0

Kuğu gibi bir boyuna sahip olmak istiyorsanız, bunun aslında çoğumuzun genetiğinde olmadığını söyleyebiliriz.

Boyun ve dekolte bölgesi, yüzümüzden daha az yağ bezine sahiptir, bu bölgelerde sivilce probleminin çok nadir yaşanmasından da bunu anlayabiliriz. Ancak bu durum, aynı zamanda bu bölgenin daha kuru olduğu ve dolayısıyla kırışıklık ve sarkmaya daha yatkın olduğu anlamına da gelir. Bazı yöntemler ve bakım tüyoları ile gıdı oluşumunu, sarkmaları ve hindi boynu denilen şişkinlikleri önlemeniz mümkün.

Başlamadan size bir sır vereyim; son 2 yıldır gua sha taşı ile neredeyse her gün masaj yapmam sonucu gıdımın azaldığını ve çene bölgemin şekillendiğini gözle görebiliyorum. Birazdan bu konunun detaylarına da değineceğim. Önce diğer yöntemlerden bahsedelim.

Gıdı Oluşumunu Engellemek için 8 Öneri-1 - Saç Bakım Güzellik Gıdı Oluşumunu Engellemek için 8 Öneri-2 - Saç Bakım Güzellik

Nemli tutun

Yukarıda da söylediğimiz gibi boyun genellikle yüz bölgesine göre daha kurudur ve bakımı en çok unutulan bölgeler arasındadır. Boynunuzu ve çene altınızı nemlendirmeyi alışkanlık haline getirmenizde fayda var. Hatta göğsünüzü de unutmamalısınız. Düzenli nemlendirme ile bu bölgelerin kurumasını, çizgilerin oluşmasını geciktirmeniz mümkün.

Cilt tipinize ve cilt ihtiyaçlarınıza uygun bir nemlendirici kullanmayı ihmal etmeyin. Bu noktada Simple’ın birbirinden farklı cilt ihtiyaçlarına yönelik nemlendiricileri arasından seçiminizi yapabilirsiniz.

Kereviz suyu içmeyi deneyin

Kereviz tam bir detoks sebzesidir. Vücudunuzdan toksinleri atmaya yardımcı olurken sizi rahatlatır. Bu detoksların sadece sindirim sisteminiz ve karın bölgeniz için çalışmadığını, aslında tüm vücudunuz üzerinde etkili olduğunu biliyor muydunuz? Kereviz, Anti-inflamatuar etkisi ile şişkinliği azaltırken, içerdiği silika sayesinde cildin nemini ve elastikiyetini artırır.

Bazı sabahlar güne kereviz suyu ile başlayabilirsiniz. Kalan posayı da boynunuza masaj yaparak uygulamayı unutmayın.

Şişkinlik için kahve kullanın

Eğer gıdı bölgeniz zaman zaman daha fazla şişiyorsa bunun nedeni muhtemelen su birikmesi. Ekstra şişkinlik hissettiğiniz zamanlarda parçalayıcı etkileri ile bilinen kahveden yardım alabilirsiniz. 2 yemek kaşığı kahve, 1 yumurta akı ve nemlendirici bir doğal yağı karıştırın ve gıdı bölgenize sürün. 15-20 dakika bekleyin bol su ile iyice durulayın. Yumurta akının sıkılaştırıcı etkisi sayesinde hem şişkinlikten kurtulabilir hem de cildinizi sıkılaştırabilirsiniz.

Tüm yüzünüze kahveyi bu tarif ile kullanmayın. Bu noktada Türk Kahvesi Peeling Nasıl Yapılır, Faydaları Nedir? Yazımıza göz atabilirsiniz.

Gıdı Oluşumunu Engellemek için 8 Öneri-3 - Saç Bakım Güzellik Gıdı Oluşumunu Engellemek için 8 Öneri-4 - Saç Bakım Güzellik

Güneşe dikkat edin

Güneş kremi kullanmak tüm cildinizin sağlıklı olmasının en büyük anahtarı. Güneşin zararlı ışınları cildimiz üzerinde birçok probleme neden olur. Çizgilerin oluşumu, yaşlanma etkileri, renk değişiklikleri bunlardan sadece birkaçı. Eğer yüzünüze güneş kremi uygulamadan evden çıkmamayı alışkınlık haline getirdiyseniz harika, bunu boyun ve dekolte bölgeniz için de yapmayı unutmayın.

Sık sık masaj yapın

Buğday tohumu yağı ile yapılan nazik bir lenf masajı, fazla sıvıları dışarı atmak için dolaşımı hızlandırabilir. Farklı yağlar kullanarak da masaj yapmak etkili olacaktır. Bunun için tercih ettiğiniz yağdan birkaç damla parmaklarınıza alın, boynunuza ve çenenizin altına yukarı doğru hareketler ile uygulayın. Çene çizgisinden kulaklarınıza doğru çıkarak ve tüm boynunuza aşağı doğru inerek nazik dokunuşlar ile masaj yapın.

Salatalık ile şişkinliği önleyin

Cilt bakımının harika doğal içeriklerinden olan salatalık tüm cildinizin şişkinliğini azaltmaya yardımcı olur. Eğer şiş hissettiğiniz zamanlarda kahve ve yumurta ile bir maske yapacak zamanınız yoksa salatalıktan yardım alabilirsiniz. Hatta belki de salatalığı diğer içeriklerin önüne bile koyabilirsiniz. Salatalığı dondurun ve boynunuza masaj yaparak uygulayın. Farklı ve daha pratik bir tarif için videomuzu izleyebilirsiniz.

Gua sha ve jade roller kullanın

Gelelim benim deneyimleyip etkili sonuçlar aldığım gua sha masajına. Eğer daha önce gua sha ya da jade roller kullanmadıysanız, yazılarımızı okuyarak daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Burada en önemli nokta bu masajları düzenli bir hale getirmek. Uzun sürede etkili sonuçlar alabileceğiniz bu taşlar ile yapılan masajlara mutlaka bir doğal yağ ya da cilt bakım serumunuzu ekleyin. Aşağıdan yukarı hareketler ve hafif baskı ile her gün birkaç dakika boyun ve çene bölgenize masaj yapın.

Boyun egzersizi yapın

Zamanla boyun derisi ve boyun bölgesindeki kaslar gevşer. Özellikle her gün bilgisayara başında geçirdiğiniz bir işiniz varsa, düzenli olarak boyun egzersizleri yapmalısınız. Bu sadece görünüş için değil, ağrı ve sızılardan kurtulmak için de oldukça önemli.

Çenenizi göğsünüze değdirin ve yukarı kaldırın. Başınızı sağa ve sola yatırın ve kafanız ile dairesel hareketler yapın. Günde birkaç defa bunu yaparak hem boynunuzu rahatlatabilir hem de sarkmaları geciktirebilirsiniz.