0

Doğru makyaj ile harika bir görünüm elde etmek için, kuralları bilmeniz ve yüz tipinizi tanımanız yeterli.

Peki gün içinde sürekli makyajınızla uğraşmak, dağılan göz kaleminizi ve maskaranızı temizlemek ve makyajınızı tazelemek ile uğraşmak istemiyorsanız neler yapabileceğinizi biliyor musunuz?

Makyajınızın Kalıcılığını Arttırın -1 - Saç Bakım Güzellik Makyajınızın Kalıcılığını Arttırın -2 - Saç Bakım Güzellik

 İşe temiz bir cilt ile başlayın

Başarılı ve gün boyu tazeliğini koruyan bir makyaj için, yüzünüzün temiz olduğundan emin olun. Ölü deriler ve kalıntılardan kurtulmak için düzenli peeling yapın ve nemlendiricinizi ihmal etmeyin. Nemlendirici makyajınız için bir baz olacak, böylece uyguladığınız ürünler pul pul görünmeyecek ve yüz çizgilerinize dolmayacak. Unutmayın cildiniz makyaj için bir kanvas görevi görüyor, ne kadar pürüzsüz o kadar iyi.

Ten makyajınız önemli!

Bir makyajın neredeyse en önemli malzemesi fondöten. Gün içinde terlemeye, bulaşmaya, kurumaya meyilli olmayan ve yine cilt alt tonunuza en uygun fondöteni seçin. Fondöteninizi nasıl seçeceğinizi bilmiyorsanız, buraya göz atabilirsiniz. 

Cilt tipinize ve cilt alt tonunuza uygun renkte seçeceğiniz bir transparan pudra ile fondöteninizi ve kapatıcınızı cildinize sabitleyin. Mat ve toz formda olan bu makyaj malzemesi gün içinde dış etkenlere maruz kalan cildinizin yağlı görünmesini de önleyecek. Temiz bir fırça yardımıyla fazla pudrayı cildinizden süpürmeyi de unutmayın.

 

Doğru malzemeleri seçin

Göz kalemi ve maskara ise kalıcılıkta en zorlandığınız nokta, biliyoruz. Gün içinde sulanan gözlerde akma yapmaması için bu ürünlerde tercihinizi waterproof seçenekler arasından yapabilirsiniz. Suya dayanıklı bu ürünler, kolay dağılmayan ve akmayan formülleri sayesinde makyajınızın ömrünü uzun tutar.

Bonus: Waterproof maskaranızı sürmeden önce kirpiklerinize yarı saydam bir pudra uygulayarak daha dolgun görünmelerini sağlayabilirsiniz. Üstelik maskarayı uygulamak da daha kolay olacak.

Allık tercihinizi de likit seçenekler arasından tercih edin. Toz formundaki allıklar ne yazık ki hızlı dağılan ve uçan makyaj ürünleri arasında. 

Makyajınızın Kalıcılığını Arttırın -3 - Saç Bakım Güzellik Makyajınızın Kalıcılığını Arttırın -4 - Saç Bakım Güzellik

Ruj seçimi önemli

Rujunuzu uygulamadan önce, ilk adım mat bir pudra ile bir astar yapmak olsun. Ardından, bir dudak kalemi ile dudaklarınızın çerçevesini belirleyin. Ayrıca içini de aynı kalemle doldurmak sonrasında uygulanan rujun kalıcılığını arttırır. Ruj seçimizini de mat bir rujdan yana kullanabilirsiniz. Krem formdaki rujlara göre daha dayanıklı mat rujlar bir şeyler içip, yemek yediğinizde bile dağılmayacak.

Sürdüğünüzde hemen kuruyarak matlaşan likit formdaki ruj seçeneklerine de göz atmayı unutmayın.

Son adım, makyaj sabitleyicisi kullanın.

Gün boyu kalıcı makyaj malzemeleri kullansanız dahi, dayanıklılığı arttırmak için cildinize uygun seçeceğiniz bir makyaj sabitleme spreyini, yüzünüze eşit miktarda uygulamayı ihmal etmeyin.

Artık büyük bir makyaj çantasını yanınızda taşımanıza gerek yok.