0

Gün içinde farkında olmadan cildimizi strese sokan birçok faktörle karşılaşıyoruz. Cildin strese girmesi durumunu ilk defa duyuyorsanız, aslında cildin güneş ışığı, nemsizlik, kirlilik gibi durumlarla karşılaşması ve bu durumlara karşı bir önlem alınmaması sonucunda cildin yaşlanma etkilerini hızlandırma durumu olduğunu söyleyebiliriz. İşte bu durum cildin strese girme durumu olarak da adlandırılabiliyor.

Özellikle 20’li yaşlarda cildinize yaptığınız tüm bakımlar ilerleyen senelerde kendinize teşekkür etmenize neden olacak. Cildinizi korumaya ne kadar erken başlarsanız, olası cilt problemlerinin önüne de o kadar erken geçebilirsiniz. Peki hangi durumlar cildinizi stresli hissettirir?

Cildiniz de Strese Girebilir-1 - Saç Bakım Güzellik Cildiniz de Strese Girebilir-2 - Saç Bakım Güzellik

Güneş ışınları

Güneş maalesef cildinizin dostu değil. Evet güneşten gelen D vitamini vücudumuzun ihtiyacı olan, yorgunluğu önleyen ve enerji veren en önemli vitaminlerden fakat güneşe çıktığınızda cildi korumak da bir o kadar önemli. Güneş ışınları cilde zarar vererek ilerleyen yaşlarda ince çizgi görünümlerini arttırmaya, ciltte renk değişikliklerine ve yaşlanma etkilerine neden olur.

Cilt, vücudu dış toksinlerden ve enfeksiyonlardan korumada çok büyük bir rol oynadığından, bu bariyeri yok eden ve ciltteki destekleyici kolajen ve elastini parçalayan kronik radyasyon hasarından korunmak büyük önem taşır. Bu noktada mevsim fark etmeksizin her gün güneş koruyucu krem kullanmayı ihmal etmeyin.

Kolajen kaybı

Kolajen cildin yapısal desteğidir. Yaş aldıkça vücut daha az kolajen üretmeye başlar. Kolajen miktarı azalan ciltte sarkmalar meydana gelebilir. Cildin kolajen üretimini teşvik etmek için kolajen içeren besinler tüketmeyi deneyebilirsiniz. Bunun yanında ek takviye olarak toz ya da kapsül kolajen de kullanabilirsiniz. Tabii kullandığınız cilt bakım ürünlerine ek olarak kolajen içeren serum ve kremler de kullanabilirsiniz.

Ayrıca dermaroller kullanmak da kan akışını ve kolajen üretimini teşvik edebilir. Nasıl kullanıldığından emin değilseniz Dermaroller Nedir, Ne İşe Yarar? yazımıza da göz atmayı unutmayın.

Cildiniz de Strese Girebilir-3 - Saç Bakım Güzellik Cildiniz de Strese Girebilir-4 - Saç Bakım Güzellik

Metabolik stres

Vücuttaki hücreler yiyecekleri enerjiye dönüştürmek için metabolik süreçte çok iş yapar. Metabolizma sorunsuz çalıştığında, şekeri parçalamak ve yağ yakmaktan sağlıklı DNA'yı desteklemeye ve cildimizin yenilenmesi gereken lipidleri üretmeye kadar her şeyi düzenlemeye yardımcı olur.

Düzensiz beslenmek, işlenmiş gıdalar tüketmek, sigara ve alkol kullanmak ve hatta uykusuzluk vücudu strese sokarak çalışma düzenini değiştirir. Bu da tabii ki ciltte hasarlar oluşmasına, koyu göz altlarına, ciltte renk değişikliklerine ve daha birçok cilt sorununa sebep olabilir. Bu noktada yediklerinize dikkat edebilir, eğer vücudunuz bunun için uygunsa aralıklı oruç deneyebilir ve vitamin takviyeleri kullanabilirsiniz.

Uykusuzluk

Uyku, sağlıklı ve işleyen bir vücut için çok önemli. Zihnimizi sıfırladığımız, hücreleri onardığımız ve karaciğerimiz, böbreklerimiz ve cildimizdeki toksinleri attığımız bu zaman bir düzen içinde olduğunda hücre onarımı ve yenilenmesini de gerçekleştirir.

Eğer uyku saatleriniz düzensizse, en az 8 saat uyuyacağınız bir iyi bir uyku rutini oluşturmanız genel sağlığınız açısından oldukça önemli.

Tekrarlayan hareketler

Gülmek, göz kırpmak, mimik yapmak… gün içinde hiç farkında olmadan yaptığınız bu eylemler cildin hareket halinde olmasına ve bu hareketler ile cildin şekillenmesine neden olabilir. Tabii ki bunları yapmayı bırakmayacağız. Özellikle de gülümsemeyi asla bırakmayın. Sadece bazı alışkanlıklarınızı değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Örneğin içeceklerinizi içerken pipet kullanıyorsanız, pipetleri bırakmayı deneyin. Bu ağız hareketi ağız çevresinin kırışmasına neden olabilir. Elinizi yüzünüze çok fazla götürmemeye özen gösterin. Endişeli anlarınızda kaşlarınızı çatmayı da bırakmayı deneyebilirsiniz.