulayın. Son aşama olarak yatmadan hafif ve yağsız formdaki nemlendiriciyi uygulayın. Yağsız nemlendirici cildinizin gece nefes almasına yardımcı olur.

Ayrıca Yağlı Ciltle Nasıl Mücadele Edilir? yazımıza göz atabilirsiniz.

Karma Ciltler

Ne yağlı ne kuru bir cildiniz varsa yine de yukarıda bahsettiğimiz aşamalardan geçmeniz gerekir. Karma ciltler için uygun olan bir temizleyici ve nemlendirici edinin. Sabah ve akşam mutlaka bu ürünleri kullanın.

Bunun yanında cildinizi beslemek için kağıt maskelerden de yardım alabilirsiniz. Haftada 1-2 kere yapacağınız kağıt maske ışıl ışıl bir cilde kavuşmanıza yardımcı olur.

Ayrıca Erkeklere Özel Burun Tüylerini Alma Rehberi yazımız ilginizi çekebilir.