0

Son zamanlarda trend olan, cildi iki defa temizleme anlamına gelen Double Cleansing uygulamasını hiç duymuş muydunuz? Japonya ve Kore’de ortaya çıkan ve oldukça basit olan bu uygulama için iki farklı türde temizleyici kullanmanız gerekir. İlki yağ bazlı, ikincisi su bazlı olan bu temizleyicilerinamaçları, faydaları, nasıl yapılacağı gibi detaylara geçersek...

Amaç ne?

Yağ bazlı bir temizleyici, makyaj, güneş kremi , sebum ve kirlilik dahil olmak üzere yağ bazlı kirleri çıkarmak için tasarlanmıştır. Ter ve diğer kirler için ikinci bir su bazlı temizleyici ile temizlenip cilde gerçekten nüfuz etmesini sağlamak gerektiği söylenir. Çift temizleme sadece daha kapsamlı bir temizlik sağlamakla kalmaz, aynı zamanda donuk cildi canlandırabilir ve diğer cilt bakım ürünlerinin daha etkili bir şekilde uygulanmasına izin verir.

Çift Aşamalı Temizlik Nedir?-1 - Saç Bakım Güzellik Çift Aşamalı Temizlik Nedir?-2 - Saç Bakım Güzellik

Kimler uygulayabilir?

Cilt uzmanları tarafından çok şart olarakgörülmeyen bu uygulama özellikle yağlı cilt tipleri için memnun kalınacak sonuçlar ortaya çıkarır. Fazla yağ ile mücadelenin ilk aşaması cilt temizliğinden geldiği için iki kere yapılan bir temizlik faydalı olabilir. Tabii bununla bağlantılı olarak yağlı cilt tipinde gözeneklere dolan yağlar sonucunda sivilceler ortaya çıktığı için, sivilce oluşumunun da önüne geçilebilir.

Tabii eğer makyaj tercihinizi, kalın ve yoğun fondöten ve kapatıcılardan yana kullanıyorsanız, makyajın ve kalıntıların tümüyle temizlenmesi için cift aşamalı bir temizlik faydalı olacaktır.

Nasıl yapılır?

  • Yağ bazlı temizleyiciyi avucunuza uygulayın ve parmaklarınızı kullanarak yaklaşık bir dakika boyunca dairesel hareketlerle cildinize nazikçe masaj yapın. Temizleyici olarak Simple Nemlendirici Temizleme Yağı kullanabilirsiniz.
  • Göz çevresini ve saç çizgisini unutmayın.
  • Durulamaya geldiğinizde ılık bir su ve mikrofiber bir bez kullanabilirsiniz. Bezi ıslatın ve dairesel hareketler ile cildinizde gezdirin.
  • Sıra ikinci temizleyiciye geldi. Burada daha önce söylediğimiz gibi su bazlı bir temizleyici seçmelisiniz. Simple Micellar Makyaj Temizleme Suyu cildinizi tahriş etmeden temizler ve nemlendirir.
  • Bu aşamada bir pamuk yardımıyla cildinizi dairel hareketlerle temizleyin.
  • Burun kenarlarınızı kulaklarınızın alt kısımlarını da unutmayın.
Çift Aşamalı Temizlik Nedir?-3 - Saç Bakım Güzellik Çift Aşamalı Temizlik Nedir?-4 - Saç Bakım Güzellik

Ne sıklıkla uygulayabilirsiniz?

Cilt temizliğinin en etkili olduğu iki zaman dilimi bulunur biri sabah, diğeri gece. Cilt tüm gün çevresel faktörler ve beslenme gibi nedenlerle kir ve yağ biriktirir. Gün sonunda cildi bu kir ve yağlardan arındırmak gerekir.

Bir diğer zaman dilimi olan sabah saatlerinin nedeni ise cildin tüm gece sebum üretmesidir. Bu bilgiler ışığında ister sabah ister gece ya da hem sabah hem gece olarak çift aşamalı temizliği uygulayabilirsiniz.

Daha Sonra...

Cildinizin ihtiyacı olan tek şeyin temizlik olmadığını söyleyelim. Tüm bu aşamaların ardından cildinizi mutlaka nemlendirmeniz gerekir. Nemlendirilmeyen bir cilt, kendi nemini sağlamak için daha fazla yağ üretmeye başlayacaktır. Bu durum da sivilce ve siyah noktaların oluşmasına ve cildinizin yağlı görünmesine neden olur. Simple nemlendiricilerinden cilt tipinize uygun bir nemlendiriciyi seçerek temizliğin ardından cildinize uygulayabilirsiniz.

Tabii unutmadan söyleyelim, nemlendiricinin altına bir güneşten koruyucu krem sürmeyi de ihmal etmeyin.

Bu uygulama etkili midir?

Çift aşamalı temizlik uygulamasının bir fark yaratıp yaratmadığını merak edeceksiniz. Öncelikle bu farkın gözle görülür olması için düzenli uygulamaya özen gösterin ve birkaç hafta sabredin. Eğer beklediğiniz sonuçlara ulaşamadığınızı düşünüyorsanız güzellik rutinlerinin her birinin kendine has olduğunu ve her cilt tipinde farklı sonuçlar meydana getireceğini hatırlayın. Farklı alternatifleri de deneyebilirsiniz.

  • Elleriniz yerine bir bez veya yumuşak temizleme fırçasıyla temizleyin
  • İki farklı temizleyici yerine aynı temizleyici ile çift temizlik deneyin.

Sonuçları bizimle instagram hesabımızda paylaşmayı da unutmayın. Ayrıca Gözenek Temizleyici Ev Yapımı Maskeler yazımız da ilginizi çekebilir.