0

Hem fiziksel hem de psikolojik rahatsızlıkları gidermek için başvurulan yöntemlerden biri aromaterapilerdir. Aromaterapi seanslarında çeşitli esansiyel yağlar kullanılır. Uçucu özelliği ile bilinen esansiyel yağlardan biri de ylang ylang yağıdır. Son yıllarda farklı özellikleri ile gündemde olan bu yağ saç ve cilt sağlığını destekler. Ayrıca bulunduğu ortama pozitif etki sunan ylang ylang yağı, özel günlerde çeşitli mekanlar ve oteller tarafından dekorasyon unsuru olarak da kullanılabilir. Peki, ylang ylang kokusu nasıldır ve ylang ylang yağı özellikleri nelerdir? Gelin ylang ylang yağı hakkında tüm detayları hep birlikte keşfedelim.

Ylang Ylang Yağı Nedir?

Bilimsel adı “cananga odorata” olan ylang ylang yağı sarı çiçeklere sahip bir bitkiden elde edilir ve kozmetik dünyasında sıklıkla kullanılır. Bu bitki; Malezya, Hindistan ve Avustralya gibi bölgelerde çokça yetişir. Uçucu yağlar içerisinde en değerli olanlardan biri ylang ylang yağıdır. Ylang ylang yağı kokusu oldukça güçlü olduğu için genellikle parfüm endüstrisinde tercih edilir.

ylang ylang 1 - Saç Bakım Güzellik ylang ylang 1 - Saç Bakım Güzellik

Ylang Ylang Nasıl Kullanılır?

Uçucu yağlar kategorisinde bulunan ylang ylang yağı doğrudan cilde uygulanmaz. Uçucu yağlar saf ve etkili özlerden oluştuğu için doğru seyreltme yöntemleri uygulandıktan sonra cilt üzerinde kullanılmalıdır. Bir taşıyıcı ile seyreltilen yağ, küçük bir alerji testi yaptıktan sonra cilt üzerine rahatlıkla uygulanabilir. Yetişkinler için 30 gr sabit yağa 3-4 gr civarında seyreltme yapılabilir. 3 damla ylang ylang yağı bir çay bardağı suya damlatılarak kullanılabilir. Yağ sadece harici kullanım içindir. Cilde masaj eşliğinde uygulanır. Ayrıca ylang ylang yağını sabit bir yağ (ayrıştırılmış Hindistan cevizi yağı) ile karıştırarak vücudunuza, bileklerinize, şakaklarınıza ve boynunuza uygulayabilirsiniz. Oldukça çarpıcı bir aromaya sahip olan yağ, aromaterapi difüzörü ile ev veya ofis ortamında da rahatlıkla kullanılabilir.

Ylang Ylang Yağı Faydaları Nelerdir?

Ylang ylang yağı faydaları aşağıdaki gibidir:

 • Kan akışının dengelenmesine yardım eder.
 • Kalp ritminin dengelenmesine katkı sunar.
 • Kardiyovasküler sistem sağlığını destekler.
 • Kokusu ile mod yükseltici etki sunar.
 • Anksiyete belirtilerinin azaltılmasına yardım eder.
 • İltihapların vücuttan uzaklaştırılmasına destek olur.
 • Parazitleri vücuttan kovmaya katkı sunar.

Ylang Ylang Yağı Saça Faydaları Nelerdir?

Ylang ylang yağı saça faydaları olan bir üründür. Özellikle hassas ve kuru saç derisini nemlendirmeye yardımcı olan yağ saça ışıltı ve canlılık katmaya destek olur. Kepekli saçlarda da saç dersini arındırarak kepeği önlemeye yardım eder. Saçına ylang ylang yağı kullananlar kırılarak dökülen saçlarını güçlendirme ve sağlıklı saç uzatma konusunda bu özel yağdan destek alır. Şampuanınızın içine 15-20 damla ylang ylang yağı ekleyerek şampuan şişesini çalkalayabilir, 5 dakika bekledikten sonra şampuanı kullanmaya başlayabilirsiniz. Böylece ylang ylang yağını saç bakım rutininize düzenli olarak dahil etmiş olursunuz. Ayrıca saçlarınızı canlandırmak için argan yağı da kullanabilir, dilerseniz argan yağının faydaları içeriğini okuyarak konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

ylang ylang 2 - Saç Bakım Güzellik ylang ylang 2 - Saç Bakım Güzellik

Ylang Ylang Yağı Cilde Faydaları Nelerdir?

Ylang ylang yağı cilde faydaları şunlardır:

 • Antiseptik ve antibakteriyel özelliklere sahip olan ylang ylang yağı cilt görünümünü iyileştirmeye ve sivilceleri tedavi etmeye destek olur.
 • Cilt üzerindeki yaraların iyileşmesinde destekleyici rol üstlenir.
 • Yaşlanma ve tahriş nedeniyle oluşan cilt sorunlarını önlemede yardımcıdır.
 • Cilt üzerinde oluşan kaşıntı ve egzama gibi sorunları azaltmaya katkı sunar.

Yağlı bir cilde sahipseniz cilt bakımında ylang ylang yağının yanı sıra çay ağacı yağını da tercih edebilirsiniz. Çay ağacı yağının faydaları hakkında fikir edinmek için içeriği okuyabilirsiniz.

Ylang Ylang Yağı Zararları Nelerdir?

Ylang ylang yağı zararları aşağıdaki gibidir:

 • Hassas ciltlerde alerji sorunları oluşturabilir.
 • Alerjik bünyeye sahip olanlarda kontakt dermatit gibi cilt hastalıklarına neden olabilir.
 • Yüksek miktarlarda kullanımı baş ağrısı ve bulantıya yol açabilir.
 • Hamile kişilerin yağı kullanmadan önce doktora danışması tavsiye edilir.

Siz de cildinizdeki yara ve sivilce gibi izlerle mücadele ediyor, doğal bir tedavi desteği arıyorsanız ylang ylang yağı kullananlar arasına katılabilir, bu özel yağı güzellik rutininize hemen ekleyebilirsiniz.