0

Diş fırçalamaya dair öğrendiğimiz ilk bilgilerden biri; dişlerin günde en az 2 kez fırçalanması gerektiği. Ancak diş fırçalama için hangi zamanın doğru olduğunu biliyor musunuz?

Düzenli bir fırçalama alışkanlığı oluşturmak için birçok insan dişlerini her gün aynı zamanda fırçalar. Bu zaman da genellikle sabah ve akşam olur. Tabii genellikle de yemek yedikten sonra dişler fırçalanır. Peki aslında uzmanların dişlerinizi kahvaltıdan önce fırçalamanızı önerdiğini söylesek?

Dişler Kahvaltıdan Önce Mi Fırçalanır, Sonra Mı?-1 - Saç Bakım Güzellik Dişler Kahvaltıdan Önce Mi Fırçalanır, Sonra Mı?-2 - Saç Bakım Güzellik

Kahvaltıdan önce diş fırçalamak neden daha iyidir?

Uyurken ağızda plak oluşturan bakteriler çoğalır. Ağzınızın içinde buruk bir tat ve kötü nefesle uyanmanızın bir sebebi de bu bakterilerin çoğalması olarak kabul edilir. Uyandığınızda, florürlü bir diş macunu ile dişlerinizi fırçalayarak bu tattan ve kokudan anında kurtulabilirsiniz. Ayrıca kahvaltıdan önce dişlerinizi fırçalayarak kahvaltıda yiyeceğiniz asitli yiyeceklere karşı da dişlerinizi koruyacak bir kalkan oluşturmuş olursunuz.

Tüm bunların yanında tükürük üretimini de arttırmış olursunuz. “Bu neye yarayacak?” derseniz, tükürüğün kaygan dokusu, yiyeceklerin çiğneme sırasında kayganlaşmasına yardımcı olur, böylece yedikleriniz yemek borusundan mideye daha kolay geçebilir. Ayrıca tükürük, yiyeceğin daha erken sindirilmesine yardımcı olan enzimler de içerir.

Kahvaltı sonrası kötü kokular oluşmasından endişe ediyorsanız  nefesinizi tazeleyecek besinler tüketebilir, ağız bakım sularından da yardım alabilirsiniz.

Kahvaltıdan sonra diş fırçalarken nelere dikkat etmelisiniz?

Tüm bunların yanında dişlerinizi yine de kahvaltıdan sonra fırçalamak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı durumlar var. Eğer asitli yiyecekler tükettiyseniz dişlerinizi fırçalamak için bir süre beklemeniz gerekir. Asitli yiyecek artıkları diş minesini zayıflatabilir, en ufak bir baskı da diş minesine zarar verebilir.

Portakal suyu, kuru meyve, ekmek gibi gıdalar tüketiyorsanız dişlerinizi fırçalamadan önce yarım saat beklemeniz gerekir. Bu süre içinde de bol su tüketmeyi ihmal etmeyin. Fırçalama öncesi de temiz su ile gargara yapmayı deneyebilirsiniz. Hatta bazı uzmanlar bu süreyi şekersiz sakız çiğneyerek de geçirebileceğinizi söylüyor.

Dişler Kahvaltıdan Önce Mi Fırçalanır, Sonra Mı?-3 - Saç Bakım Güzellik Dişler Kahvaltıdan Önce Mi Fırçalanır, Sonra Mı?-4 - Saç Bakım Güzellik

Diş nasıl fırçalanmalı?

Dişlerinizi doğru şekilde fırçalamak, fırçaladığınız zaman diliminden çok daha önemli.

  • İşe dişinize uygun bir fırça seçmekle başlayın. Yumuşak ya da orta yumuşaklıkta kıllara sahip bir diş fırçası seçmeniz dişlerinize zarar vermenizi önleyecektir. Bu noktada Signal Diş Fırçası seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz.
  • Aynı zamanda diş macununuzu da ihtiyaçlarınız dahilinde seçmelisiniz. Signal Diş Macunları arasından dilediğinizi diş fırçalama rutininize dahil edin.
  • Diş macununu yaklaşık bir bezelye büyüklüğünde kullanın.
  • Diş fırçanızı düz tutmak yerine hafif eğimli şekilde tutun. Bu sayede ulaşılması zor noktalara da ulaşabilirsiniz. Ayrıca dişlerinizin arkasını, yanları hatta 20’likleri de fırçalamayı ihmal etmeyin.
  • Kötü kokular en çok diliniz üzerinde biriken artıklar nedeniyle oluşur. Dilinizi fırçalamayı da unutmayın.