0

Evlenmeyi düşünüyorsunuz ve düğününüze bir yıldan az bir zaman mı var? Bu en özel gününüzü yaşamadan önce yapılacak birçok hazırlık var. Almanız gereken eşyalar ya da seçmeniz gereken gelinlikten bahsetmiyoruz. Bugünü en güzel olduğunuz haliniz ile geçirmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar olduğunu unutmayın. Yani demek istediğimiz şey şu; eğer microblading yaptırmak istiyorsanız bunun için düğüne son bir ay kala bir zaman seçmek yanlış olacak. Ya da henüz yüzünüze tam oturmamız dolgular ile düğününüze katılmak istemezsiniz değil mi? Sizin için güzellik uygulamalarından cilt bakımlarına kadar zamana yayacağınız bir düğün hazırlık planı araştırdık.

Not defterleriniz hazırsa, başlayalım.

Düğününüz Öncesi Yapabileceğiniz Tüm Güzellik Uygulamaları-1 - Saç Bakım Güzellik Düğününüz Öncesi Yapabileceğiniz Tüm Güzellik Uygulamaları-2 - Saç Bakım Güzellik

Diş bakımı

İyi bir gülümseme sadece çekilecek fotoğraflarda değil, genel itibari ile de görünüşünüzü ve hatta enerjinizi değiştirir. Eğer dişlerinizdeki yamukluk, çarpıklık gibi durumlar sizi rahatsız ediyor ve rahat rahat gülümsemenizi engelliyorsa dişlerinizi yaptırmak için düğünden önce en az bir yıl gibi bir süre gerekecek. Diş hekiminiz dişleriniz için neler yapılacağını çıkarttıktan sonra tedavilerin yapılması ve iyileşmesi için biraz erken davranmanız gerekecek.

*Tabii eğer dişlerinizde bir problem varsa ve bunu yaptıramayacaksanız canınız sıkılmasın, şahsen benim de alt dişlerim çarpık ve bu arada bir aklımda olsa da, kafama takmıyorum. Göründüğümüz şekilde zaten oldukça güzeliz.

Eğer diş beyazlatma ya da diş temizletme sizin için yeterliyse bunu bir ay öncesine de planlayabilirsiniz. Diş beyazlatma sonrası 2 hafta gibi bir sürede duruma alışabilirsiniz. Beslenmeniz gereken bazı gıdalar, bırakmanız gereken bazı içecekler olacağı için bu süre içinde dişlerinizin rengi de tam anlamıyla oturacaktır.

Estetik uygulamalar

Estetik uzmanları, düğünü olacak gelinlerin dolgu ve botoks konusunda çok ilgili olduğunu söylüyor. Eğer siz de düğün öncesi biraz botoksun ya da dolguların iyi olacağını düşünüyorsanız bunu düğünden önce 3 ay kala planlamanızda fayda var. Hafif bir çene dolgusu ya da dudak dolgusu bu süre boyunca yüzünüze tamamen oturacaktır.

Tabii olası fazla dolgular da bu süre içinde inebilir, botoks nedeniyle ortaya çıkan morarmalar iyileşebilir ya da hoşunuza gitmeyen noktaları bu süre içinde belirleyerek istediğiniz şekilde olmasını da sağlayabilirsiniz. Bu yüzden özellikle ilk defa dolgu ya da botoks deneyecekseniz, düğünden hemen önce bunları denemek biraz riskli olabilir.

Düğününüz Öncesi Yapabileceğiniz Tüm Güzellik Uygulamaları-3 - Saç Bakım Güzellik Düğününüz Öncesi Yapabileceğiniz Tüm Güzellik Uygulamaları-4 - Saç Bakım Güzellik

Cilt bakımı

Aslında genellikle düğüne 1 hafta kala yaptırılan cilt bakımları için de aslında bir süreye ihtiyacınız olduğunu biliyor muydunuz? Düğününüzden birkaç gün önce cilt bakım rutininize eklediğiniz retinol size ürünün etkisini görmeniz için yeterince zaman vermez ve cildinizin nasıl tepki verdiğini görmeniz için yeterince zamanınız olmaz. Eğer etkili bir cilt bakımı planlıyorsanız düğünden 2 ay önce başlamalısınız.

