0

Yağlı bir cilde sahipseniz, cildinizin nemlendirilmeye ihtiyacı olmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Fakat bunun oldukça yanlış bir düşünce olduğunu söylemekle işe başlayalım. Yağlı cildinize uyguladığınız nemlendirici krem cildinizin daha yağlı görünmesine ve parlamasına neden oluyorsa, o nemlendirici cilt tipinize uygun olmayabilir. Doğru ve etkili bir cilt bakımının en önemli noktası cilt tipinize ve cildinizin ihtiyaçlarına uygun ürünler kullanmak. Eğer cilt bakımınız için tam olarak ne yapmanız ve hangi ürünleri kullanmanız gerektiğinden emin değilseniz yağlı ciltler hakkında tüm detayları keşfetmek için okumaya devam edin.

Yağlı Ciltler İçin Nemlendirici Önerileri  -1 - Saç Bakım Güzellik Yağlı Ciltler İçin Nemlendirici Önerileri  -2 - Saç Bakım Güzellik

Yağlı ve karma cilt arasındaki fark nedir?

Öncelikle cildinizin yağlı mı yoksa karma mı olduğunu netleştirmeniz önemli. Yağlı ciltlerde genellikle yüzün her kısmında yağlanma ve parlaklık görülür. Elinizle yüzünüze dokunduğunuzda cildin doğal yağı olan sebumu hissedebilirsiniz. Karma ciltlerde ise, yüzün bazı bölgeleri yağlı bazı bölgeleri kuru olabilir. Karma ciltlerde genellikle T bölgesi denilen, alın, burun, çene gibi bölgeler yağlanmaya daha müsaittir. Hala tam olarak emin değilseniz; Hangi cilt tipine sahipsiniz? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Kendi cilt tipinizi belirledikten sonra cildinizin ihtiyaçlarını belirlemenizde de fayda var. Sivilce problemi mi yaşıyorsunuz, yoksa siyah noktalardan mı şikayetçisiniz ya da sadece gözeneklerinizin çok açık ve büyük olmasından mı hoşlanmıyorsunuz? Cilt ihtiyaçlarınızı da belirledikten sonra bakım rutininizi bu detaylar dahilinde oluşturmanız önemli.

Yağlı cildin sebepleri

Cilt sağlıklı ve canlı kalmak için sebum adı verilen doğal yağ üretir. Bazılarımızda birbirinden farklı sebepler ile bu yağ daha fazla üretilir ve yağ bezlerinin çalışma farklılığı cilt tipinizi belirler. Kısaca bu bahsettiğimiz sebeplere değinirsek; ilk başta genetik ve taş faktörünün olduğunu söyleyebiliriz. Tıpkı vücudumuzun diğer bölümleri gibi yağlı cilt de genetik olarak ortaya çıkabilir. Yani ailenizde yağlı cilde sahip biri varsa, sizde de olabilir. Tabii bir diğer önemli faktör de beslenme, yediğiniz yiyecekler ve gün içinde yeterince su tüketmemek de yağlı cildin sebepleri arasında kabul edilir.

Bunun yanında, sıcak ve nemli bir bölgede yaşıyorsanız da hava koşulları cilt tipinizi şekillendirebilir. Cilt tiplerinin yaşa bağlı olarak değişkenlik gösterebileceğini de söylemeden geçmeyelim. Yaş aldıkça ciltteki kolajen üretimi azalır ve yağ bezleri yavaşlar. Sonucunda cildiniz karma ya da daha kuru bir cilt tipine dönebilir.

Yağlı Ciltler İçin Nemlendirici Önerileri  -3 - Saç Bakım Güzellik Yağlı Ciltler İçin Nemlendirici Önerileri  -4 - Saç Bakım Güzellik

Yağlı cilde nemlendirici sürülür mü?

Yağlı ciltlerde nem dengesi olmadığı için, cilt nemlendirilmediğinde daha fazla yağlanma eğilimi gösterir. Cilt yağlandıkça bu yağ gözenekler arasına dolar ve sivilce, siyah nokta gibi cilt problemleri de artış gösterir. Hatta cildin nem ihtiyacının karşılanmaması sonucunda pul pul dökülmeler bile meydana gelebilir. Tabii bunların yanında nemlendiriciler, cildi dışarıdan gelen kir ve diğer faktörlere karşı de koruma sağlar. Bu yüzden nemlendirici krem ve serumları cilt bakım rutininize dahil etmeniz önemli.

Yağlı ciltler için nemlendirici krem önerileri

Yağlı cilt bakımında en önemli konulardan birinin doğru ürünler kullanmak olduğunu tekrar söyleyelim. Matlaştırıcı bir formda olan nemlendirici kremler seçerek cildinizin fazla parlamasını da önleyebilirsiniz. Bu noktada Simple Daily Detox serisi, nazik ve etkili formülü sayesinde yağlı ve sivilceli görünümü azaltmaya yardımcı olur. Kekik, çinko PCA ve cadı fındığı karışımı ile fazla yağı temizleyerek cildinizin nefes almasına da yardımcı olur.

Simple Daily Skin Detox Yağ İçermeyen Likit Nemlendirici hızlı emilimli jel formülü sayesinde cildinizdeki yağı azaltmada ve matlaştırmada 24 saate kadar etkili olduğu klinik olarak kanıtlanmıştır. Üstelik içinde paraben, etil alkol, salisilik asit, mineral yağ, parfüm, renklendirici ve hayvansal kaynaklı içerik bulunmaz. Ayrıca, dermatolojik olarak test edilmiştir ve gözenekleri de tıkamaz.

 

Yağlı ciltler için etkili bir bakım rutini nasıl olur?

Tabii etkili bir cilt bakımı için sadece nemlendirmek yeterli değil.

İşe temizlik ile başlayın. Özellikle makyaj yaptığınız günler cildinizi derinlemesine temizlemeyi ihmal etmeyin. Simple Daily Skin Detox Micellar Makyaj Temizleme Suyu makyajınızı nazikçe temizlerken daha mat ve taze bir görünüm sağlar. Pratik bir makyaj temizliği için de Simple Daily Skin Detox Matlaştırıcı Temizleme Mendili kullanabilirsiniz. 

Makyaj temizliğinin ardından, kalıntılardan iyice kurtulmak için Simple Daily Skin Detox Arındırıcı Yüz Yıkama Jeli ile cildinizi yıkayın ve Simple Daily Skin Detox Gözenek Arındırıcı Peeling ile cildinizi ölü derilerden temizlemeyi de ihmal etmeyin.

Sonraki adım olarak nemlendiricinizi uygulayabilirsiniz. Nemlendirici sonrasında kızarık ve pürüzleri azaltmak için ya da T bölgesinin yağlanmasını Simple Daily Skin Detox SOS Matlaştırıcı Jel kullanmayı unutmayın. Özellikle gün içinde maske taktığımız için hava almayan cilt de yağlanma eğilimi gösterir SOS matlaştırıcı jeli burun çevresine ve dudak kenarlarınıza uygulayarak cilt bakımınızı tamamlayabilirsiniz.