0

Son zamanlarda sık sık duyduğumuz ve her geçen gün popüler hale gelen eşek sütü sabunu aslında çok eski zamanlardan beri kullanılan güzellik içerikleri arasında. Hatta Kleopatra'nın cilt güzelliğinin de ünlü eşek sütü banyolarından geldiği söyleniyor. Eşek sütü sağlık için içilmesi, vücuda sürülmesi hatta makyaj malzemeleri içeriğinde de kullanılmasının yanında yüzyıllardır sabun olarak da kullanılır ve faydaları saymakla bitmez. Cildi nemlendirmesi, sivilcelerle savaşması, içerdiği vitamin, mineral ve zengin aminoasitler sayesinde cilt bakım dünyasının yıldızları arasında kabul edilen eşek sütüne dair tüm detaylar için okumaya devam edin.

Eşek Sütü Sabunu Faydaları: Cilt, Yüz ve Saç -1 - Saç Bakım Güzellik Eşek Sütü Sabunu Faydaları: Cilt, Yüz ve Saç -2 - Saç Bakım Güzellik

Eşek sütü sabunu ne işe yarar?

Eşek sütü E vitamini, amino asitler, A, B1, B6, C, D, E, Omega 3 ve 6 vitaminleri bakımından zengindir. Yüksek miktarda kalsiyum ve 4 kat daha az yağ içerir. Ayrıca yaşlanma geciktirici etkileri olan doğal olarak daha genç görünmenizi sağlayan bir retinol içerir.

Tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve hücre yenilenmesine de yardımcı olur. Birçok farklı şekilde kullanımı da vardır. Cilt bakım ürünlerinin yanında maskara, eyeliner, fondöten gibi makyaj malzemeleri içeriğinde de yer alabilir. En popüler kullanım yöntemlerinden biri de sabundur. Son yıllarda cildi kuruttuğu öne sürülen sabunlar zamanla eski popülerliğini kaybetmiş olsa da, 2022 cilt bakım trendlerine baktığımızda sabunlar cilt bakım ürünleri arasında ilk sıralarda yeniden karşımıza çıkıyor. Değişen içerikler, nemlendirici içeren seçenekler ve doğru kullanım şekillerinin yaygınlaşması sayesinde bu sezon sabunlarla sık sık karşılaşacağız. İşte bakım rutinleriniz arasına eşek sütü sabunu dahil etmeniz için nedenler:

Eşek sütü sabunun cilde faydaları

Krema kıvamında bir köpüğe sahip eşek sütü sabunu oldukça yumuşak bir formdadır. Yukarıda bahsettiğimiz saymakla bitmeyen faydalı içerikleri sayesinde cilt üzerinde mucizevi etkilere neden olabilir.

 • Eşek sütü insan derisinin pH düzeyine çok yakın bir pH düzeyine sahiptir, cildin nemlenmesine ve cildin doğal yağlarının dengede kalmasına yardımcı olur.
 • A vitamini bakımından yüksek olması nedeniyle, ciltteki tahrişi azaltmaya yardımcı olabilir. Cilt dokusunun onarılmasına ve cildin korunmasına da fayda sağlar.
 • İçerdiği vitamin ve aminoasitler sayesinde sivilce oluşumunu engelleyebilir. Sivilcelerin gözeneklere dolan kir ve yağlar sonucunda oluştuğunu hatırlarsak, cildin tamamen temizlenmesi ve yağın dengelenmesi sonucu sivilce oluşumunu engelleyebilir.
 • Egzama, sedef gibi cilt hastalıklarına iyi geldiği de söylenir. Bu gibi cilt hastalıklarına shaip kişilere eşek sütü sabunu önerilir. (Tabii her cilt tipi farklıdır ve cilt hastalıkları üzerinde kullanmadan önce doktorunuza danışmakta da fayda var.)
 • Eşek sütü sabunu kanıtlanmış bir yaşlanma önleyici faydaya da sahiptir. İçerdiği retinol ile, ince çizgi ve kırışık görünümünü önleyebilir. Düzenli kullanımda yaşlanma etkilerini azaltabilir.
 • Eşek sütü sabunu, yüksek düzeyde protein, fosfolipit ve seramid içermesi nedeniyle cilt için canlandırıcıdır ve bu da ona hem yatıştırıcı hem de yeniden yapılandırıcı özellikler kazandırır. Yani cilt eşek sütü sabunu sayesinde kendi kendini onarabilir.
 • Yüksek protein seviyeleri, fosfolipidler ve A, B, C, D ve E vitaminleri içeren zengin bileşimi sayesinde cilt yenilenmesini de teşvik edebilir.
 • Olası bakteriyel enfeksiyonlara karşı da koruma sağlar. Cildinize sürekli elleriniz ile dokunuyorsanız ellerinizdeki bakterileri yüzünüze bulaştırıyor olabilirsiniz. Eşek sütü sabunu bu bakterilere karşı korumaya sağlayarak cildinizi zararlı dış etkenlere karşı da korur.

