0

Tüm gün bizi taşıyan, üzerinde durduğumuz ayaklar yürüyüş, hava koşulları ve eksik bakım gibi nedenlerle sertleşme eğilimindedir. Düzenli bakım ve pedikür ile yumuşak ve güzel görünen ayaklara sahip olabilirsiniz. Peki pedikür nedir ve pedikür nasıl yapılır?

İhtiyacınız olan birkaç malzemeyi bir araya toplayarak ve doğru pedikürün püf noktalarını öğrenerek kendi pedikürünüzü kolayca yapabilirsiniz.

Pedikür Nasıl Yapılır? 7 Adımda Evde Pedikür-1 - Saç Bakım Güzellik Pedikür Nasıl Yapılır? 7 Adımda Evde Pedikür-2 - Saç Bakım Güzellik

Pedikür nedir?

Latince "ayak" anlamına gelen "pedis" ve "bakım" anlamına gelen "cura" kelimelerinden türeyen pedikür, ayakların kozmetik bir tedavisi olarak tanımlanabilir. Pedikür işlemi sadece oje sürmekle ilgili değildir. Aslında kapsamlı bir ayak bakımıdır ve hem erkekler hem de kadınlara yapılabilir. Pedikür işlemi ayak tırnaklarını kesmeyi, düzeltmeyi ve şekillendirmeyi, tırnak etlerine bakmayı, peeling yapmayı, nemlendirmeyi ve ayak masajını ve istenirse oje sürmeyi içerir.

Pedikür kaç dakika sürer?

Pedikürler tedavi edici, tıbbi ve kozmetik nedenlerle yapılır. Ayaklarınız günlük hayatın koşuşturmacasında; işe gidip gelirken, ayağınıza uymayan ayakkabılar onları sıkarken veya sabah koşularında çok fazla şey üstlenir. Pedikür yaptırmak ayaklarınızı şımartmanın harika bir yolu olabilir. Alternatif olarak, profesyonel merkezlerde pedikür yaptırarak arkanıza yaslanıp dinlenmek veya arkadaşlarınızla buluşmak için kendinize zaman ayırabilirsiniz.

Temel bir pedikür işlemi yaklaşık 30 dakika sürer. Ama zaman zaman bu süre yaklaşık 1 saati de alabilir. Evde pedikür de benzer süreleri alır. 

Pedikür için suya ne konur?

Salonlarda pedikür suyuna ayakları yumuşatmak üzere tasarlanmış kozmetikler eklenir. Evde pedikür için ise ayak banyonuza karbonat, beyaz sirke, limon suyu katabilirsiniz. Ilık suda ayaklarını 20 dakika kadar dinlendirip yumuşamalarını sağlayabilirsiniz.

Pedikür malzemeleri nelerdir?

Evde pedikür yapmadan önce iyi bir ayak bakımı için ihtiyacınız olan tüm malzemelere sahip olmanız gerektiğini unutmayın.

  • Oje çıkarıcı
  • Ayak törpüsü veya ponza taş, tırnak törpüsü ve pedikür makası (Kısaca pedikür seti)
  • Ayak kremi
  • Oje
  • Pedikür leğeni
Pedikür Nasıl Yapılır? 7 Adımda Evde Pedikür-3 - Saç Bakım Güzellik Pedikür Nasıl Yapılır? 7 Adımda Evde Pedikür-4 - Saç Bakım Güzellik

Adım 1: Tırnaklarınızı hazırlayın

İşe, eski ojelerinizi güzelce temizlemekle başlayabilirsiniz. Pamuk dışında kağıt havlu peçete gibi ürünler kullanıyorsanız bunlar tırnaklarınızı aşındırabilir. Bu yüzden pamuk kullanmaya özen gösterin.

Adım 2: Pedikür suyu hazırlayın

Evde bir pedikür küvetiniz varsa harika. Yoksa küvetin kenarına oturabilir ya da evde bulduğunuz kova benzeri bir şey de kullanabilirsiniz. İçini ılık su ile doldurun. Suya biraz deniz tuzu, lavanta yağı ya da dilediğiniz doğal yağlardan ekleyebilirsiniz. 10-15 dakika ayaklarınızı suyun içinde tutun ve rahatlayıp yumuşamalarını sağlayın.

Adım 3: Peeling yapın

Şimdi ayaklarınız iyice yumuşadı ve ölü derileri dökmek için uygun hale geldi. Bu aşama pedikürün en önemli aşamalarından. Ayaklarınızı sudan çıkarıp bir havlu ile kuruladıktan sonra tırnak etlerinize biraz Vaseline Original Jel Krem sürün ve bekletin. Tabanlarınızı ve topuklarınızı ise ponza taşı ile iyice ovalayın.

Dilerseniz evdeki malzemeler ile kendi ayak peelinginizi de hazırlayabilirsiniz. Bu ayaklarınızın üstündeki ölü derilerin temizlenmesine de yardımcı olacak.

  • 1/2 su bardağı tuz
  • 1/3 su bardağı saf hindistan cevizi yağı
  • 1 damla nane esansiyel yağı
  • 1 damla greyfurt esansiyel yağı

Tüm malzemeleri bir kapta birleştirin ve iyice karıştırın. Dairesel hareketlerle ovalayarak ayaklarınızın alt ve üst kısımlarına uygulayın.

Adım 4: Tırnaklarınızı kesin ve törpüleyin

Ayağınızı suya geri sokarak ölü derilerden temizleyin. Tırnaklarınıza sürdüğünüz Vaseline’i kütiküllere iyice yedirin ve bir tırnak eti ittirici çubuk ile tırnak etlerini geriye doğru ittirin. Kesme işlemi yapmayın, tırnaklarınızın mikrop kapmasına neden olabilirsiniz. Tırnak etlerinizi geriye ittirdikten sonra tırnaklarınız çok uzunsa kesebilir ya da törpü ile şekillendirebilirsiniz.

Adım 5: Masaj yapın

Neredeyse son aşamaya geldik. Ayaklarınızın üst kısmına Vaseline Original Jel Krem sürün ve topuklarınız dahil iyice masaj yaparak ayaklarınızın kan dolaşımını arttırın ve nemlenmelerini sağlayın. Pedikürün en keyifli adımlarından biri olan masaj kendinizi iyi hissetmenize de yardımcı oalcak. Bu noktada ayak parmaklarınızı da atlamayın. Ayak parmaklarına biraz baskı uygulamak vücuduzun enerjisini arttıracaktır.

Adım 7: Ojelere geçebilirsiniz

Tüm bakımları tamamlayıp ayaklarınızı iyice nemlendirdikten sonra parmak aralarınıza pamuk koyarak ojelerinizi sürmeye başlayabilirsiniz. Parmaklarınızı birbirinden pamuk ile ayırmak ojenin bulaşmasını ve bozulmasını engelleyecek. Şimdi süslemeye geçebilirsiniz. Onları seçtiğiniz bir renkle boyayın ve daima bir baz kat uygulayın. Kurumasını bekleyin ve ardından bir kat oje daha sürün. Bir sonraki katı uygulamadan önce tamamen kurumasını bekleyin. Bu, ojenizin daha uzun süre dayanmasını sağlayacak. Son olarak da güzel bir halhal veya ayak parmağı yüzükleri ile ayaklarınızı canlandırabilirsiniz.

Ayrıca erkekler için pedikür rehberi yazımız da ilginizi çekebilir.