0

Kükürt kelimesi, size fen bilgisi derslerini hatırlatabilir, ancak bu element aslında doğal tıbbın temeli. Antimikrobiyal özellikleri sayesinde sivilce ve diğer cilt problemlerinin tedavisine yardımcı olmak adına yüzyıllardır kullanılıyor. Ayrıca kolay erişilebilir bir içerik. Kükürt özellikle kükürt sabunu, çeşitli sivilce ürünleri ve bazı reçeteli ilaçlarda yaygın olarak bulunur.

Kükürt sabunu faydaları ve konuyla ilgili merak ettikleriniz için okumaya devam edin.

Kükürt Sabununun En Önemli 6 Faydası-1 - Saç Bakım Güzellik Kükürt Sabununun En Önemli 6 Faydası-2 - Saç Bakım Güzellik

Kükürt sabunu nedir?

Kükürt sabunu, sayısız sağlık yararına sahip bir cilt temizleme ürünü. Kükürt sabunun faydaları cilt bozukluklarının tedavisinden cildinizi etkin şekilde temizlemeye kadar değişebilir. Kükürt sabunu ayrıca içerik olarak şampuanlarda, losyonlarda, kremlerde de bulunur. Kükürt sabununun faydalarını anlamak, onu kullanmanın sizin için iyi bir seçim olup olmadığını belirlemeniz için oldukça önemli.

Kükürt sabununun özellikleri nelerdir?

Kükürt sabun ürünleri genellikle yaklaşık %10’luk bir kükürt içeriği ile formüle edilir. Sabunun geri kalanı, kükürt kokusunu örtmek için nötr bir sabun bazı ve kokudan yapılır. Kükürdün cildi kurutma yeteneği nedeniyle, antibakteriyel ve antiseptik faydalarının yanı sıra yaygın cilt problemlerini tedavi etmek için kullanılır.

Kükürt sabunu ne işe yarar?

Kükürt sabunu, tıpkı benzoil peroksit ve salisilik aside benzer şekilde çalışır. Ancak sivilce sorunu ile savaşan diğer bileşenlerin aksine, kükürt cildinize karşı daha nazik olma eğiliminde.

Kükürt sivilce oluşumuna katkıda bulunabilecek fazla yağın emilmesine yardımcı olmak için cildinizin yüzeyini kurutmayı sağlar. Ayrıca gözeneklerin açılmasına yardımcı olmak için ölü cilt hücrelerini de kurutur. Bu nedenle bazı cilt bakım ürünleri sivilce ile mücadele eden diğer bileşenlerle birlikte kükürt içerir.

Kükürt Sabununun En Önemli 6 Faydası-3 - Saç Bakım Güzellik Kükürt Sabununun En Önemli 6 Faydası-4 - Saç Bakım Güzellik

Kükürt sabununun faydaları nelerdir?

Kükürt sabununun cilde faydaları olduğundan kısaca bahsettik. Bu faydalara daha yakından bakmak için okumaya devam edin.

Sivilce tedavisi

Kükürdün özelliklerinden biri de cildin kurumasına ve soyulmasına neden olması. Cildinizde sivilce oluştuğunda cildiniz normalden daha nemli ve yağlıdır. Kükürt cildi kuruttuğu için cildinizdeki sivilce ve diğer lekelerin iltihaplanmasını azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca yağlılığı azaltarak ve gözeneklerin tıkanmasını önleyerek ciltteki beyaz noktaların görünümünün azalmasına katkıda bulunabilir.

Seboreik dermatit

Seboreik dermatit, ciltte büyüyen ve cildi yağlı, kırmızı, pullu hale getirebilen mantarlardan kaynaklanan bir cilt problemi. Bu cilt hastalığı yüzünüz, göğsünüz, koltuk altlarınız ve saç çizginiz de dahil olmak üzere vücudunuzun birçok yerinde ortaya çıkabilir. Kükürt sabunu mantarı ortadan kaldırmaya yardımcı olur, bu da seboreik dermatit tedavisine katkı sağlayabilir.

Gül hastalığı

Gül hastalığı olarak bilinen rosacea yanaklarda, alında, çenede ve burunda kızarıklık, leke veya şişliklere neden olan kronik bir cilt rahatsızlığı. Ayrıca saç derisi, göğüs, boyun ve kulaklarda da oluşabilir. Bu rahatsızlık tedavi edilmezse kızarıklık kalıcı ve rahatsız edici hale gelir. Kükürt sabunu kurutma yeteneğiyle kızarıklığı azaltmaya ve cildinizde alevlenen rosacea şişliklerini gidermeye yardımcı olabilir.

Kükürt Sabununun En Önemli 6 Faydası-5 - Saç Bakım Güzellik Kükürt Sabununun En Önemli 6 Faydası-6 - Saç Bakım Güzellik

Yara izleri

Eğer sivilce geçmişiniz varsa, yüzünüzde sivilce izleri olması muhtemel. Bunların rengi ve boyutu değişebilir ancak ortak bir yanları vardır: Kurtulmak oldukça zordur. Kükürt cildi kuruttuğu ve ölü deri hücrelerini çıkardığı için teorik olarak yara izlerinin görünümünü de azaltabilir.

Uyuz tedavisi

Uyuz, mikroskobik akarlar kendilerini derinin altına gömdüğünde ortaya çıkar. Bu kaşıntı, ağrı ve kızarıklıklara neden olur. Kükürt sabunu bu akarları öldürebilir. Bu da onu uyuzdan kurtulmanın etkili bir yolu haline getirir. Elbette başka uyuz gibi ciddi rahatsızlıklar olmak üzere cilt hastalıkları için öncelikle doktorunuza başvurmanız gerekir.

Saçkıran

Saçkıran, bir tür mantarın neden olduğu bir deri döküntüsü. Çoğu zaman açık bir merkezi olan kırmızı, halka şeklinde bir döküntü olarak görülür. Kaşıntıya ve o bölgedeki saçın dökülmesine neden olur. Enfekte bir kişi veya hayvanla doğrudan cilt teması yoluyla yayılabilir. Kükürt sabunu, durumu hafifletmeye yardımcı olabilir (Öncelikle doktorunuzu görmeniz gerektiğini unutmayın).

Kükürt sabunu nasıl kullanılır?

Görüldüğü üzere kükürt sabununun cilde faydaları saymakla bitmiyor. Kükürt sabununun faydalarından yararlanmak için onu günlük olarak kullanabilirsiniz. Bu tür bir sabun yüzünüzde kullanmanız için de oldukça naziktir. Konu sabunla cilt temizliği olduğunda, kükürt sabununun kokusu rahatsız edici gelebilir. Ancak merak etmeyin, kokusu cilt üzerinde uzun süre kalmaz ve yıkamanın ardından kolayca kaybolur.

Ayrıca sabunla kaş sabitleme ve hangi el sabunu kullanılmalı yazılarımız ilginizi çekebilir.