Cilt bakım uzmanı tarafından cilt temizleme, peeling, c vitamini yüklemesi gibi bakımlar yaptırarak cildiniz düğünde ışıl ışıl parlamasını sağlayabilirsiniz.

Eğer bir leke tedavisine başlayacaksanız, bunun için de planlamanızı 2-3 ay önceden yapmalısınız. Leke tedavilerinde soyma işlemleri ve belirli bileşenleri cildinize enjekte edilmesi gibi durumlar uygulandığı için tamamen iyileşme birkaç haftada olabilir.

Sivilce tedavisine başlayacaksanız ise, bunun planlamasını mutlaka 8-9 ay öncesine almalısınız. Kullanmanız gereken ilaçlar nedeniyle bir süreye ihtiyacınız olduğu için, sivilcelerin geçmesi, izlerin iyileşmesi gibi durumlar nedeniyle bu süreye ihtiyacınız var.

Saç bakımı ve saç modeli

Diğer bir önemli konu da şüphesiz saçlarımız. Muhtemelen gelinliğiniz üzerine istediğiniz saç modeli az çok aklınızdadır. Eğer bu model için saçlarınızı değiştirmenize gerek yoksa, 2 ay önceden bakımlarını arttırabilir ve canlanmasını sağlayabilirsiniz. Düğünden bir ay önce keratin bakım yaptırarak saçlarınızı parlak ve yumuşak hale getirebilirsiniz.

Eğer saç renginizi değiştirmek istiyorsanız ve ilk defa kullanacağınız bir renk varsa aklınızda bunu 3 ay önceden mutlaka deneyin. Eğer sevmezseniz farklı bir renk deneyebileceğiniz bir süreye ihtiyacınız olacak. Çok beğendiğiniz rengi düğüne bir hafta kala tazeleyebilirsiniz. Dip boyası ihtiyacınızı da bir iki hafta önceden yaptırabilirsiniz.

Kesim yaptırmak ya da kaynak taktırmayı düşünüyorsanız, yine sevip sevmeyeceğinizden emin olmak adına en az 1-2 ay önceden yeni saç modelinizi denemenizde fayda var. Düğün Saç Modelleri: 7 Harika Fikir yazımız da ilginizi çekebilir.

Düğününüz Öncesi Yapabileceğiniz Tüm Güzellik Uygulamaları-5 - Saç Bakım Güzellik Düğününüz Öncesi Yapabileceğiniz Tüm Güzellik Uygulamaları-6 - Saç Bakım Güzellik

Gelelim düğüne 1-2 hafta kala yapabileceklerinize;

Düğünden 2 hafta önce bir cilt bakım seansı daha yaptırmanız faydalı olacaktır. Cilt temizliği ve biraz ışıltı makyajınızın da o gün daha güzel görünmesine yardımcı olur. Nem ve parlaklık için hyaluronik asit gibi bileşenler kullanmayı da unutmayın.

2-3 gün önce tekrar bir diş kontrolü yaptırmanızda da fayda var. Belki diş hekiminiz dişlerinizi temizleyebilir.

Düğünden 24 saat önce cildinizi ve saçlarınızı artık rahat bırakın. Duşunuzu alın ve biraz rahatlamak için iyice dinlenin. Belki arkadaşlarınızı toplayabilir ve onlarla eğlenebilirsiniz. Stres olmak cildinizde sivilcelerin çıkmasına neden olabilir, bunu unutmayın.

Ayrıca ışıl ışıl parlamak için 2 litre kadar su içmeyi de ihmal etmeyin. Heh unutmadan, şişkinliği önlemek için doğru besinleri seçebilir belki 24 saat öncesinden detoks yapabilirsiniz.

Sitemizden düğün saçı ve gelin makyajı hakkında birçok makaleye de ulaşarak ilham alabilirsiniz.