0

Son yılların mucizevi güzellik ürünü olarak kabul edilen gua sha taşını kullanıyor musunuz? Yüzü canlandıran, şekillendiren, sarkma ve ince çizgi oluşumunu geciktiren gua sha taşı birkaç yıldır cilt bakım rutinlerinin vazgeçilmezi oldu. Doğal botoks etkisi olarak adlandırılan gua sha düzenli kullanım ile cildinize birçok fayda sağlıyor. Genellikle serumlar ve cilde uygun olarak seçilen yağlar ile kullanılan gua sha taşının faydaları, nasıl kullanıldığı ve bu rutine dahil edebileceğiniz doğal yağ karışımlarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Gua Sha Masajı Rutininize Ekleyebileceğiniz Doğal Yağlar-1 - Saç Bakım Güzellik Gua Sha Masajı Rutininize Ekleyebileceğiniz Doğal Yağlar-2 - Saç Bakım Güzellik

Gua sha taşının faydaları nelerdir?

Şişliği azaltır: Gua sha taşı genellikle soğuk olarak kullanıldığı için ve hafif baskı ile uygulama yapıldığı için yüzdeki ve göz altlarındaki şişlikleri azaltmaya yardımcı olur.

Gerginliği önler: Gün içinde farkında olmadan çenemizi sıkarak gerginleştirebiliyoruz. Düzenli kullanıldığı bu gerginliği azaltmaya ve çene bölgesinde gerginliğe bağlı olan ağrıları önlemeye de yardımcı olabilir.

Kan dolaşımını arttırır: Hafif baskı uygulanarak yapılan masaj sayesinde ciltte kan dolaşımını artar. Cilde oksijen dolmaya başlar ve bu sayede cilt daha canlı ve parlak bir görünüme sahip olur.

Yüzü şekillendirir: Özellikle çene hattı bölgesinin şekillendiği kullanıcılar tarafından ispatlanmış durumda. Düzenli kullanıldığı takdirde sadece çene hattını belirginleştirmekle kalmaz. Gıdıyı azaltabilir ve hatta kaşlarınızın yapısını bile şekillendirebilir.

Yaşlanma etkilerini geciktirir: Yaş alma ile ciltte sarkmalar ve ince çizgi oluşumları meydana gelir. Gus sha taşı ile yapılan masaj yerçekiminin tam tersi bir yönde olduğu için yüz şekillenirken sarkmalar önlenebilir ve düzenli kullanım ile alın, göz kenarları, dudak üstü gibi bölgelerde ince çizgi oluşumu geciktirilebilir.

Gua sha’yı cilt bakım rutininize nasıl dahil edebilirsiniz?

Cildinizi temizledikten sonra cilt bakım rutininiz arasına gua sha masajını dahil edebilirsiniz. Genellikle her gün yapılması önerilen gua sha masajını bir rutin haline getirmeniz etkili sonuçlar almanızda oldukça önemli. Kuru cildinize yapmak yerine, cildinize uygun nemlendirici ya da bir serum ile taşı çok daha rahat hareket ettirebilirsiniz. Her zaman kullandığınız ürünler dışında bazı doğal yağları ya da ihtiyacınıza yönelik olarak hazırlayacağınız birkaç yağdan oluşan karışımları da kullanabilirsiniz.

Eğer imkanınız varsa, sabahları uyandıktan sonra yağmanız yüzünüzdeki şişliklerin giderilmesine de yardımcı olacak. Fakat günlük koşuşturmanız buna izin vermiyorsa gece rutininize de dahil edebilirsiniz.

Gua Sha Masajı Rutininize Ekleyebileceğiniz Doğal Yağlar-3 - Saç Bakım Güzellik Gua Sha Masajı Rutininize Ekleyebileceğiniz Doğal Yağlar-4 - Saç Bakım Güzellik

Gua sha taşı nasıl kullanılır?

Gua sha taşının her kenarı farklı yapılarda olduğu için yüzün farklı bölgelerinde farklı kenarların kullanımı uygun görülür. Nasıl kullanacağınız hakkında daha fazla detay ve teknik için hazırladığımız video’yu izleyebilirsiniz.

 

Gua sha masajı rutininize ekleyebileceğiniz doğal yağlar

Son yıllarda en çok kullanılan ürünler arasında yer alan doğal yağlar güzellik reyonlarında yer almaya başladı. Doğal bitki, çiçek, tohum, meyve, kök ve tomurcuklardan elde edilen bu yağların her biri farklı bir ihtiyacı karşılaması nedeniyle de sık sık tercih ediliyor. Gua sha masajınızı yaparken, taşın cildiniz üzerinde rahat hareket etmesini sağlamak için bu yağları kullanabilirsiniz. Masaj ile, kullandığınız uçucu yağ cildiniz tarafından daha çabuk emilerek cildiniz daha hızlı şekilde canlı ve parlak bir görünüme de kavuşabilir.

Yaşlanma karşıtı karışım

 • 10 damla üzüm çekirdeği yağı
 • 6 damla havuç yağı
 • 4 damla sandal ağacı yağı
 • Taşıyıcı bir yağ (Hindistancevizi, zeytinyağı, jojoba, avokado, aloe vera)

Oldukça nemlendirici bu karışım kuruluğu önlerken cildin gerginleşmesine de yardımcı olur. A vitamini bakımından oldukça zengin havuç yağı cildi temizlemeye yardımcı olurken, yağı antioksidan ve yağ asitleri bakımından zengin üzüm çekirdeği cildi çevresel faktörlere karşı korur.

Taşıyıcı yağlar ise, diğer yağları seyrelterek ciltte oluşabilecek tahrişleri önlemeye yardımcı olur.

Nemlendirme etkili karışım

 • 10 damla tatlı badem yağı
 • 6 damla kuşburnu çekirdeği yağı
 • 3 damla sedir ağacı yağı
 • Taşıyıcı bir yağ (Hindistancevizi, zeytinyağı, jojoba, avokado, aloe vera)

Sağlıklı yağ asitleri ile dolu kuşburnu çekirdeği yağı cilt üzerinde mucizevi etkilere sahiptir. Badem yağının nemlendirici özelliği ile bir araya geldiğinde cildinize birçok fayda sağlar.

Yağ dengeleyici karışım

 • 10 damla jojoba yağı
 • 5 damla sardunya yağı
 • 7 damla papatya yağı

Ciltte fazla yağlanma oluşmasını önleyen bu karışım cildinizi dengelemeye yardımcı olur. Cildi tahriş ve ihtihaplanmalara karşı da korur.

Önemli not: Doğal yağlar her ne kadar doğal içerikli olsa ve yan etkisine çok fazla rastlanılmasa da her cilt tipinde farklı sonuçlar meydana getirebilir. Bu yüzden kullanmadan önce alerjiniz olup olmadığını kontrol etmek için bir yama testi yapmalısınız. Hazırladığınız karışımı kolunuzun iç kısmına birkaç damla olacak şekilde sürün ve 24 saat bekleyin. Bu süre içinde herhangi bir karşıntı, kızarıklı, karıncalanma gibi durumlarla karşılaşırsanız farklı bir yağa yönelin.

Ayrıca, Saç ve Saç Derisi İçin Gua Sha Nasıl Kullanılır? Yazımız da ilginizi çekebilir.