0

Bembeyaz bir gülümseme, sağlıklı dişlerden daha fazlasını ifade eder. Çünkü gülümsemeniz hem kendinize olan güveninizi artırır hem de bu hissin karşınızdaki kişiye de geçmesini sağlar. Stilinizi tamamlayan sağlıklı bir gülüş ile iletişimde avantajlı taraf olabilirsiniz.

Beyaz dişlerin sırrı ise düzenli bir ağız bakım rutini uygulamak ve hekim kontrollerini ihmal etmemek. Dişlerinize ne kadar iyi bakarsanız bakın düzenli olarak muayene olmak büyük önem taşıyor. Çünkü dişlerinizin belirli aralıklarla profesyonel diş temizliğine de ihtiyacı var.

Profesyonel diş temizliği genellikle basit ve ağrısız. Yine de neler olup bittiğini bilmek eğer bu konuda endişeleriniz varsa faydalı olabilir.

Diş Temizliği Sırasında Ne Olur? -1 - Saç Bakım Güzellik Diş Temizliği Sırasında Ne Olur? -2 - Saç Bakım Güzellik

1. Fiziksel muayene

Profesyonel diş temizliği, diş hekimi tarafından yapılır. Öncelikle tüm dişlerin fiziksel muayenesi ile işe başlanır. Diş hekiminiz diş ve diş etlerinizi herhangi bir diş eti iltihabı veya olası sorunlar açısından kontrol eder. Eğer bir sorun veya tedavi ihtiyacı tespit etmezse diş temizliği için gerekli hazırlıkları yapar.

2. Plak ve tartar temizliği

Diş temizliği sırasında diş hekimi, diş eti hattınızın etrafındaki ve dişlerinizin arasındaki plak ve tartarı temizler. Bunu yaparken kullanılan alet sebebiyle kazıma sesi duyabilirsiniz, bu son derece normal. Ağzınızda ne kadar çok tartar varsa o bölgenin temizlenmesi o kadar uzun sürer.

Dişleri düzenli olarak fırçalamak ve diş ipi kullamak, plağın birikmesini ve tartara dönüşmesini engeller. Tartara dönüştükten sonra temizliğini ancak profesyonel diş temizliği ile sağlayabilirsiniz.

Diş Temizliği Sırasında Ne Olur? -3 - Saç Bakım Güzellik Diş Temizliği Sırasında Ne Olur? -4 - Saç Bakım Güzellik

3. Yoğun diş macunu temizliği

Dişleriniz tamamen tartarsız hale geldikten sonra diş hekiminiz onları güçlü bir elektrikli fırça ile fırçalar. Bu da gıcırtı sesi çıkarır. Bu ses bazılarına korkutucu gelse de derinlemesine temizlik yapmanın harika bir yolu. Profesyonel diş temizliğinde normal diş macunu gibi kokan ve tat veren diş macunu kullanılır. Bununla birlikte dişlerinizi nazikçe fırçalayan yoğun bir kıvamı vardır. Profesyonel diş temizliğinin yılda iki kez yapılması güvenli kabul edilir. Ancak evde dişlerinizi fırçalarken sert olmamanız gerektiğini unutmayın, aksi takdirde diş minesine zarar verebilirsiniz.

4. Uzman diş ipi kullanımı

Ağız bakım rutininizde diş ipi kullanımına mutlaka yer vermelisiniz. Bununla birlikte uzman bir diş ipi seansı da dişleriniz için oldukça faydalı. Diş hekiminiz atladığınız dişlerin arasına da girebilir ve diş etlerini kanatabileceğiniz olası sorunlu noktaları tespit edebilir. Profesyonel diş temizliği sırasında diş ipi kullanımı, temizlik işleminin başlarında kalan plak veya diş macunu kalıntılarını da ortadan kaldırır.

5. Durulama

Bu adımda herhangi bir kalıntıdan kurtulmak için ağzınızı çalkalamanız istenir. Diş hekimleri bunun için genellikle size sıvı florür içeren bir durulama suyu verir.

Diş Temizliği Sırasında Ne Olur? -5 - Saç Bakım Güzellik Diş Temizliği Sırasında Ne Olur? -6 - Saç Bakım Güzellik

6. Florür tedavisinin uygulanması

Diş temizliğinin son adımı florür işlemidir. Bu uygulama, dişlerinizin birkaç ay boyunca çürüklerle savaşmasına yardımcı olmak için koruyucu olarak gerçekleştirilir. Diş hekiminiz bu noktada size hangi aromayı sevdiğinizi sorabilir. Ardından köpüklü jeli veya yapışkan macunu dişlerinize uyan bir ağızlığa yerleştirir. Jel (veya macun) genellikle bir dakika kadar dişlerinizde bekletilir. Köpüklü jelin yanı sıra florür verniği de küçük bir fırça ile dişlerin üzerine sürülür. Tükürük ile temas ettiğinde hemen sertleşen bir malzeme olduğu için işlemin ardından hemen yiyip içmeye başlayabilirsiniz.

Düzenli diş hekimi muayenesi sırasında hekiminiz başka uygulamalar gerekli görürse onları da yapabilir. Yine de genel anlamıyla diş temizliği sırasında bu adımlar izleniyor. Muayene, olası sorunların erken tespiti ve tedavisi için oldukça önemli. Bir diğer önemli konu ise diş sağlığını korumak adına iyi bir ağız bakım rutini benimsenmesi.

Dişlerinizi günde en az iki kez florürlü bir diş macunu ve yumuşak kıllı bir diş fırçası ile fırçalayın. Bu noktada Signal White Now Glossy Shine Diş Macunu’nu deneyebilirsiniz. Diş lekelerini gidermeye yardımcı beyazlık sağlayan formülü sayesinde düzenli kullanımda daha beyaz dişlere sahip olmanızı sağlar. Mavi safir pigment teknolojisi sayesinde diş minesini aşındırmaz.

Ayrıca Hassas Dişlerin Nedeni Nedir? Nasıl Önlenir? yazımıza göz atabilirsiniz.