0

Tüm gün bizi taşıyan, üzerinde durduğumuz ayaklar yürüyüş, hava koşulları ve eksik bakım gibi nedenlerle sertleşme eğilimindedir. Düzenli bakım ve pedikür ile yumuşak ve güzel görünen ayaklara sahip olabilirsiniz. İhtiyacınız olan birkaç malzemeyi bir araya toplayarak ve doğru pedikürün püf noktalarını öğrenerek kendi pedikürünüzü kolayca yapabilirsiniz.

İhtiyacınız olan malzemeler

Başlamadan önce iyi bir ayak bakımı için ihtiyacınız olan tüm malzemelere sahip olmanız gerek.

  • Oje çıkarıcı
  • Ayak törpüsü veya ponza taşı
  • Tırnak törpüsü ve makası
  • Ayak kremi
  • Oje
Pedikür Nasıl Yapılır? 7 Adımda Evde Pedikür-1 - Saç Bakım Güzellik Pedikür Nasıl Yapılır? 7 Adımda Evde Pedikür-2 - Saç Bakım Güzellik

Adım 1: Tırnaklarınızı hazırlayın

İşe, eski ojelerinizi güzelce temizlemekle başlayabilirsiniz. Pamuk dışında kağıt havlu peçete gibi ürünler kullanıyorsanız bunlar tırnaklarınızı aşındırabilir. Bu yüzden pamuk kullanmaya özen gösterin.

Adım 2: Pedikür suyu hazırlayın

Evde bir pedikür küvetiniz varsa harika. Yoksa küvetin kenarına oturabilir ya da evde bulduğunuz kova benzeri bir şey de kullanabilirsiniz. İçini ılık su ile doldurun. Suya biraz deniz tuzu, lavanta yağı ya da dilediğiniz doğal yağlardan ekleyebilirsiniz. 10-15 dakika ayaklarınızı suyun içinde tutun ve rahatlayıp yumuşamalarını sağlayın.

Adım 3: Peeling yapın

Şimdi ayaklarınız iyice yumuşadı ve ölü derileri dökmek için uygun hale geldi. Bu aşama pedikürün en önemli aşamalarından. Ayaklarınızı sudan çıkarıp bir havlu ile kuruladıktan sonra tırnak etlerinize biraz Vaseline Original Jel Krem sürün ve bekletin. Tabanlarınızı ve topuklarınızı ise ponza taşı ile iyice ovalayın.

Dilerseniz evdeki malzemeler ile kendi ayak peelinginizi de hazırlayabilirsiniz. Bu ayaklarınızın üstündeki ölü derilerin temizlenmesine de yardımcı olacak.

  • 1/2 su bardağı tuz
  • 1/3 su bardağı saf hindistan cevizi yağı
  • 1 damla nane esansiyel yağı
  • 1 damla greyfurt esansiyel yağı

Tüm malzemeleri bir kapta birleştirin ve iyice karıştırın. Dairesel hareketlerle ovalayarak ayaklarınızın alt ve üst kısımlarına uygulayın.

Pedikür Nasıl Yapılır? 7 Adımda Evde Pedikür-3 - Saç Bakım Güzellik Pedikür Nasıl Yapılır? 7 Adımda Evde Pedikür-4 - Saç Bakım Güzellik

Adım 4: Tırnaklarınızı kesin ve törpüleyin

Ayağınızı suya geri sokarak ölü derilerden temizleyin. Tırnaklarınıza sürdüğünüz Vaseline’i kütiküllere iyice yedirin ve bir tırnak eti ittirici çubuk ile tırnak etlerini geriye doğru ittirin. Kesme işlemi yapmayın, tırnaklarınızın mikrop kapmasına neden olabilirsiniz. Tırnak etlerinizi geriye ittirdikten sonra tırnaklarınız çok uzunsa kesebilir ya da törpü ile şekillendirebilirsiniz.

Adım 5: Masaj yapın

Neredeyse son aşamaya geldik. Ayaklarınızın üst kısmına Vaseline Original Jel Krem sürün ve topuklarınız dahil iyice masaj yaparak ayaklarınızın kan dolaşımını arttırın ve nemlenmelerini sağlayın. Pedikürün en keyifli adımlarından biri olan masaj kendinizi iyi hissetmenize de yardımcı oalcak. Bu noktada ayak parmaklarınızı da atlamayın. Ayak parmaklarına biraz baskı uygulamak vücuduzun enerjisini arttıracaktır.

Adım 7: Ojelere geçebilirsiniz

Tüm bakımları tamamlayıp ayaklarınızı iyice nemlendirdikten sonra parmak aralarınıza pamuk koyarak ojelerinizi sürmeye başlayabilirsiniz. Parmaklarınızı birbirinden pamuk ile ayırmak ojenin bulaşmasını ve bozulmasını engelleyecek. Şimdi süslemeye geçebilirsiniz. Onları seçtiğiniz bir renkle boyayın ve daima bir baz kat uygulayın. Kurumasını bekleyin ve ardından bir kat oje daha sürün. Bir sonraki katı uygulamadan önce tamamen kurumasını bekleyin. Bu, ojenizin daha uzun süre dayanmasını sağlayacak. Son olarak da güzel bir halhal veya ayak parmağı yüzükleri ile ayaklarınızı canlandırabilirsiniz.