*Sadece yüzünüzde değil vücudunuzda da kullanabilirsiniz.

 

Eşek Sütü Sabunu Faydaları: Cilt, Yüz ve Saç -3 - Saç Bakım Güzellik Eşek Sütü Sabunu Faydaları: Cilt, Yüz ve Saç -4 - Saç Bakım Güzellik

Eşek sütü sabunun saça faydaları

Saçımızı sabunla yıkama alışkanlığımız uzun seneler önce kaybolmuş olsa da eşek sütü sabunu saçlar üzerinde de birçok faydaya sahip.

 • Düzenli kullanımda saçlarınızı canlandırıp, parlamasına yardımcı olur.
 • Saç derisini nemlendirerek saçın ve saç derisinin ihtiyacı olan nemliliği sağlar ve bu sayede kuruluk problemini önleyebilir.
 • Kuruluğa bağlı oluşan pul pul dökülme ve kaşıntılı saç dersini önlemeye de yardımcı olabilir.
 • İçerdiği vitaminler saç telleri ve saç derisi için de oldukça faydalı vitaminlerdir. Bu sayede saçı güçlendirir, hatta koparak dökülmeleri bile önleyebilir.
 • Saç derisindeki bakterileri gidererek, saç derisi iltihaplanmalarını engelleyerek gözeneklerin açılmasına ve oksijen almasına da yardımcı olur.
 • Sağlıklı bir saç derisi sonucunda kepek oluşumu da engellenebilir.
 • Hacimli ve bakımlı saçlara kavuşmaya yardımcı olur.

Tüm bunlara baktığımızda saçın genel sağlığının korunması sonucu, saç uzamasını da teşvik ederek, olası saç sorunlarını önleyebilir ve daha parlak, daha canlı, daha hacimli saçlara kavuşmanıza olanak sağlayabilir.

Eşek sütü sabunu nasıl kullanılır?

İnsan vücudunun ve beyninin bir ürüne, duruma, aktiviteye alışma süresi 21 gün olarak kabul edilmiştir. Yani bu yeni başladığınız bir durumun 21 gün boyunca düzenli olarak yapılması ve uygulanması sonucu o duruma uyum sağlamamız anlamına gelir. Bir örnek verecek olursak, yoga yapmaya başladınız. 21 gün boyunca düzenli olarak yoga yaptıktan sonra vücudunuz bu durumu kabullenerek pozlara daha kolay girecektir. Bu hayatımızın çoğu alanında geçerlidir. Bir alışkanlıktan kurtulmak için de, yeni bir alışkanlık edinmek için de. Ve tabii, bir ürünün üzerinizdeki etkilerini göstermek için de. Bu yüzden eşek sütü sabununun etkilerini arttırmak için onu düzenli olarak kullanmanız gerekir.

Günde en az 1 kez cildinizi eşek sütü sabunu ile iyice temizleyin. Elde ettiğiniz köpük ile, tüm yüzünüze, boynunuza hatta dekolte bölgenize dairesel hareketler ile uygulayın ve soğuk su ile iyice durulayın. Ardından nemlendiricinizi kullanmayı da unutmayın. Aynı şekilde her duşta saçınızı eşek sütü sabunu ile yıkamayı da ihmal etmeyin.

Önemli not: Genellikle alerjik etkiler taşımayan eşek sütü sabunu çoğu cilt tipi ve saç tipi için güvenilir kabul edilse de güzellik ürünlerinin aslında kişiden kişiye farklı sonuçlar gösterdiğini de unutmamak gerekir. Bu yüzden ilk defa kullanıyorsanız cildinizi ve saçınızı gözlemlemeye ihmal etmeyin. İlk kullanım sonrasında cildinizde kaşıntı, kızarıklık, yanma, karıncalanma gibi durumlar meydana gelirse bir daha kullanmayın.

Ayrıca; Kükürt Sabununun En Önemli 6 Faydası yazımız da ilginizi çekebilir.