0

Şık ve zamansız bir görünüm veren balerin topuzu her türlü ortama uyum sağlamasıyla bilinen saç modellerinden biri. Her sezonun trend saç modelleri arasında yer alan balerin topuz ile şık bir elbise giyerek gece davetlerine, klasik kıyafetleriniz ile iş toplantılarına, rahat giyiminiz ile arkadaş buluşmalarına gidebilirsiniz. Her türlü giyim tarzına ve ortama uyum sağlamasıyla çok sevilen bu topuz modelini yapmak da oldukça kolay.

Üstelik birçok farklı şekilde balerin topuzu da deneyebilirsiniz. Topuzunuzu hafif dağınık yapabilir, örgüler ile taçlandırabilir, aksesuarlar ile kişiselleştirebilirsiniz. İşte balerin topuza dair tüm detaylar;

Balerin Topuzu Nasıl Yapılır? Balerin Topuz Modelleri -1 - Saç Bakım Güzellik Balerin Topuzu Nasıl Yapılır? Balerin Topuz Modelleri -2 - Saç Bakım Güzellik

Balerin topuzu nasıl yapılır?

Kusursuz bir balerin topuz elde etmek için saçlarınızın tamamı düz olursa işiniz daha da kolaylaşabilir. Bu yüzden eğer kıvırcık ya da dalgalı saçlarınız varsa, topuza geçmeden önce saçlarınızı düzleştirmekle işe başlayın. Tabii fazla ısı saçlara zarar veren bir unsuz olduğu için düzleştiricinizi ya da fön makinenizi kullanmadan önce mutlaka ısıya karşı koruyucu bir saç ürünü kullanın. Bu noktada saçı 230 derece sıcaklığa kadar koruyan, Elidor 7’si 1 Arada Saç Güzelleştirici Krem’den yardım alabilirsiniz.

Adım 1: Yer belirleyin

Balerin topuzu saçın farklı hizalarında elde edilebilir. Önce topuzunuzu tam olarak nereden yapacağınıza karar verin. Bu başınızın arkası, hafif başınızın üstü, enseniz ya da başınızın tam tepesi de olabilir.

Adım 2: Saçınızın ayrımına karar verin

En az yer kadar önemli bir diğer konu da saçınızı nasıl ayıracağınız konusu. İster ortadan isterseniz yandan ayırarak balerin topuzunuzu yapabilirsiniz. Ayrıca en çok tercih edilenin de saçın ayrılmadan geriye doğru taranarak yapıldığı balerin topuz modeli olduğunu söyleyelim. Eğer saçlarınız yeterli uzunluktaysa saçın tamamını geriye doğru tarayabilirsiniz.

Adım 3: Bir atkuyruğu yapın

Saçınızın yerine karar verdiyseniz, modeli yapmaya geçebilirsiniz. Bunun için topuzunuzu istediğiniz yerden bir atkuyruğu yapın. Balerin topuzun en önemli noktası saçı sıkı bir şekilde toplamaktan geçiyor. Bir saç fırçası ve saç spreyi bu noktada size yardımcı olacaktır. Önlerden ve saçınızın yanlarından çıkan saçlara biraz sprey sıkarak fırça yardımıyla yukarıya doğru taramak topuzunuzun kusursuz ve sıkı bir görünümde olmasını sağlayacak.

Adım 4: Topuzunuzu tamamlayın

Sırada topuzu oluşturmak var. Burada iki farklı teknik deneyebilirsiniz. Topuzun biraz büyük ve kalın olmasını istiyorsanız sünger şeklinde topuz tokalar kullanabilir ya da bir çorabı döndürerek başınızın etrafında sabitleyebilirsiniz. Eğer bu tekniği deneyecekseniz tokayı ya da çorabı atkuyruğunun üzerine geçirdikten sonra atkuyruğunun ucunu bu toka etrafında dolayın ve ince bir lastik ve siyah tel tokalar ile topuzu sabitleyin.

Eğer daha minik bir topuz istiyorsanız ya da saçlarınız uzun ve gürse atkuyruğunu ellerinizi kullanarak bir burgu şeklinde dolayın ve atkuyruğunun etrafında döndürüp sabitleyin. İşte topuzunuz hazır.

Balerin Topuzu Nasıl Yapılır? Balerin Topuz Modelleri -3 - Saç Bakım Güzellik Balerin Topuzu Nasıl Yapılır? Balerin Topuz Modelleri -4 - Saç Bakım Güzellik

Balerin topuz modelleri

Balerin topuzun nasıl yapılacağını adım adım anlattık. Gelelim balerin topuzunuzu nasıl farklılaştırabileceğiniz konusuna. Bu noktada saç modelinize birkaç küçük detay eklemeye ne dersiniz?

Örgülü balerin topuz

Balerin topuz modeller arasında en çok öne çıkan seçeneğin örgülü bir balerin topuz olduğunu söyleyelim. Üstelik işin içine örgüler girdiğinde birbirinden farklı birkaç model deneyebilirsiniz. Bunlardan ilki başınızın tam tepesinden balıksırtı örgü ile başlayan ve başınızın üstüne yapılan bir balerin topuz.

Diğer ise topuzun etrafını bir örgü ile çevirmek. Bunu yapmak için atkuyruğunu yaptıktan sonra atkuyruğunuzdan bir saç tutamı alın ve bu saç tutamını örün. Kalan saçları topuz şekline getirdikten sonra topuzun etrafını bu örgü ile çevirin.

Son olarak saçınızın belli bölgelerine incecik örgüler de ekleyebilirsiniz. Özellikle kulağınızın altı ya da ensenizin olduğu yerlere ince örgüler ekleyip, saçınızı topladığınızda bu örgülerin ortaya çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Dağınık balerin topuz

Biraz dağınık bir görünüm için yapabilecekleriniz oldukça basit. Balerin topuzunuzu yaptıktan sonra kulaklarınızın üstünden birkaç saç tutamını dışarıya çıkarmayı deneyin. Dışarı çıkan saçlar çok uzun olmadığında oldukça güzel bir salaş görünüm verebiliyorlar. Ayrıca yüzünüzün önüne de birkaç tutam saç düşürebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken tek şey topuzunuzu yaparken tüm saçınızı geriye taramamak. Eğer önlerden biraz saç çıkaracaksanız balerin topuzunuzu ortadan ayrılmış saçlarınıza yapmalısınız.

Aksesuarlı balerin topuz

Aksesuar eklenen saçlar anında enerjik bir görünüm yaratmasının yanında özellikle yaz mevsiminin vazgeçilmez trendleri arasında. Oldukça şık ve zarif bir görünümde olan balerin topuz saç modeline ekleyeceğiniz aksesuarları doğru seçmeniz önemli. Büyük toka ve taçlar yerine daha minimal saç aksesuarları tercih edebilirsiniz. Beyaz incili minik toka ya da taçlar, topuzunuzun hemen önüne ekleyeceğiniz şık bir kurdele ya da topuzunuzu içinden geçireceğiniz büyük lastik tokalar balerin topuzunuza harika uyum sağlayacak.

Ayrıca; Islak Görünümlü Topuz Nasıl Yapılır? ve Ensede Dağınız Topuz Modelleri, Nasıl Yapılır? yazılarımız da ilginizi çekebilir.