0

Gayet olağan ve herkesin yaşadığı ter problemi bazı insanlar için hayatı kabusa çevirebilir. Aslında kokusuz olan ter, kıyafetlerin ıslak kalması ve sürtünme ile ısınma sonucu kısa sürede kötü kokular yayılmasına neden olur. Gün içinde terlediğinizde burnunuzun kendi ter kokunuza alışması nedeniyle bu kokuları alamayabilir ve ter koktuğunuzun farkında olamayabilirsiniz. Ama çevrenizdeki insanların bu kokuyu aldıklarını hatırlatalım.

Islak koltuk altları ve kötü kokularla çıktığınız bir ilk randevudan sonra ikinci bir randevuyu kapmak için işler zorlaşacak. İş yerindeki çalışma arkadaşlarınızın ya da sosyal hayatınızdaki arkadaşlarınızın da sizden uzak durmasına neden olacaktır. Bir de kendi aralarında sizin için “çok kötü kokuyor” dediklerini düşünün. Evet, oldukça utanç verici. Yalnız kalmamak ve kendinizi yalnız hissetmemek ve özsaygınızı kaybetmemek için kendinize bir iyilik yapıp ,ter kokunuza bir çözüm bulmalısınız. Yapmanız gerekenleri sıralıyoruz.

Flörtünüz Ter Kokunuzdan Memnun mu?-1 - Saç Bakım Güzellik Flörtünüz Ter Kokunuzdan Memnun mu?-2 - Saç Bakım Güzellik

Kişisel hijyeninize dikkat edin

Evden çıkmadan önce mutlaka duş alın ve deodorant kullanın. Deodorantlar antiperspirant ve non- antipersirant diye ikiye ayrılır. Non- antiperspirantlar terlemeyi engelleyemez, terlediğinizde bakterilerin ürettiği kötü kokuyu maskelemeye yardımcı olur. Antiperspirantlar ise ter kanallarına müdahale edebilir; ter, bezler tarafından üretilir ancak yüzeye ulaşamaz. Eğer açık renkli kıyafetler, gömlekler giyiyorsanız hem ter kokusu hem de ter lekelerini önlemek için tercihinizi antiperspirantlardan yana kullanın.

Ayrıca stres sebebiyle yaşanan terlemelerin de diğer terlemelerden daha farklı koktuğunu söyleyelim. Bu gibi anlarda yaşanan terlemeler farklı ter bezleri tarafından üretilir ve vücut kokusuna sebep olur Bu durumda birden fazla deodorant edinmenizde fayda var. Sporda, günlük hayatta, stres yaşayacağınız durumlar ve giydiğiniz kıyafetlere göre farklı deodorantlar kullanmayı deneyebilirsiniz.

Flörtünüz Ter Kokunuzdan Memnun mu?-3 - Saç Bakım Güzellik Flörtünüz Ter Kokunuzdan Memnun mu?-4 - Saç Bakım Güzellik

Yediklerinize dikkat edin

Bazı yiyecekler ter kokusunun değişmesine neden olabilir. Baharatlı, çok tuzlu ve yağlı yiyeceklerin tüketimini azaltmazsanız ter kokusu hayatınızda hep olmaya devam edebilir. Sosyal hayatınızı canlandırmak için sevdiğiniz başka şeylerden vazgeçmeniz gerekecek. Özellikle bir randevunuz ya da önemli bir iş görüşmeniz varsa, birkaç gün öncesinden sağlıklı yiyecekler, meyve ve sebzelere yönelin.

Bol su tüketin

Vücut ısıyı dengelemek için su kullanır. Yani su tüketiminizi arttırmak vücut ısısının düşmesine ve terlemenin azalmasına yardımcı olabilir. Yetişkin bir erkek günde 3 litre kadar, yetişkin bir kadın ise günde 2 litre kadar su tüketmelidir. Bu sadece terlemeyi yönetmez aynı zamanda saçlarınız ve cildinizin de güzelleşmesine yardımcı olur.

Nefes alan kıyafetler seçin

Hafif kumaştan üretilmiş ve bol kıyafetler cildinizin nefes almasını sağlayarak terleyen bölgelerin sürtünmesini ve ısınmasını engelleyebilir. Bu da ter kokusunun oluşumunu önler ya da azaltır. Ayrıca açık renkler de güneş ışınlarını çekmek yerine yansıtmaya yardımcı olur.

Bonus: Terleme için yapılan klinik tedavilerden botoksu da deneyebilirsiniz. Terleyen gözeneklere enjekte edilen botoks işlemi 5-6 aya kadar terlemenin önüne geçebilir. Detaylar için sizi Terleme için Botoks yazımıza alabiliriz.