0

Dişlerinizi fırçalarken ya da diş ipi kullandığınızda diş etleriniz kanıyor olabilir. Bunun nedeninin diş fırçalama sırasında sert davranmakdan kaynaklı olduğunu düşünüp omuz silkenlerdenseniz bir daha düşünün. Diş eti kanaması diş etlerinizde ve ağız sağlığınızda bir sorun olduğunun gösteriyor olabilir. Diş eti iltihabı kızarıklığa, şişmeye ve hassasiyete neden olarak diş eti iltihabı veya periodontitis gibi periodontal bir hastalığın belirtisi olabilir.

Önce diş eti kanamasının nedenini belirleyin, ardından aşağıdaki çözüm yöntemlerinden sizin için olanı seçebilirsiniz.

Diş Eti Kanaması Neden Olur?-1 - Saç Bakım Güzellik Diş Eti Kanaması Neden Olur?-2 - Saç Bakım Güzellik

Ağız hijyenine dikkat edin

Diş eti kanaması kötü ağız ve diş hijyeninin nedeni olabilir. Diş eti çizgisi boyunca plak birikmesi olduğunda diş etleri iltihaplanır ve kanar. Plak, dişlerinizi ve diş etlerinizi kaplayan bakteri içeren yapışkan bir filmdir. Yeterince fırçalamaz veya diş ipi kullanmazsanız, bakteriler yayılabilir ve diş çürümesine veya diş eti hastalığına neden olabilir. Ağız hijyenini iyileştirmek için günde en az iki kez dişlerinizi fırçalamanız gerekir. Ayrıca doğru diş fırçası ve diş macunu seçimi de büyük önem taşır. Signal diş fırçaları ve diş macunları arasından ihtiyacınıza ve diş probleminize uygun ürünleri seçebilirsiniz. Ayrıca 5 Diş Fırçalama Hatası yazımıza da göz atmanızı öneririz.

Stres seviyenizi azaltın

Yapılan bazı araştırmalar stresin tüm sağlığı olumsuz etkilemesinin yanında periodontal hastalıklarla da arasında bağlantı olduğunu söylüyor. (*) Bunun sebebi de, vücudun savunmasının bir diş eti enfeksiyonuyla savaşamayacak kadar zayıflaması olarak tahmin ediliyor. Başka bir tahmin ise duygusal stres yaşayan insanların yeterince sağlıklı beslenmeye ve ağız hijyenine dikkat etmemesi yönünde.

Sigarayı bırakın

Sigara içmek vücudunuzun bağışıklık sistemini düşürerek, vücudunuzun bakterilerle savaşmasını zorlaştırabilir. Bu da diş eti hastalıklarına yol açabilir. Sigarayı bırakmak diş etlerinizin iyileşmesine ve kanamayı durdurmasına yardımcı olabilir.

C ve K vitamin takviyesi alın

C vitamini bakımından zengin yiyecekler bağışıklık sisteminizi güçlendirerek diş eti kanamasına neden olan enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur. C vitamini eksikliği de tam tersi bir etki yaratarak diş eti hastalıklarını ve kanamayı daha da arttırabilir. Güçlü bir antioksidan olan C vitamini, bağ dokusunu güçlendirir ve diş etlerinizin iç yüzeyini korur, bu nedenle her gün yeterince C vitamini içeren besinler tükettiğinizden ya da takviye C vitamini aldığınızdan emin olun.

K vitamini ise; kanın pıhtılaşmasına yardımcı olduğu için önemli bir besindir. Yeterli tüketildiğinde diş eti kanamasını hafifletir. Ispanak ve lahana gibi gıdalarda bol miktarda K vitamini bulunur.

Diş Eti Kanaması Neden Olur?-3 - Saç Bakım Güzellik Diş Eti Kanaması Neden Olur?-4 - Saç Bakım Güzellik

Soğuk kompress uygulayın

Tüm bunların yanında diş eti kanamasının tek nedeninin diş eti hastalığı olmadığını da söyleyelim. Diş etinde oluşan herhangi bir yaralanma da diş etlerinin kanamasına neden olur. Yapacağınız soğuk kompress ile şişlikleri azaltarak kanamayı durdurabilirsiniz. Diş etlerinize günde birkaç kez, aralıklarla 5’er dakika bir buz paketi veya soğuk bir bez uygulayın.

Daha az karbonhidrat tüketin

Yapılan bazı araştırmalarda karbonhidrat tüketiminin azalması ile, diş eti sağlığının iyileşebileceği ve diş eti hastalıklarının önlenebileceği tespit edilmiştir. (*) Karbonhidratlar ve şekerli yiyecekler plak oluşumuna ve bakterilerin artmasına neden olur ve diş etlerinizde ne kadar çok plak birikirse, diş eti kanaması olasılığınız da o kadar artar.

Ağzınızı tuzlu su ile çalkalayın

Ağzınızı düzenli olarak ılık tuzlu su karışımı ile çalkalamak bakterileri azaltabilir ve diş eti kanamasını durdurabilir. Bir bardak ılık suya yarım çay kaşığı tuz ekleyin ve ağzınızı günde üç ila dört kez birkaç saniye çalkalayın. Kanama bir yaralanmadan kaynaklanıyorsa, tuzlu su karışımı ile durulama ağzınızı temiz tutarak  yara enfeksiyonuna neden olabilecek bakterileri de yok eder.

Önemli Not: Kanamalarınız çok şiddetliyse ve uzun süredir geçmiyorsa bir diş hekimine görünmeyi ihmal etmeyin.

Dişleriniz İçin Zararlı 6 Yiyecek yazımız da ilginizi çekebilir.