0

Salgınla birlikte el yıkamanın önemini tekrar tekrar kavradığımız günler yaşıyoruz. Kiri ve mikropları en kesin şekilde hayatımızdan çıkarmak istiyoruz. Bunun için en kestirme çözümse ellerimizden, onların temizliğinden geçiyor. Yani, öylesine bir el yıkama alışkanlığınız varsa, bu durumun değişme vakti geldi.

Hijyenik bir el yıkama için normalde beş ya da altı saniye, sabun değdirerek yıkanan ellerin esaslı şekilde temizlenmesi ve mikrop, bakteri ve virüslerden arındırılması vakit ve sabır gerektiriyor. 

Tertemiz Eller: Hijyenik El Yıkama Nasıl Olmalı?-1 - Saç Bakım Güzellik Tertemiz Eller: Hijyenik El Yıkama Nasıl Olmalı?-2 - Saç Bakım Güzellik

Hijyenik El Yıkama Süresi Nedir? Kaç Tekrar Yapılmalıdır?

Uzmanlar tarafından hem üç öğünden önce ve hem de sonra ellerin yıkanması öneriliyor. Ayrıca, aşağıdaki durumlardan sonra da mutlaka ellerinizi yıkamalısınız.

 • Öksürük ve hapşırık sonrası 
 • Tuvalete girmeden önce ve tuvaletten çıktıktan sonra
 • Diş, ağız, yüz, göz temizliğinden önce
 • Pişmemiş gıdalarla temas ettikten sonra
 • Burun temizliğinden sonra
 • Çöplere ve bozulmuş gıdalara temas ettikten sonra
 • Toplu taşıma araçlarını kullandıktan sonra
 • Dışarıdan eve girdiğimizde
 • Eller görünür şekilde kirlendikten sonra
 • Hayvanlarla temas sonrasında 
 
Tertemiz Eller: Hijyenik El Yıkama Nasıl Olmalı?-3 - Saç Bakım Güzellik Tertemiz Eller: Hijyenik El Yıkama Nasıl Olmalı?-4 - Saç Bakım Güzellik

7 Adımda El Temizliği Nasıl Yapılır?

Bu günlük ritüeli adımlara dökmek gözünüzü korkutmasın. Yalnızca 20 saniyenizi ayırarak (Dünya Sağlık Örgütü, içinizden bir "İyi Ki Doğdun" şarkısı söyleyebileceğinizi öneriyor mesela) görevi tamamlayabilirsiniz. 

Hijyenik el yıkama için öncelikle ellerinizdeki ve bileklerinizdeki aksesuarları çıkarın. Akmakta olan su altında ellerinizi ıslatın ardından ellerinizi sabunlayın Dove Nemlendirici Sıvı Sabun serisinden zevkinize göre seçeceğiniz ürünü bir bozuk para boyutunda uygulayabilirsiniz.

 1. Avuçlarınızı ovuşturun.
 2. Ellerinizin arkasını, parmaklarınızın birbirine geçirerek ovuşturun. 
 3. Parmaklarınızın birbirine geçirerek avuçlarınızı ovun.
 4. Parmaklarınızın arkasını avucunuza sürterek temizleyin. 
 5. Baş parmaklarınızı ovuşturarak temizleyin.
 6. Parmaklarınızın ucunu avucunuza sürterek temizleyin. 
 7. Bileklerinizi sabunlayın. 

Ellerinizi durulayın. Ellerinizi kuruturken kağıt havlu kullanın ve kağıt havluyla musluğu kapatın.

El Yıkamada Sabun Şart Mı?

Evet. Yalnızca suyla el yıkamak kirin, mikropların ve hastalık yapan patojenlerin ellerinize veda etmesine yardımcı değil. Hijyenik el yıkamada ellerinizi sert hijyen ajanları yerine, onları besleyecek içeriklere sahip sabunlarla yıkayabilirsiniz. Örneğin Dove Nemlendirici Sıvı Sabun, krem bazlı formülüyle cildinizi nemlendirir. Formülünde kullanılan 1/4 oranındaki kremle cildinizin beslenmesine yardımcı olur. Dünya Sağlık Örgütü, suya ve sabuna ulaşamadığınız anlarda alkol bazlı bir dezenfektandan yardım alabileceğinizi belirtiyor. Dilerseniz kolonya da kullanabilirsiniz.

 
Ayrıca kişisel hijyen konusunda dikkat etmeniz gereken daha fazla detay için temizsözlük.com'a göz atmayı unutmayın.