0

Makyaj uygulamalarının en önemli ürünleri arasında yer alan makyaj bazı, makyajın kalıcılığının artırılmasında rol oynar. Makyaj uygulamalarına profesyonel bir dokunuş katan ve cildi makyaja hazırlayan makyaj bazı, kendi içinde çeşitlere ayrılır. Nemlendirici, matlaştırıcı ve cilt tonu eşitleyici gibi amaçlar için kullanılan makyaj bazları, ten ürünlerinin cilde kolayca yayılmasına yardımcı olur. Siz de cilde pürüzsüz bir görünüm kazandıran en iyi makyaj bazı çeşidini keşfetmek istiyorsanız makyaj bazına dair tüm detaylara hakim olmalısınız. Peki, makyaj bazı nedir, makyaj bazı ne işe yarar, makyaj bazı nasıl kullanılır? Bu yazımızda “Makyaj bazı ne demek?” ve “Makyaj bazı ne zaman kullanılır?” gibi soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Makyaj Bazı Nedir Ne İşe Yarar?-1 - Saç Bakım Güzellik Makyaj Bazı Nedir Ne İşe Yarar?-2 - Saç Bakım Güzellik

Makyaj Bazı Nedir?

Primer adıyla da bilinen makyaj bazı, cildi makyaja hazırlamak için bir nevi astar görevi görür. Cildinizi temizleyip nemlendirdikten sonra uygulayacağınız makyaj bazı, ten makyajı ürünlerinin cilde daha kolay bir şekilde yayılmasını sağlar. Saydam renkte olan makyaj bazı ciltte genellikle ekstra bir renk oluşturmaz. Ancak farklı formüle sahip renkli makyaj bazı ürünleri cilde hafif bir renk verirken ışıltı veren makyaj bazı ise cilde ışıltılı bir görünüm kazandırır. Makyajın daha canlı durumasına katkı sunan ürünler aynı zamanda makyajın kalıcılığını artırmaya da destek olur. Makyaj bazının yanı sıra “Bronzer nedir? diye merak ediyorsanız ilgili  içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Makyaj Bazı Nedir Ne İşe Yarar?-3 - Saç Bakım Güzellik Makyaj Bazı Nedir Ne İşe Yarar?-4 - Saç Bakım Güzellik

Makyaj Bazı Ne İşe Yarar?

Cilt üzerinde kolayca dağılan makyaj bazı, cildinize pürüzsüz görünüm kazandırarak makyajınızla fark yaratmanıza yardım eder. Makyaj bazlarının öne çıkan özellikleri şu şekildedir:

 

 • Makyaj bazı ciltteki gözenekleri kapatmaya katkı sağlar ve ciltte pürüzsüz bir görünüm yaratır. Gözenek kapatıcı makyaj bazı çeşitlerini tercih ederek cildinizdeki gözenek görünümünü azaltabilir, makyajınızın kusursuz durmasını sağlayabilirsiniz.
 • Makyaj bazı, makyajın ciltte uzun saatler bozulmadan kalmasına yardım eder.
 • Ciltteki yağlı bölgelerin parlamasını önleyen makyaj bazı, yağlı ciltler için ideal ürünler arasındadır.
 • Makyaj bazı sayesinde cilt daha canlı ve sağlıklı bir görünüm kazanır.
 • Makyaj bazı çeşitleri; fondöten, far ve kapatıcı gibi makyaj malzemelerinin ciltte daha iyi tutunmasına olanak tanır.

 

Makyaj bazının yanı sıra highlighter kullanmayı seviyorsanız “Highlighter fırçası ne işe yarar? adlı içeriğimizi okuyarak highlighter kullanımına dair detayları öğrenebilirsiniz.

Makyaj Bazı Nedir Ne İşe Yarar?-5 - Saç Bakım Güzellik Makyaj Bazı Nedir Ne İşe Yarar?-6 - Saç Bakım Güzellik

Makyaj Bazı Çeşitleri Nelerdir?

Makyaj bazları farklı cilt ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterir. Yüze uygulanan makyaj bazının yanında göz, kirpik, dudaklara uygulanan makyaj bazı seçenekleri de vardır. Makyaj bazı çeşitleri aşağıdaki gibidir:

 

 • Matlaştırıcı makyaj bazı: Yağlı cilde sahip olanların favorisi olan matlaştırıcı makyaj bazı, fondötenin ciltteki kalıcılığını artırmaya yardım eder. Cilt ve makyaj arasında ideal bir bariyer görevi gören ürün, ciltteki parlamayı azaltarak gözenekleri daha küçük gösterir. Yağlı ciltler için üretilen ürünler, su bazlı makyaj bazı şeklinde de satın alınabilir.
 • Nemlendirici makyaj bazı: Kuru cilde sahip kişilerin tercihi olan nemlendirici makyaj bazı çeşitleri, antioksidanlar ve hyaluronik asit gibi bileşenler içerebilir. Cilde bakım yapan bu makyaj bazları sayesinde cilt daha canlı ve nemlenmiş bir görünüme kavuşur.
 • Işıltı veren makyaj bazı: İçerisinde aydınlatıcı ve ışıltı olan makyaj bazı ürünleri mat ve soluk renkli ciltler için idealdir. Makyaj bazının içerisindeki ışıltılar cildin daha aydınlık ve parlak görünmesine katkı sağlar.
 • Renk eşitleyici makyaj bazı: Cilt tonunu dengelemeye yönelik olarak kullanılan renk eşitleyici makyaj bazları, daha canlı ve sağlıklı bir cilt görünümü elde etmeyi sağlar. Mavi tonlu makyaj bazları soluk ve sarı ciltleri desteklerken yeşil bazlı astarlar ise kızarıklık gibi istenmeyen görünümleri ortadan kaldırmayı sağlar.
 • Kırışık doldurucu makyaj bazı: Kırışık doldurucu makyaj bazı ürünleri olgun ciltler için uygundur. Cildi yumuşatma görevi gören bu ürünler, yüzdeki ince kırışıklık ve çizgi görünümünü azaltmaya destek olur.
 • Göz bazı: Göz kapaklarına sürülen göz bazı, far ve göz kaleminin kalıcılığını artırır. Göz kapakları üzerinde nem ve dış etkenler nedeniyle kolayca akan farlar istenmeyen bir görünüme neden olur. Göz bazı kullanarak farınızın gözünüzde sabit durmasını sağlayabilirsiniz. Göz kapağının rengini düzenleyen ve göz kapağını pürüzsüz hale getiren göz bazı çeşitleri, göz makyajı için ideal bir zemin hazırlar.
 • Maskara bazı: Kirpikleri şekillendiren ve uzun süre kıvrık kalmasına olanak tanıyan maskara bazı çeşitleri aynı zamanda maskaranın daha iyi görünmesine imkan sunar. Kirpiklere ekstra hacim ve uzunluk katan ürünleri ,maskara uygulaması öncesinde kirpiklerinize sürebilirsiniz.
 • Dudak bazı: Ruj öncesi dudaklardaki renk tonunu eşitleyen ve dudakları pürüzsüz hale getiren dudak bazı çeşitleri ruj renginin kalıcılığını artırmaya da yardım eder. Özellikle koyu renkli mat ruj kullandığınız günlerde rujunuzun altına dudak bazı sürerek dudak makyajınızın daha iyi görünmesini sağlayabilirsiniz.
Makyaj Bazı Nedir Ne İşe Yarar?-7 - Saç Bakım Güzellik Makyaj Bazı Nedir Ne İşe Yarar?-8 - Saç Bakım Güzellik

Makyaj Bazı Nasıl Kullanılır?

Makyajın bozulmasının önüne geçen ve cilde pürüzsüz bir görünüm kazandıran primer uygulaması için şu adımları izleyebilirsiniz:

 

 • Makyaj bazı kullanımından önce cildinizin temiz olması şart. Cilt temizliğinde Dove Beauty Cream Bar Micellar sabunu tercih edebilirsiniz. Dove sabun, içerisindeki nazik temizleyiciler ve nemlendiriciler sayesinde cildi derinlemesne temizler ve kirden arındırır. Hipoalerjenik formüllü ürün, hassas ciltler için uygundur. Dove sabun, yüzün yanı sıra el ve vücut bakımında da kullanılabilir.
 • Cildi temizleme işleminin hemen ardından cildinizi cilt tipine uygun bir nemlendirici ile nemlendirmelisiniz. Eğer nemlendirici içerikli bir primer kullanıyorsanız o zaman nemlendirme adımını atlayabilirsiniz. Düzenli güneş kremi kullanıyorsanız bu aşamada sürebilirsiniz.
 • Makyaj bazını parmak uçlarınıza dökerek cildinize eşit bir şekilde sürmelisiniz. Primer’i makyaj süngeri veya parmaklarınız yardımıyla cildinize eşit dağıtmanız mümkün.
 • Makyaj bazını önce yanaklarınıza ve elmacık kemiklerinize, ardından çene ve alın bölgenize sürebilir, son aşamada ise burnunuza uygulama yapabilirsiniz.
 • Makyaj bazını cildinize sürerken ince bir tabaka şeklinde uygulama yapmaya özen gösterin. Aksi halde baz cildinizde kötü bir görünüme neden olabilir.
 • Makyaj bazının cilt tarafından hızla emilmesini sağlamak için ürünü cilde dairesel hareketlerle sürmeye dikkat edin.
 • Makyaj bazını cildinize tamamen yaydıktan sonra cildinizin bazı birkaç dakika emmesini bekleyebilirsiniz. Baz tamamen emildiğinde ten makyajına başlayabilirsiniz.
 • Göz bazını göz kapaklarına uygulamak için far fırçası, sünger ve parmaklarınızdan yardım alabilirsiniz. Maskara bazı için kirpiklerinizi kirpik kıvırıcı ile kıvırdıktan sonra uygulamaya geçebilirsiniz. Dudak bazlarını ise parmaklarınızla dudaklarınızın üstüne kolayca sürebilirsiniz.

 

Siz de kusursuz makyaj uygulamaları için makyaj öncesinde cildinize uygun makyaj bazını sürerek pürüzsüz bir cilt dokusu elde edebilirsiniz.